Nowe posty

Autor Wątek: Sterowniki ATI  (Przeczytany 3644 razy)

maciej682

  • Gość
Sterowniki ATI
« dnia: 2008-08-16, 10:01:04 »
Zainstalowałem niedawno sterowniki do mojej karty graficznej (ściagąłem z oficjalnej strony ati). Coś jest jednak z nimi nie tak, bo gdy chce teraz włączyć moje Ubuntu wyłącza mi się monitor. Jest jakiś sposób żeby te sterowniki odinstalować?

arctgx

  • Gość
Sterowniki ATI
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-16, 14:55:38 »
Na początek możesz w /etc/X11/xorg.conf podmienić wpis o użyciu z powrotem otwartego sterownika, ale dla Ciebie może być prościej jeśli w konsoli jako root uruchomisz polecenie dpkg-reconfigure xserver-xorg - nakładkę edytującą ten plik, które powinna poprowadzić Cię przez kilka kroków konfiguracji. Nie napisałeś jednak jaka to karta, więc nikt z nas nie wywróży czy wspierana jest przez otwarte stery.

rysban

  • Gość
Sterowniki ATI
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-16, 16:00:33 »
Witam.
Wyłączanie jest spowodowane źle skonfigurowanym monitorem (częstotliwości monitora ) . Karta musi być dobrze obsługiwana skoro przed instalacją sterownika system pracował normalnie . W kilku przypadkach spotkałem się z błędnym rozpoznawaniem monitora a nawet brakiem podania jakiego kolwiek monitora w Section "Monitor" . Wystarczy  w trybie tekstowym wpisać do konfiguracji xorga (/etc/x11/xorg.conf  w Sectin "Device" do nazwy sterownika dopisać jeden znak  w miejscu Driver "ati" lub "fglrx" wewnątrz cudzysłowów np. "atik" lub "fglrxn" tak aby spowodować błąd a przy uruchamianiu będzie trzeba chwilkę poczekać aż zgłosi okienko konfiguracji karty graficznej i monitora . Wystarczy podać właściwy model monitora lub o podobnych parametrach a system wstanie . Do korzystania ze sprzętowych sterowników wystarczy już w trybie graficznym wejść do System /Administracja/Sterowniki a akceleracja sprzętowa będzie uruchomiona lub automatycznie pobrana i doinstalowana w Ubuntu .
Pozdrawiam Ryszard