Nowe posty

Autor Wątek: Małe distro  (Przeczytany 10831 razy)

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« dnia: 2008-08-14, 08:28:33 »
Szukam jakiejś małej dystrybucji Linuksa na mój sprzęt:
Procesor: 926 mhz
RAM: 384mb
Dysk: 40gb, na Linuksa dam 1,7gb
Karta graficzna: GeForce FX5500 GT (albo jakoś inaczej się to zwało).

A teraz wytyczne:
-Kernel 2.4 lub nowszy
-Obsługa USB
-Kompilatory, Gcc czy jakoś tak
-Jakiś system zarządzania pakietami
-Mały obraz płyty
-Możliwość instalacji Wine
-Jakieś mało pamięciożerne środowisko graficzne

Aktualnie mam na dysku Slaxa 5, jednak na nim nie mogę zainstalować sterowników od Neostrady (które znalazłem jakiś czas temu).

quejinho

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-14, 08:53:37 »
najciekawszą na taki komputer dystrybucją jest arch :) sam mam podobny komp.Ale z neo to bawiłem się tylko na ubuntu .

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-14, 10:28:10 »
Szukam czegoś prostszego. Jestem początkujący jeśli chodzi o Linuksa.

quejinho

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-08-14, 16:32:40 »
w takim razie lekki i przyjazny bo nie potrzebna tam ingerencja w configi .   crunchbang . distro z openboxem .

kapron

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-08-14, 16:44:41 »
ten komp spokojnie pociągnie ubuntu :) jeśli chcesz lżejsze to wybierz środowisko z XFCE (np. Xubuntu)

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-08-14, 18:07:38 »
Próbowałem ściągać Xubuntu, jednak obraz płyty jest... według mnie duży. Mam powolne łącze, a nie mam kilku godzin na ściąganie ponad 500mb. Tu jest ten problem.

kapron

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-08-14, 18:55:48 »
"rozdawnictwo" ubuntu: http://www.forum.ubuntu.pl/forumdisplay.php?f=144
możesz też zamówić ubuntu, ale dostarczenie potrwa kilka tygodni...
z dystrybucji, które możesz szybko ściągnąć, pierwsza do głowy przychodzi mi DSL

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-08-14, 21:18:50 »
Ubuntu to ja mam, jednak według tego co widać na pudełku to wymaga 4gb miejsca. Na partycję Linuksową mam przeznaczone ledwie 1.7gb

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Małe distro
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-08-14, 22:04:42 »
Może Fluxbuntu - Ubuntu z menedżerem okien Fluxbox?? Jedynie 308 Mega ----> http://releases.fluxbuntu.org/7.10/rc/

Pozdrawiam!

quejinho

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-08-15, 09:11:21 »
crunchbang to praktycznie to samo co fluxbuntu . z tym że ma openboxa .a no niestety ubuntu suse czy mandriva maja po 15 wordpadów 10 przeglądarek XD i potem taki wynik że ma się zajęte 4 gb . a potem usunąć nie da się wszystkiego  . Więc ja zostaje przy tym byś zmienił na crunchbanga . albo znalazł jakiegoś dobrego człowieka który pomoże ci z archem . peace

WizardNumberNext

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-08-15, 18:55:01 »
Ja się kiedyś mieściłem na takim dysku (miał dokładnie 1700MiB), byłbym w stanie na tym zainstalować no niew Debian'a - nie lubię innych distro i raczej już się innymi nie zajmuje. Można mnie znaleźć w wawie

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-08-16, 19:26:42 »
To znowu ja. Próbowałem instalować Fluxbuntu. Wypaliłem obraz płyty i na tym się skończyło. Komp z niej nie bootuje.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Małe distro
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-08-16, 21:14:11 »
Standardowe pytanie nr 1 - W jaki sposób wypaliłeś obraz płyty?
Standardowe pytanie nr 2 - Czy sprawdzałeś sumy kontrolne przed i po wypaleniu?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Małe distro
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-08-16, 21:15:13 »
Cytat: quejinho
crunchbang to praktycznie to samo co fluxbuntu . z tym że ma openboxa .a no niestety ubuntu suse czy mandriva maja po 15 wordpadów 10 przeglądarek XD i potem taki wynik że ma się zajęte 4 gb . a potem usunąć nie da się wszystkiego  .
To jak już polecałbym instalację Debiana przez neta, ale z tego co pamiętam kolega ma słabe łącze, więc odpada. A jest chyba możliwość instalacji Debiana jako bazowego systemu bez grafiki, sam system zajmie, ja wiem ze 2 giga max a potem można doinstalować Fluxboksa albo XFCE i nie powinno to przekroczyć tych 2 giga za bardzo. Poza tym nie wiem jak to wygląda we Fluxbuntu ale skoro jest nastawione na minimalistyczne wymagania, wydaje mi się, że nie powinien mieć tego co wymieniłeś, poza tym w samym Ubuntu jest tylko 1 edytor tekstu 2 przeglądarki, więc nie ma co przesadzać, Ubuntu zajmuje tyle miejsca na dysku, gdyż są z nim instalowana największa liczba sterowników i wszystkiego co się da aby odpalić na każdym możliwym kompie jak już. Samo jajko Ubuntu jest kompilowane ze wszystkim co się da aby właśnie obsłużyło jak najwięcej sprzętu, jedyną wadą może być też to, że same pakiety są kompilowane z maksymalną ilością zależności i stąd tyle zależności jest instalowanych i to zajmuje tyle miejsca.

Cytat: Pisarz
Wypaliłem obraz płyty i na tym się skończyło. Komp z niej nie bootuje.
Czym wypalałeś obraz i w jaki sposób. Są jakieś błędy czy po prostu płyta nie rusza? Sprawdź jeszcze sumy md5

Pozdrawiam!

Pisarz

  • Gość
Małe distro
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-08-16, 21:46:00 »
Jak wiecie, nie mam jeszcze Linuksa (męczę się z Windows). Obraz wypaliłem programem Nero, na prędkości 24x. Płytę sprawdzałem u siostry, działa. Przełożyłem napęd do swojego PC, jednak na moim nie zadziałało. Płytę sprawdzałem też na dwóch innych napędach, ten sam problem. BIOS jest dobrze skonfigurowany, Ubuntu bez problemu się wczytuje. Postanowiłem sprawdzić płytę pod Qemu, nie było problemu. Tak samo jak z VirtualBoksem. Cały ten problem wygląda dziwnie. Pytałem trzech osób, jednak nikt nie potrafił odpowiedzieć na moje pytanie.