Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z uruchomieniem Knoppixa  (Przeczytany 8621 razy)

blazej

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« dnia: 2005-05-26, 10:28:09 »
Zamontowałem CDROMa pod KDE 3.3 (w Debianie),  przeglądałem go w Koquerorze, następnie zamknąłem
wszelkie programy (w tym tego Konquerora), a CD nie da sie odmontować i już!
Jedynym sposobem jest przejście do konsoli tekstowej,
wydanie z poziomu root\\'a polecenia (bo pod /dev/hdc mam podpiętego cdroma). Ta komenda wyświetli pewne procesy, które trzeba zabić (poleceniem ). Dopiero wtedy odmontowanie jest możliwe.
To jest pewien sposób, ale SKOMPLIKOWANY nie do przyjęcia...

Czy ktoś zna coś lepszego??

de_laurent

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-05-26, 10:41:04 »
Co to za procesy, ktore go uzywaja?

blazej

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-05-26, 12:59:01 »
2005-05-26 10:41:04 de_laurent napisał:

> Co to za procesy, ktore go uzywaja?
----------------------------------------
mianowicie \\"kdeinit\\"

kazikcz

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-05-27, 21:18:53 »
Hmm myśle że to jakis KDE related bug, w jaki sposób odmontowujesz ? Przez menu w KDE, czy ręcznie komendą ?

Możesz spróbować odmontowywać:
umount -s /mnt/cdrom

Jeżeli to nie pomoże, to możesz zawsze zmusić jądro do tego, aby nie blokowało CD-ROMu przy montowaniu, ale! ostrzegam, może to czasem namieszać w systemie więc uważaj:
cat 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock

Zawsze jest jeszcze 3-ci sposób. Możesz podpiąc w systemie pod jakiś skrót klawiszowy ubijanie procesów uzywających CD-ROMu komendą:
for i in `lsof /mnt/cdrom | awk \\'{print $2}\\'`; do kill -9 $i; done


kazikcz

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-05-27, 21:20:58 »
> cat 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock

Typo, miało być:
echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock

blazej

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-05-30, 20:26:53 »
2005-05-27 21:18:53 kazikcz napisał:

> Hmm myśle że to jakis KDE related bug, w jaki sposób odmontowujesz ? Przez menu w KDE, czy
 > ręcznie komendą ?
 >
 > Możesz spróbować odmontowywać:
 > umount -s /mnt/cdrom
 >
 > Jeżeli to nie pomoże, to możesz zawsze zmusić jądro do tego, aby nie blokowało CD-ROMu przy
 > montowaniu, ale! ostrzegam, może to czasem namieszać w systemie więc uważaj:
 > cat 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock
 >

co
 > Zawsze jest jeszcze 3-ci sposób. Możesz podpiąc w systemie pod jakiś skrót klawiszowy ubijanie
 > procesów uzywających CD-ROMu komendą:
 > for i in `lsof /mnt/cdrom | awk \\'{print $2}\\'`; do kill -9 $i; done
 >
==================================
co do tego polecenia - to owszem dziala,
ale szczyt marzen mimo wszystko to nie jest...
Dzieki!

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-05-26, 07:31:18 »
Wiem wiem.. smiesznie brzmi, alemam naprawde duzy problem. plytka z systemem bootuje sie ok, ale jak dochodzi do wykonania komendy (np knoppix lang=pl, albo ktorejkolwiek z menu pomocy F2) sytuacja sie powtarza... slysze odglos zmiany rozdzielczosci monitora i....ciemno. Przy probie uruchomienia w trybie failsafe zaczyna sie ladowac, ale pod linijka:"ESR value before enabling vector 0000002" kursor miga..  i  nic sie nie dzieje.Zauwazyle jeszcze kilka linijek wyzej zdanie "SMP motherboard not detected" Czy to ma cos wspolnego z tym?  Pomozcie mi, juz podmienialem grafike, robilem rozne cuda - i ciagle to samo. Pomocy !!!

karsonjey

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-05-27, 16:26:47 »
Coz moze byc kilka mozliwych problemow  czesto sie zdaza ze plytka ma drobny defekt i sie blokije w czasie stary mozliwe ze masz za mala pamiec ram i tez efekt podobny, najbardziej prawdopodobnym problemem jest jakas peryferyka ktora na starcie system niejest w stanie skonfigurowac wiec w opcjach boot wpisz   noconfig  i wtedy skonfigurujesz reszte recznie.Mozesz ewentualnie odlaczyc wszystkie dodatki np.drukarke siec kamerke. i po wejsciu w menu ustawisz je pozniej .Pozdrowka .

karsonjey

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-05-27, 18:07:17 »
Wydaje sie ze rozwiazales juz problem bo jako ostatecznosc pozostaje start w szacie tekstowej -fail-safe .

Xax79

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-05-27, 21:39:24 »
2005-05-26 07:31:18 lokiz napisał:

> Wiem wiem.. smiesznie brzmi, alemam naprawde duzy problem. plytka z systemem bootuje sie ok, ale
 > jak dochodzi do wykonania komendy (np knoppix lang=pl, albo ktorejkolwiek z menu pomocy F2)
 > sytuacja sie powtarza... slysze odglos zmiany rozdzielczosci monitora i....ciemno. Przy probie
 > uruchomienia w trybie failsafe zaczyna sie ladowac, ale pod linijka:"ESR value before
 > enabling vector 0000002" kursor miga..  i  nic sie nie dzieje.Zauwazyle jeszcze kilka
 > linijek wyzej zdanie "SMP motherboard not detected" Czy to ma cos wspolnego z tym?
 > Pomozcie mi, juz podmienialem grafike, robilem rozne cuda - i ciagle to samo. Pomocy !!!

sproboja w czasie startu dodac parametr: nolapic lub noapic lub apm=off

Do poczytania:
http://forums.gentoo.org/viewtopic-p-1758356-highlight-esr.html#1758356
(nie przejmuj sie, ze to Gentoo, wyglada na to ze problem dotyczny kernela i niektorych typow plyt glownych).

  • Gość
Problem z uruchomieniem Knoppixa
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-05-28, 07:49:38 »
A mi się wydaje że już mi się udało to rozwiązać. Zrobiłem upgrade BIOSa tej badziewnej płyty, potem wystartowałem z opcją nosmp, i ruszył. Problem leży raczej po stronie płyty głównej, a raczej po stronie modelu. Już znalazłem wypowiedź jednego klienta - teżmiał płytęDFI AD77 - dlatego się teraz nie dziwię. Dzięki wszystkim za pomoc.
pzdr