Nowe posty

Autor Wątek: blu-ray, bluetooth...tsterowniki  (Przeczytany 3206 razy)

venomot

  • Gość
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« dnia: 2008-07-12, 01:30:02 »
witam... chce zainstalowac obie limux bo wg mnie windows vista a taka posiadam jest wiesniacka, ale mam laptopa z nagrywark blu-ray i bluetooth ... czy potem znajde sterowniki do tego sprzetu...?
Intel Core 2 Duo Procesor T7500, 2.20GHz
2GB/Go DDR2 SDRAM
NVIDIA GeForce 8600M GS GPU
VISTA HOME EDITION
Bo lipa by byla gdyby to ustrojstwo sie potem wieszalo czy cos ... no i te dwie rzeczy (b-r i Btooth) ...dzieki z gory

chmooreck

  • Gość
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-07-12, 08:21:10 »
Wypróbuj jakiegoś Live'a, tzn. dystrybucję odpalaną z płytki, której nie trzeba instalować, żeby sprawdzić co chodzi, a co nie. Jak najnowszą wersję.

venomot

  • Gość
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-07-14, 23:26:22 »
eeee. tzn? skad moge wziasc taka plytke... bo zamowilem sobie z ubuntu instalke czy bede mogl sprawdzic live z ta plytka?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-15, 00:22:11 »
Z moich doświadczeń, ze sprzętem najlepiej radzi sobie openSuse. Wersje 10.x działały dosyć wolno, ale podobno w 11.0 się poprawili. Więc polecam spróbować. Właśnie LiveCD, tak jak napisał chmooreck.

openSuse LiveCD 11.0 ze środowiskiem Gnome: http://download.opensuse.org/distribution/11.0/iso/cd/openSUSE-11.0-GNOME-LiveCD-x86_64.iso
Osobiście wolę KDE 3.5, ale LiveCD z KDE ma wersję 4 tego środowiska, która nie jest jescze dopracowana.

Instalować możesz z tego LiveCD, albo ściągnąć DVD ze wszystkimi środowiskami (KDE3, KDE4, Gnome): http://download.opensuse.org/distribution/11.0/iso/dvd/openSUSE-11.0-DVD-x86_64.iso

Jeżeli openSuse ci się nie spodoba, to zawsze zostaje Ubuntu, Kubuntu, Fedora, Mandriva i sporo innych :P



EDIT:

> Bo lipa by byla gdyby to ustrojstwo sie potem wieszalo czy cos ...

Dlaczego miałoby się wieszać? :)
Ten sprzęt jest bardzo dobry jak na wymagania Linuksa, i w pełni obsługiwany (mówię o CPU, RAM i karcie nVidii).

Do karty graficznej będziesz potrzebował zamkniętych sterowników z http://www.nvidia.com/ - opis instalacji na ich stronie albo na forach czy poradnikach - pełno tego jest :P.
Chyba, że openSuse udostępnia jakiś łatwiejszy mechanizm instalacji. Możesz poszukać czy nie piszą coś na ten temat na Google.

> no i te dwie rzeczy (b-r i Btooth) ...dzieki z gory

Blutootch powinien działać bez dodatkowych sterowników. Chyba :)

A blueray - nie mam pojęcia :P Podstawowa funkcjonalność pewnie będzie, bo to przecież napęd, ale czy będziesz mógł nagrywać płyty b-r to nie wiem. Poszukaj na Google.

  • Gość
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-15, 10:37:42 »
Cytat: venomot
eeee. tzn? skad moge wziasc taka plytke... bo zamowilem sobie z ubuntu instalke czy bede mogl sprawdzic live z ta plytka?
tak - Ubuntu można także odpalić z płytki, bez instalowania - jak włożysz płytę do napędu to masz do wyboru albo instalować, albo uruchomić bez instalacji.

Podobno w najnowszym Ubuntu można uruchomić tryb LiveCD z poziomu windowsa, ale sam tego nie widziałem, więc nie wiem.
Najlepiej jednak po prostu zrestartować komputer i uruchomić LiveCD "na czysto", czyli nie z poziomu windowsa - będzie wtedy chodzić szybciej.

Co do obsługi sprzętu, to Ubuntu także bardzo dobrze radzi sobie ze sprzętem. BT działa na pewno, a co do blue-ray to nie wiem bo nigdy nie miałem z tym do czynienia, ale myślę że też nie będzie problemów.

venomot

  • Gość
blu-ray, bluetooth...tsterowniki
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-07-19, 00:15:31 »
ok dzieki bardzo sprawdze sobie tego ubuntu jak mi przysla... i sciagne ten live z linka... a co do blu-ray'a... mam go gdzies .... pozdrawiam...