Nowe posty

Autor Wątek: Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(  (Przeczytany 8395 razy)

marek00

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« dnia: 2008-09-16, 12:27:22 »
Mam CENT OS 5.2 - jest to darmowa wersja Red Hata Enterprise, system mi się bardzo podoba, poprzednio używałem na laptopie Mandrivy i ona bez problemu wykrywała mi ten czytnik kart (w przeciwieństwie do visty), niestety Cent OS nie wykrywa mi czytnika kart :(, jak go zainstalować?

lukaszn

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-09-16, 14:35:16 »
Jakaś dokładniejsza specyfikacja by się przydała

arctgx

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-09-16, 14:39:10 »
Odpal jakiś terminal, włóż dopiero wtedy kartę, odczekaj jakąś minutę aż jądro zareaguje i wpisz polecenie
dmesg >plik.txt
. Wklej tu zawartość tego pliku, najlepiej w tag CODE (http://forum.linux.pl/help.php#bbcode). Wtedy okaże się czy na poziomie jądra jest wykrywana pamięć masowa na karcie. To że np. na pulpicie nie widzisz ikonki, może być winą usług działających wyżej, ale poszukać trzeba od samego jądra w górę.

P.S. W pierwszej wersji prosiłem tylko o końcówkę wyniku polecenia dmesg, ale czytnik jest wbudowany, więc on sam może dawać znać o sobie prędzej, a na koniec tylko trafiają informacje o włożonej karcie. Nie miałem do czynienia ze wbudowanymi, więc lepiej jak całość wkleisz.

marek00

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-09-16, 18:08:07 »
http://wklej.org/id/4593/ - nie wkleiłem w bbcode bo jest tego strasznie dużo w zamian dałem to na wklej.org
Tak wogóle to dzięki za odpowiedzi - bo system mi się spodobał, i nie chciałbym go zmieniać znowu na mandrivę z powodu głupiego czytnika kart.
edit

*********************
arctgx: ten kawałek
P.S doszedł kolejny problem - ani nie mogę odtwarzać mp3 (wiem wiem niewolne kodeki ale jak to zainstalować - yum niczego nie znajduje) ani nie mogę odtwarzać wideo.
Szukam w gógle i nie ma nic na ten temat..

proszę wyciąć i ewentualnie umieścić w innym wątku.

arctgx

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-09-16, 19:26:14 »
usb 1-2: new high speed USB device using ehci_hcd and address 3
usb 1-2: configuration #1 chosen from 1 choice
Initializing USB Mass Storage driver...
scsi4 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
usb-storage: device found at 3
usb-storage: waiting for device to settle before scanning
usbcore: registered new driver usb-storage
USB Mass Storage support registered.
  Vendor: Kingston  Model: DataTraveler 2.0  Rev: 1.00
  Type:   Direct-Access                      ANSI SCSI revision: 02
SCSI device sdb: 1952768 512-byte hdwr sectors (1000 MB)
sdb: Write Protect is off
sdb: Mode Sense: 23 00 00 00
sdb: assuming drive cache: write through
SCSI device sdb: 1952768 512-byte hdwr sectors (1000 MB)
sdb: Write Protect is off
sdb: Mode Sense: 23 00 00 00
sdb: assuming drive cache: write through
 sdb: sdb1
sd 4:0:0:0: Attached scsi removable disk sdb
sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
usb-storage: device scan complete
SELinux: initialized (dev sdb1, type vfat), uses genfs_contexts
sky2 peth0: Link is down.
xenbr0: port 2(peth0) entering disabled state
usb 1-2: USB disconnect, address 3
Widzisz sam: jądro wykryło pamięć USB wraz z partycjami i przypisało im nazwy (sdb, sdb1). Najprawdopodobniej UDEV zareagował na to stworzeniem plików /dev/sdb i /dev/sdb1 (możesz to sprawdzić). Wtedy masz możliwość sprawdzenia poleceniem mount czy partycja sdb1 została zamontowana (być może przez usługę ivman), w przeciwnym razie chwilowo (do czasu rozwiązania problemu) możesz zrobić to ręcznie jako root:

mount /dev/sdb1 /jakis/tam/pusty_katalog -t vfat -o umask=0,quiet,iocharset=iso8859-2,codepage=852
Co pokazuje pgrep -l ivman?

P.S. problem z innej beczki przenieś do osobnego wątku.

WizardNumberNext

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-09-18, 11:48:56 »
Ba ja nawet widzę, że jajko (raczej ivman lub coś w tym stylu) zamontowało system plików znajdujący się na /dev/sdb1, więc wszystko jest wykryte, tylko użytkownik nie znalazł punktu montowania.
Jeżeli masz do czynienia z niezmodyfikowanym ivman to /dev/sdb1 będzie zamontowane w /media/sdb1

arctgx

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-09-18, 14:13:47 »
Cytat: WizardNumberNext
Ba ja nawet widzę, że jajko (raczej ivman lub coś w tym stylu) zamontowało system plików znajdujący się na /dev/sdb1
Gdzie to widzisz?

WizardNumberNext

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-09-18, 14:34:17 »
SELinux: initialized (dev sdb1, type vfat), uses genfs_contexts
Tutaj!

arctgx

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-09-18, 14:50:19 »
Mam więc być może nową rzecz do rozpracowania w swoim czasie. Nie podejrzewałbym, że z tego można wnioskować o zamontowaniu systemu plików.

Nie podejrzewam dopóki nie sprawdzę ;) Żeby tak jeszcze autor wątku chciał współpracować i klepnął wynik polecenia mount | grep sd.1 po włożeniu karty...

WizardNumberNext

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-09-18, 20:50:23 »
Karty SD, MMC itp, pendrive itp są 'instalowane' przez emulację dysku scsi.
sdb1 - drugi dysk scsi; pierwsza partycja - na pendrive i kartach mamy tylko jedną partycję - pierwszą, oczywiście fat16/32.

arctgx

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-09-18, 23:03:28 »
Cytat: WizardNumberNext
Karty SD, MMC itp, pendrive itp są 'instalowane' przez emulację dysku scsi.
sdb1 - drugi dysk scsi; pierwsza partycja - na pendrive i kartach mamy tylko jedną partycję - pierwszą, oczywiście fat16/32.
Nie wygląda to jak odpowiedź na moje wątpliwości ;) Może kropka (czyli dowolny znak), zamiast "b", którą dałem we wzorcu grepa sprawiła że napisałeś właśnie to ;) Wstawiłem ja ze względu na wymienność tego rodzaju urządzeń. Przy innej kolejności wykrycia czy podłączania ten sam dysk może dostać plik urządzenia sda czy sdc.

Czasem dobrze, gdybyś cytował w tagu quote z nazwą autora fragment tekstu, na który odpowiadasz.

WizardNumberNext

  • Gość
Wbudowany czytnik karta SD w laptopie nie wykryty :(
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-09-19, 09:25:11 »
Cytat: arctgx
Przy innej kolejności wykrycia czy podłączania ten sam dysk może dostać plik urządzenia sda czy sdc.
To racja, ja sam doszedłem do sdd - dwa razy mi padł jakiś konkretny port usb, a mam mp3 i pendrive, obydwa w danym momencie musiałem używać - efekt sda zmieniło się sdc, a sdb w sdd (jako, że port usb padł to nie było możliwości wyrejestrowania urządzenia).