Nowe posty

Autor Wątek: Problem - Wykrywanie dysku [Instalator Ubuntu]  (Przeczytany 3018 razy)

xaveri

  • Gość
Problem - Wykrywanie dysku [Instalator Ubuntu]
« dnia: 2008-09-05, 18:22:35 »
Mam dysk WD400 40GB, chcę zinstalować Ubuntu na nim (dysk jest pusty). Niestety instalator nie wykrywa dysku. Dysk jest trochę dziwny, bo bios wykrywa go dość długo ~3 sekundy, ale nie ma problemów typu SMART (sprawdzałem dysk wieloma programami). Winda instaluje się bez zająknięcia. Wniosek z tego, że Ubuntu zbyt krótko stara się wykryć dysk. Czy jest jakaś komenda która wymusza dłuższe szukanie dysku np. przez 10 sekund, albo do skutku?

PS.Debian nie ma problemów z wykryciem tego dysku i instalacją...

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Problem - Wykrywanie dysku [Instalator Ubuntu]
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-09-05, 20:16:36 »
Z tego co wiem (sam kiedys mialem dysk WD200) to dyski WD (przynajmniej te starsze) maja to do siebie, ze dzialaja troche inaczej niz inne dostepne na rynku. Potrzebuja troche wiecej czasu na inicjalizacje, wykrycie itp.

W niektorych BIOSach jest taka ciekawa opcja jak IDE Initial Time (albo cos podobnego). Ustawia tam się czas jak dlugo ma byc inicjowany dysk czy cos takiego (dokladnie nie pamietam, dawno to bylo). W każdym wydluzenie tego czasu w moim przypadku pomoglo.

Inna sprawa, ze skoro Debian wykrywa, wiec jesli odpalisz ubuntu z odpowiednim parametrem, to go wykryje. Jaki to parametr, niestety musisz dojsc sam - nie wiele Ci pomoge. Moze tylko to ze w pomocy od ubuntu bylo gdzies to napisane jak przeprowadzic inne, bezpieczniejsze (albo alternatywne, nie pamietam) wykrywanie sprzetu.

arctgx

  • Gość
Problem - Wykrywanie dysku [Instalator Ubuntu]
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-09-05, 21:18:35 »
Może by warto odpalić z widocznymi komunikatami i zobaczyć co wyświetla podczas oczekiwania.

Na Ubuntu odpalonym jako live podobny komunikat znajdziesz być może w wyniku polecenia dmesg, tylko tam trzeba poszukać go albo wkleić tu cały wynik.

Czyżby to nowe jądro? Może starsze wersje Ubuntu radzą sobie z tym?