Nowe posty

Autor Wątek: Ustawienia dostępu do nowego konta  (Przeczytany 3153 razy)

Dagot

  • Gość
Ustawienia dostępu do nowego konta
« dnia: 2008-08-23, 00:19:42 »
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, jak utworzyć konto nowego usera, gdzie dostępu do danych tam zawartych (przeglądanie zawartości, zmiany itd. w ogóle wszystkie prawa) nie miałby nikt inny, nawet root. Jest coś takiego możliwe? Mam OpenSuse 11

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ustawienia dostępu do nowego konta
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-23, 02:36:56 »
Cytat: Dagot
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, jak utworzyć konto nowego usera
Nowe konto możesz utworzyć i przydzielić do odpowiedniej grupy lub grup, w konsoli poleceniem

gpasswd -a uzytkownik grupa
Przydzielacjąc go do odpowiedniej grupy nadajesz mu różne prawa, np. grupa audio daje użytkownikowi dostęp do urządzeń audio, wheel przełączanie się ze zwykłego użytkownika na konto root przy pomocy polecenia su.

Pod tym linkiem znajdziesz informacje na temat praw dostępu do plików http://www.komputery-internet.net/linux/prawa.php

Cytat: Dagot
gdzie dostępu do danych tam zawartych (przeglądanie zawartości, zmiany itd. w ogóle wszystkie prawa) nie miałby nikt inny, nawet root. Jest coś takiego możliwe? Mam OpenSuse 11
Jeśli się nie mylę przed rootem niczego nie ukryjesz, root ma prawo do wszystkiego, ale mogę się mylić.

Zresztą poczytaj ten artykuł to sam się dowiesz czy to jest możliwe czy nie. Jeśli Ty administrujesz systemem i masz dostęp do konta administratora to ukrywanie plików przed nim Ci nie jest potrzebne chyba, że bardzo zależy Ci na bezpieczeństwie danych albo chcesz ukryć coś na komputerze szkolnym:)

EDIT:

Tak z ciekawości sobie sprawdziłem, nadałem jednemu plikowi prawa do przeglądania i odczytywania tylko właścicielowi, grupa i reszta nie ma żadnych praw i to działa, jednak tak jak pisałem root ma prawa do wszystkiego i zapomniałem o tym, że root ma nawet prawo zmienić prawa dostępu do pliku, więc przed rootem raczej niczego nie ukryjesz, ale jeśli już Ci tak bardzo na tym zależy to może nie zmiana praw dostępu a szyfrowanie plików da Ci efekt, który chcesz uzyskać?

Pozdrawiam!

Dagot

  • Gość
Ustawienia dostępu do nowego konta
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-23, 12:11:58 »
No właśnie nie tylko ja administruje systemem, to znaczy, komp jest wspólny, a dostęp do root'a mam nie tylko ja, tak się po prostu złożyło i taka była potrzeba. No i wiadomo, szukam jakiegoś sposobu by zabezpieczyć swe dane także i przed rootem, by ktoś mi tam nie grzebał. Spróbuje z tym szyfrowaniem jeszcze, i poczytam jeszcze te linki od Ciebie, może coś się wykombinuje.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ustawienia dostępu do nowego konta
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-08-23, 20:52:55 »
Wydaje mi się, że zaszyfrować można nie tylko pliki ale nawet chyba cały katalog domowy. Myślę, że to powinno pomóc ukryć podgląd plików dla roota.

A tak poza tematem, oprócz Ciebie administruje systemem ta druga osoba, dlatego że jest taki mus czy dlatego aby, np. ta druga osoba chcąc coś zainstalować lub skonfigurować potrzebuje po prostu dostęp do konta administratora?

Jeśli ta druga osoba nie potrzebuje mieć dostępu do konta admina i wystarczy, że będzie miała możliwość administracji systemem, może zainteresuj się sudo, dzięki sudo nadajesz pewnemu userowi lub grupie, do której user jest przypisany i nadajesz mu odpowiednie prawa, jak na przykład możliwość instalacji pakietów aktualizacji systemu, wykonywanie różnych poleceń określonych przez Ciebie itd. Czyli możesz dać prawa danemu użytkownikowi do administrowania bądź wykonywania poleceń na które Ty mu zezwalasz i w ten sposób nie ma wszystkich praw tak jak root.

Poczytaj sobie o sudo tutaj http://jakilinux.org/administracja/tajniki-pliku-sudoers/

Pozdrawiam!