Nowe posty

Autor Wątek: co z tymi grami???  (Przeczytany 9460 razy)

venomot

  • Gość
co z tymi grami???
« dnia: 2008-07-26, 17:57:48 »
witam... sciągnolem sobie gierki pod linux i nie wiem jak je instalowac jestem zielony w jakims wpisywaniu czegos gdzies... takie info znalazlem na forum... wpisz costam.run gdzies tam bedzie dzialac...???  mam linuxa od 0.5 godz. pomocy...

venomot

  • Gość
co z tymi grami???
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-07-26, 18:02:50 »
sciagnalem wine ale tez nic ciekawego po rozpakowaniu nie widac zadnej instalki tylko pliki jakies i cos co wyglada jak plik systemowy... takie cos z niebieskim? kopnietym kwadracikeim... to sie dzieje na ubuntu8.04....

venomot

  • Gość
co z tymi grami???
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-07-26, 18:20:20 »
w sumie wszystko co sciagne to dziwne pliki... ktorych nie moge otwozyc....Uruchomić "mkexport.sh", czy wyświetlić jego zawartość? takie cos sie wyswietla i info ze plik jest textowym plikie uruchamialnym...

Inferno Hell

  • Gość
co z tymi grami???
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-26, 19:01:18 »
Poczytaj readme tych gier na pewno jest tam krok po kroku jak zainstalować, jeżeli plik ma .run to wystarczy go odpalic za pomocą sh \\home\\sciezka do pliku\\nazwapliku.run Co do kopniętego kwadraciku to nie mam pojęcia o co ci chodzi.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
co z tymi grami???
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-26, 21:04:58 »
Cytat: venomot
mam linuxa od 0.5 godz. pomocy...
Jeśli masz Linuksa od półgodziny to najpierw poczytaj chociaż trochę o nim, aby mieć jakiekolwiek pojęcie o tym systemie, a jeśli chcesz mieć darmowego windowsa tylko do gier to sobie daj spokój, do gier to sobie używaj windowsa, bo szkoda twojego i naszego czasu a z czasem na takie posty mało kto będzie zwracał tu uwagę, najpierw poczytaj czym jest ten system i szukaj info w sieci oraz jak kolega wyżej napisał w takich grach zawsze sa pliki README, w których masz wszystko ładnie opisane.

Co do gier to większość znajdziesz w repozytorium Ubuntu, jak i wielu innych dystrybucjach, aby znaleźć jakąś grę, która Cię interesuje i znasz jej nazwę szukasz ja w repo, np. z konsoli robisz to tak:

Piszesz, że używasz Ubuntu, więc uważam, że korzystasz z Gnome, więc aby uruchomić konsolę, wchodzisz w menu Aplikacje>Akcesoria>Terminal

Żeby znaleźć jakąś grę, np. OpenArena wpisujesz:

apt-cache searche openarena
jeśli znajdziesz instalujesz ją poleceniem

sudo apt-get install openarena
Oczywiście jeśli te komendy to dla Ciebie czarna magia możesz używać, np. Synaptica - menu System>Administracja>Synaptic

I tam sobie szukasz, zaznaczasz co Cię interesi i klikasz zastosuj.

Jeśli o to zbyt skomplikowane, twórcy Ubuntu stworzyli dla takich "zielonych" jak Ty takie coś jak Dodaj/Usuń niczym z windowsa w menu Aplikacje.

Natomiast inne gry ściągnięte skądś tam, z rozszerzeniem .run .bin sh isntalujesz z konsoli wydając komendę

sh gra_z_rozszerzeniem.bin
itd. ---->aby zadziałało musisz być w katalogu z grą lub podać po sh pełną ścieżkę do gry, np. masz ją na pulpicie wpisujesz

sh ~/Desktop/gra_z_rozszerzeniem.bin
lub w katalogu domowym

sh ~/gra_z_rozszerzeniem.bin
gdzie tylda [~] oznacza twój katalog domowy (taki skrót zamiast /home/user/)

Niektóre gry nie wymagają instalacji i wystarczy je najczęściej odpalić z konsoli, lecz musisz wejść do katalogu lub podać ściężkę jak opisałem wyżej, aby przejść do katalogu używasz polecenia cd.

cd /home/user/katalog/z/gra
Pozdrawiam!

chomik24

  • Gość
co z tymi grami???
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-07-26, 21:12:54 »
roobal tylko aby zagrał w openarena musi mieć stery do karty graficznej!!

a z tym sobie chyba narazie nie poradzi

pozdr

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
co z tymi grami???
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-07-26, 22:55:07 »
Cytat: chomik24
roobal tylko aby zagrał w openarena musi mieć stery do karty graficznej!!

a z tym sobie chyba narazie nie poradzi

pozdr
Wiesz pytał jak zainstalować gry, więc go poinstruowałem a czy da sobie radę ze sterownikami to już inna bajka :)

Pozdrawiam!

krzylew

  • Gość
co z tymi grami???
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-08-06, 00:37:55 »
Ma Ubuntu więc ze sterownikami żaden problem.  

Jeśli nVidia to wchodzi w Dodaj/Usuń i tyle, a jeśli ATI to chyba nawet też.