Nowe posty

Autor Wątek: uruchamianie Linuksa i skryptu z poziomu GRUB/LILO  (Przeczytany 3068 razy)

bigl

  • Gość
uruchamianie Linuksa i skryptu z poziomu GRUB/LILO
« dnia: 2008-07-05, 19:39:03 »
Witam
Widziałem taki trick: w LILO jest wpis napraw_wxp i po wyborze tego, włącza się Linux, odpala się partimage z odpowiednimi parametrami, przywraca system i restartuje się. Zastanawiam się jak to jest zrobione z tym wpisem w LILO i tym, że bez logowania uruchamia się skrypt, a potem restartuje się komp. Nie trzeba hasła wpisywać ani nic.
Jeśli mógłby mi ktoś podać jakiś sposób realizacji takiej wygody, byłbym bardzo wdzięczny. I jeśli to możliwe, wolałbym o sposób oparty o GRUB, bo właśnie jego używam

Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
uruchamianie Linuksa i skryptu z poziomu GRUB/LILO
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-07-05, 21:43:33 »
Czas nauczyć się konfigurowania GRUBa i dodawania parametrów jądra z linii komend, a także na czytanie dokumentacji jądra w paczce ze źródłami :)

Wyobraź sobie, że w działającym systemie odpalasz jednym poleceniem program, który robi coś tam z partycjami, np. kopiuje czy modyfikuje tablicę. Teraz zadanie przed Tobą zrobić to na starcie automatycznie.

Jądro posiada parametr init, który określa pierwszy proces. Zazwyczaj jest nim /sbin/init i jeśli nic nie podasz, jądro prawdopodobnie uruchomi właśnie jego. Zobacz sobie w działającym Linuksie, że pracuje on do samego końca. Program /sbin/init możesz zastąpić innym, np. /bin/bash lub właśnie poleceniem partycjonowania lub skryptem, który je odpala.

Katalog /sbin jest zazwyczaj na partycji jakiegoś dysku (najczęściej tam, gdzie "/" zadany parametrem root). Można obyć się bez dysku ładując program do obróbki partycji i wszystko co mu trzeba do pliku initrd.

To idea, a dla zrozumienia technicznej strony zachęcam do szukania.

bigl

  • Gość
uruchamianie Linuksa i skryptu z poziomu GRUB/LILO
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-07-05, 21:59:27 »
Dzięki wielkie :) To najważniejsze informacje, jakich potrzebowałem, resztę powinienem już znaleźć :)

Pozdrawiam

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil