Nowe posty

Autor Wątek: knoppix - zrobienie partycji  (Przeczytany 9718 razy)

qwerta

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #15 dnia: 2008-09-15, 14:07:54 »
juz sobie poradzilam :) nie zorientowalam sie po prostu ze nie zmienilam read/write mode przed wpisaniem tej komendy. Teraz zmienilam i zapisuje sie juz normalnie :D wiec wielkie dzieki za pomoc.

arctgx

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #16 dnia: 2008-09-15, 14:24:33 »
Aha, bo to Knoppix uruchamiany ciągle z płyty...

qwerta

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #17 dnia: 2008-09-15, 14:44:12 »
to da sie zrobic tak zeby nie byl z plyty?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #18 dnia: 2008-09-15, 15:25:08 »
Kiedyś u znajomego w Knoppixie gdzieś w menu widziałem opcję "Zainstaluj na dysku twardym"

Ale czy nadal to jest to ręki nie dam uciąć...

A może by tak spróbować innych dystrybucji, które bez żadnej "gimnastyki" da się zainstalować na dysku?

Popularne dla zielonych: ubuntu (i wszystkie jego odmiany), Mandriva, openSuSE

--------------

knoppix na dysku

arctgx

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #19 dnia: 2008-09-15, 15:47:19 »
Jasne że da się Knoppiksa zainstalować tak, by pracował jako zwykły już Debian na dysku. Zazwyczaj program instalacyjny dostępny jest gdzieś z menu, ale można było go i poleceniem odpalić. We wcześniejszych wersjach było to chyba polecenie knx-hdinstall, później knoppix-installer.

Najnowszy dostępny w sieci Knoppix jest w wersji 5.3.1 i pochodzi z końca marca. Na bieżąco w repozytoriach paczek dostępne są najnowsze wersje programów.

Być może, jak mateo86 podpowiada, Ubuntu na początek będzie Ci prościej obsłużyć.

WizardNumberNext

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #20 dnia: 2008-09-15, 18:09:17 »
Ludzie jak GNU/Linux to Debian - po konfiguracji, jest dużo lepszy niż Ubuntu (już znam Ubuntu i nie chce mieć z tym nic wspólnego).
Jeżeli chodzi o instalację / konfigurację - wcale nie jest tak trudno - trzeba tylko umieć czytać ze zrozumieniem i myśleć podczas wprowadzania tego co się chce.
Dzisiejszy Debian ma NAWET instalator graficzny, ale ja bym go nie polecał z jednego powodu - jest idento z tekstowym, a zżera zasoby, więc chodzi wolniej.

Knoppix owszem ma nadal instalator, ale mój kupel mówi, że nowsze wersje są do bani jak się je zainstaluje (on ma 5.1.x albo 5.0.1 coś z tych rzeczy).
Konppix jest dobry jako system pokazowy, ale jako normalnego to bym go nie polecał - to tak czy inaczej LIVE i jest nieco inaczej zbudowany, a przez to nie zawsze jest w stanie rozłożyć skrzydła.

Może to was zdziwi, ale ja mam Debian 4.0 r4a Etch i KDE + 'AMD Athlon 850' + '640MiB PC133 RAM' - chodzi mi to szybciej niż windows - i to dużo szybciej, a system mam dosyć ciężki (12GiB na /usr) i jestem w trakcie odchudzania.

Możecie mnie zbiczować, ale ja nawet początkującemu bym polecił Debian'a - za stabilność, pełną konfigurowalność oraz moc drzemiącą w super dopracowaniu. Typowy użytkownik i tak przecież się nie zagłębia w najdrobniejsze szczegóły, więc nie ma takiej różnicy czy użyje Madriva czy Debian.
A jak użyje Debian to uzyska swobodę ruchów i brak obawy "lepiej wyłączę, bo i tak rano się okaże że padło".

qwerta

  • Gość
knoppix - zrobienie partycji
« Odpowiedź #21 dnia: 2008-09-15, 21:45:25 »
Cytat: mateo86
A może by tak spróbować innych dystrybucji, które bez żadnej "gimnastyki" da się zainstalować na dysku?
a wlasciwie to takie mam plany zeby poprobowac roznych dystrybucji co by wybrac odpowiednia dla siebie, dysk mam pusty wiec eksperymentow sie nie boje :) tylko teraz jedyny problem z tym ze dysk mi sie nie chce zamontowac po instalacji knoppixa na dysk, (niezaleznie czy jako Debiano-podobny czy taki jak z plytki i niezaleznie od systemu plikow) net z dysku tez nie dziala. wolalabym zeby mi sie zamontowal co bym mogla sobie te inne wersje zaciagnac, sprawny naped mam tylko jeden wiec bedac na plytowej wersji nic nie wypale.