Nowe posty

Autor Wątek: Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję  (Przeczytany 5744 razy)

314

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« dnia: 2008-08-30, 23:37:41 »
Do zadania tego pytania zainspirował mnie artykuł :
http://newbie.linux.pl/wydruk.php?wydruk=171&show=artykul
Planuję instalację Ubuntu 8.04, mam Mandriva Xtreme 2008 i xp.

Wydaje mi się, że żeby wszystko działało poprawnie można kernele (katalog /boot) obu systemów umieścić na ich własnych partycjach i jedyne o co należy zadbać to o poprawne i takie same wpisy w programach rozruchowych (grub, lilo). Jednak jeszcze nigdy nie miałem dwóch linuxów na raz więc nie wiem. Mógł bym zrobić dokładnie tak jak tam jest napisane, ale potrzebował bym reinstalacji Mandrivy, lub przeniesienia jej katalogu /boot na nową partycję.
W przyszłości myślę o instalacji większej ilości dystrybucji w celach testowych (częste zmiany). Nie
W przyszłości myślę o instalacji większej ilości dystrybucji w celach testowych (częste zmiany). Nie wiem, ale chyba po usunięciu jakiejś dystrybucji (formatowanie przez gparted) należało by zmieniać te wpisy wrozruchowych (grub, lilo). Jednak jeszcze nigdy nie miałem dwóch linuxów na raz więc nie wiem.  grub lub lilo, łatwiej było by raz zmieniać, niż w Mandriva i Ubuntu oddzielnie.

Proponowany podział (proszę o poprawki jeśli coś mogło by być lepiej)
/windows
/windows (HP RECOWERY)//to jest jak by się coś popsuło żeby windę zainstalować bez płytki
/Mandriva
/Ubuntu
/Inna dystrybucja
/home dla mandrivy i ubuntu
/swap
/boot

O co ja pytam? Pytanie jest o to co najlepiej będzie zrobić w mojej sytuacji. I jeśli to będzie przeniesienie /boot na inną partycję to w jaki sposób.

arctgx

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-31, 00:03:54 »
Kiedyś zalecano umieszczanie katalogu /boot osobno, jeśli główne drzewo leżało za którymś gigabajtem od początku dysku. Wtedy był problem (nie wiem czy ze strony płyty głównej czy programu rozruchowego) z dostępem do tych danych. To zdaje się nie mieć miejsca w sprzęcie zrobionym w tym wieku - możesz jednak sprawdzić sam. Wtedy byłby sens umieszczania go na początku dysku.

Inny powód odosobnienia go to egzotyczny system plików na głównej partycji, z którym może nie poradzić sobie program rozruchowy i odczytać reszty kodu samego siebie (na sektorze rozruchowym jest tylko pierwsze 446 bajtów kodu) oraz jądra i ramdysku. To chyba nie dotyczy programu LILO, który mapuje sobie te położenia podczas wykonywania polecenia lilo (poprawić mnie jeśli mapuje tylko resztę kodu, a nie jądro).

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-31, 00:18:41 »
Cytat: 314
Wydaje mi się, że żeby wszystko działało poprawnie można kernele (katalog /boot) obu systemów umieścić na ich własnych partycjach i jedyne o co należy zadbać to o poprawne i takie same wpisy w programach rozruchowych (grub, lilo).
Wydaje mi się, że dobrze ci się wydaje :)
Z tym, że jeśli chcesz żeby wszystko działało poprawnie to kernele nie  można a należy umieścić itd.
   Jeśli masz zamiar testować inne dystrybucje to zamiast kombinować z podziałem dysku i wpisami  w grubie to lepiej zainteresuj się Virtualboxem albo Vmware. Moim skromnym zdaniem jest to dużo prostsze rozwiązanie.

314

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-08-31, 12:57:53 »
Cytat: le_mon
zainteresuj się Virtualboxem albo Vmware.
Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim. Jest interesujące, nawet bardzo łatwe, ale ma swoje wady. Podział systemów na hosta i gości, oraz eksploracja zasobów (najnowsze systemy potrzebują ich dużo).
Cytat: le_mon
nie  można a należy umieścić itd.
To nie będzie problemu chyba, bo najtrudniejszym fragmentem wydawało mi się oddzielenie tego katalogu na inną partycję. Wątpliwości jakie mi zostały dotyczą podziału partycji z danymi przez gparted. Dotychczas jak dzieliłem to ntfs po defragmentacji i dane się zachowały. Nie wiem jak będzie z ext3 na którym mam /home, ale słyszałem, że nie należy defragmentować.
Cytuj
http://www.knoppix.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=12473&sid=81d3784f39710b7b87a020c1ecb08eb0
"Tutaj nie musisz robić defragmentacji - bo system sam pilnuje spójności danych. "
choć zaleca się defragmentacje przed działaniem gparted na ntfs
Cytuj
http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=91174
"Najpierw zdefragmentuj partycję, którą chcesz dzielić, a później podziel ją takim sposobem jak napisałem wyżej. Żadnych danych nie utracisz, a wynik operacji będzie taki, że uzyskasz dwie partycje - jedna będzie czysta, na drugiej będą wszystkie dane."
Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Czy mogę bezpiecznie odpalić gparted i zmniejszyć ext3 (z zapisanymi danymi) czy powinna być jakoś przygotowana?

arctgx: zamiana CODE na QUOTE plus literówki przy okazji
ChmOOrecK: poprawa quote, nie wszystko le_mon powypisywał ;-)

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-09-01, 08:46:57 »
Cytat: 314
Podział systemów na hosta i gości, oraz eksploracja zasobów (najnowsze systemy potrzebują ich dużo).
Podział na hosta i gości? - niespecjalnie rozumiem w czym problem. A co do zasobów to chyba nie masz aż tak starego sprzetu że problemem jest wydzielenie odpowiedniej ilości pamięci dla gościa. W końcu Linuks aż tak wiele nie potrzebuje. Nawet na maszynie z 512 MB RAM-u uruchamiałem różne dystrybucje i można było całkiem znosnie pracować Jak dołożyłem drugie 512 MB to już pełen luksus,  nawet pracując na Windows XP :D
Jedyny problem to kwestia compiza czy szerzej akceleracji 3D, jeśli ci na tym zależy to wtedy jest problem. :(

Cytat: 314
le_mon napisał: (Pokaż/ukryj)

    http://www.knoppix.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=12473&sid=81d3784f39710b7b87a020c1ecb08eb0
    "Tutaj nie musisz robić defragmentacji - bo system sam pilnuje spójności danych. "
Coś takiego napisałem? Nijak nie mogę sobie przypomnieć :)
Co do parteda, ostatnio z partycji 500 GB ext3 bez żadnej defragmentacji wykroiłem 80 GB i wszystko było w porządku, oprócz tego że trochę to trwało :) Na partycji było przeszło 200 GB danych.
Wygląda że to działa:)
Tyle tylko że nigdy wcześniej tego nie robiłem, więc nie stwierdzę że to jest bezpieczne, może po prostu miałem szczęście?

chmooreck

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-09-01, 09:49:59 »
żadne kombinowanie z partycjami nie jest do końca bezpieczne (np. przerwa w dostawie prądu), stąd też zaleca sie zawsze zrobić backup danych (przynajmniej tych ważnych)

Ja bym zrobił osobną partycję /boot. Nic nie musisz przeinstalowywać - wystarczy podmontować ją w każdym z linuksów. Do tego grub, żeby nie trzeba było po każdej konfiguracji bootloadera go przeładowywać (tak, jak jest w lilo).
Wydaje mi sie to najwygodniejszym rozwiązaniem.

WizardNumberNext

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-09-01, 13:28:42 »
Chcesz obcinać NTFS? Albo spadłeś z konia albo lubisz problemy. GNU nie ma żadnych problemów z partycją z NTFS o zmienionym rozmiarze, ale WinShit32 owszem (okienkom nadal się wydaje, że partycja ma stary rozmiar).

Co do układu partycji - ja mam mniej więcej tak:
            HDE                      HDG
1 - /boot - 320MiB        swap - 4Gib
2 - swap - 4GiB             / (root) - 1.5GiB
3 - 32GiB wolnego        /usr - 16GiB
4 - KONIEC DYSKU     EXTENDED
5 -                                 /var - 5GiB
6 -                                 /home - 5GiB
7 -                                 /tmp - 1GiB
8 - 12                            Inne rzeczy - wysoka specyfika przenaczenia

Ze względu na szybkość i bezpieczeństwo danych proponuje bardzo podobny układ:
1 - /boot
2 - swap
3 - win_c
4 - extended
5 - / (root)
6 - /usr
7 - /var
8 - /home
9 - /tmp    - zwiększa bezpieczeńtwo danych na /
10 - win_d

Jeżeli chcesz mieć więcej niż jedno DISTRO to załóż TYLKO JEDNĄ partycję na /boot - tam umieścisz wszystkie kernele itp - broń ciebie panie Buzku nie zakładaj dwóch czy więcej /boot - i tak w momencie bootowania z BIOS masz dostęp TYLKO DO JEDNEJ, a zakładanie /boot dla każdej distro z osobna to bardzo poważna komplikacja i takie rozwiązanie wcale nie jest łatwe do ogarnięcia.

Ja miałem kiedyś trzy distro:
Debian 3.1 r5 Sarge
Debian 4.0 r0 Etch
Fedora Core 5 lub 6

jądra ze wszystkich distro miałem na jednym boot.

P.S. I tak używałem własno-mózgowo skonfigurowanego jądra - we wszystkich distro.

arctgx

  • Gość
Przeniesienie katalogu /boot na inną partycję
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-09-01, 16:43:09 »
Cytuj
ChmOOrecK: poprawa quote, nie wszystko le_mon powypisywał ;-)
ChmOOrecK, dzięki za poprawkę, ja z kolei przepraszam za to zamieszanie.