Nowe posty

Autor Wątek: Lęk przed grzebaniem w grubie - zmiana kolejności bootowania  (Przeczytany 5434 razy)

sputnik69

  • Gość
Jeśli chodzi o gruba to chcę aby brzy bootowaniu windows był na pierwszym miejscu, a linux na drugim, a czas oczekiwania chciałbym skrócić do 3 sekund.
Na ten temat także znalazłem sporo informacji, ale obawiam się, że jeśli zrobię coś nie tak to skończy się to na przeinstalowywaniu systemu co nie do końca mi się podoba.

Na pierwszej partycji dysku twardego mam windows, a na, a na piątej xubuntu.
Czy możecie mi powiedzieć co i gdzie trzeba zmienić, aby osiągnąć wyżej opisany efekt?
W miarę możliwości proszę też o krótki opis co dlaczego się dzieje.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Lęk przed grzebaniem w grubie - zmiana kolejności bootowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-24, 18:51:44 »
Korzystam z lilo, ale z tego co sie orientuje wystarczy zamienic kolejnosc wpisow w konfiguracji gruba. W katalogu /boot masz plik bodajze menu.lst (o ile dobrze pamietam); plik jest z komentarzami (prawdopodobnie po angielsku, ale sa one na tyle jasne ze zrozumiesz co ktora opcja oznacza) co do czasu to chyba wystarczy ustawic parametr 'timeout 30'.

Na wszelki wypadek zrob sobie kopie tego pliku, gdyby cos poszlo nie tak, wystarczy zamienic stary plik z nowym.

Aha, i chocbys nie wiem jak namieszal przy grubie to wystarczy chwila zeby wszystko przywrocic - bez reinstalacji windowsa czy linuxa.

W windows odpalasz kompa z plyty, uruchamiasz konsole odzyskiwanie i wpisujesz 'fixmbr', ew. jak nie pomoze 'fixboot' (niestety dostep do linuxa zostanie zablokowany).

W linuxie korzystasz z chroota i konfigurujesz gruba jak w milionach poradników to jest opisane.

norbert_ramzes

  • Gość
Lęk przed grzebaniem w grubie - zmiana kolejności bootowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-24, 19:00:38 »
konfiguracja gruba (prawie zawsze tam jest tzn są nieliczne wyjątki) -> /boot/grub/menu.lst

Jak coś pójdzie nie tak to w najgorszym wypadku będziesz musiał pracować na tekstowej konsoli gruba -> http://jakilinux.org/aplikacje/grub-bez-tajemnic/

Ale żadna partycja nie powinna Ci się uszkodzić (musiałbyś naprawdę tego chcieć).

Do tego co chcesz wystarczy zmienić kolejność wpisów np:

title		Debian GNU/Linux (lenny/sid) (on /dev/sda2)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-2-amd64 root=/dev/sda2
initrd /boot/initrd.img-2.6.25-2-amd64
savedefault
boot

title Windows NT/2000/XP (loader)
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1
na:

title		Windows NT/2000/XP (loader)
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1


title Debian GNU/Linux (lenny/sid) (on /dev/sda2)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-2-amd64 root=/dev/sda2
initrd /boot/initrd.img-2.6.25-2-amd64
savedefault
boot
W tym to chyba ciężko się pomylić.

EDIT: O_o ktoś mnie wyprzedził.

arctgx

  • Gość
Lęk przed grzebaniem w grubie - zmiana kolejności bootowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-24, 19:05:49 »
To przy założeniu, że jest tam wpis "default 0" oznaczający że pierwszy wpis jest tym domyślnym (czyli tym, który pójdzie gdy nic nie wciśniemy przez czas zadany w "timeout"). Można tę liczbę zamienić na odpowiadającą dalszym wpisom.

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Lęk przed grzebaniem w grubie - zmiana kolejności bootowania
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-25, 13:40:57 »
Cytat: sputnik69
... skrócić do 3 sekund.
timeout=3