Nowe posty

Autor Wątek: Damn Small Linux na pen'a  (Przeczytany 8760 razy)

Zarexu

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« dnia: 2008-06-03, 21:34:24 »
Witam.

Mam problem z instalacją DSL'a na pen'a. Użyłem już kilku poradników lecz nie za dużo wymyślę. Pendrive ma 2 Gb, dałem mu formata aby miał system plików FAT/FAT32 już nie pamiętam. Wgrałem tam wszystko oraz zainstalowałem syslinux. Przynajmniej tak mi się wydaje.

1.W poradniku mam wpis, aby zainstalować syslinux. Nie mam pojęcia do czego to służy ale zrobiłem jak pisało. Czyli w cmd w winie wpisałem "cd\\syslinux\\win32" lecz pojawiało się to, nie wiem także co oznacza cd, podmieniałem już to na inne ścieżki lecz dalej nic się nie udawało. Dopiero gdy wpisałem bezpośrednie odniesienie do pliku aby zainstalował na dysku L:(mój pen) plik (syslinux.exe -ma L:) przeniosło mnie do następnego wiersza. Na dysku nic nowego się nie pojawiło.



Natomiast chyba powinno wyskoczyć, tyle że zamiast cmd pisało by to co wpisałem.



Taki sam problem miałem gdy konfigurowałem server apache lub php, nie pamiętam.

2.Przy bootowaniu z USB wyskakuje mi komunikat że nie może odnaleźć obrazu kernela.

Skopiowałem już kilku krotnie będący tam jedyny plik ISO "dsl.iso" i pozmieniałem jego nazwę na Linux.iso, kernel.iso, knoppix.iso lecz problem nie ustępuje. Zna ktoś sposób na rozwiązanie tego problemu?

Tak na boku linuxa potrzebuję tylko aby móc go podłączyć do komputera, aby działał na nim internet oraz by można było na nim puszczać muzykę. Potrzebuję dużo wolnego miejsca ponieważ przenoszę czasami większe pliki.

Z góry THX.

arctgx

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-03, 23:02:37 »
cd jest poleceniem zmiany katalogu... po nim spacji nie wrzuciłeś. Inaczej windowsowska powłoka próbuje znaleźć polecenie "cd\\syslinux\\win32". Zamiast wchodzić do katalogu, możesz spróbować bezpośrednio:
X:\\ścieżka\\do\\syslinux.exe L:
(oczywiście zamiast X sam wiesz co dać, wiedząc gdzie masz syslinuksa).

cmd wywołuje tylko konsolę, którą już asz uruchomioną - po co druga.

syslinux instaluje Ci sektor rozruchowy na pendrajwie (L: u Ciebie). Bez tego nie uruchomisz tak łatwo systemu z pendrajwa.

Zarexu

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-04, 08:29:48 »
Ok. Thx za lecz dalej nie może znaleźć obrazu Kernela. Co z tym zrobić?

arctgx

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-04, 14:51:16 »
Zrobiłem eksperyment u siebie.

Jeśli dobrze zainstalowałeś syslinuksa, powinieneś mieć przynajmniej zachętę w postaci boot:. To by znaczyło, ze syslinux uruchomił się lecz nie może znaleźć plików konfiguracyjnych, które mają mu powiedzieć o wyborze jądra z parametrami oraz ramdysku. Domyślnie jednym z nich (jeśli nie jedynym) jest /boot/syslinux/syslinux.cfg.

Tymczasem oryginalny DSL uruchamiany jest za pomocą isolinux, ktory czyta z boot/isolinux/isolinux.cfg. Na szczęście oba narzędzia pochodzą z tego samego projektu i ich pliki konfiguracyjne mają tę samą budowę (przynajmniej dla DSL).

Wystarczy więc że zmienisz nazwy tak, aby syslinux zeżarł to czego mu trzeba: \\boot\\isolinux na \\boot\\syslinux i potem \\boot\\syslinux\\isolinux.cfg na \\boot\\syslinux\\syslinux.cfg

Zarexu

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-04, 18:00:10 »
Musze być bardziej zacofany niż mi się zdawało. Ale ok. Mam zachętę w postaci boot.

1. Nigdzie nie mogę znaleźć isolinux.cfg ani syslinux.cfg.

2. Jedyne *.iso w dsl to dsl.iso inne 3 pliki to *.bin oraz w syslinux nie ma ani folderu syslinux/isolinux ani nawet boot.

3. Chyba źle to zainstalowałem ponieważ na penie nie ma nic nowego prócz całego dsl'a. Chyba że tworzy on mocno ukryty folder lub coś w tym rodzaju, ponieważ nic nie mam a mam włączone pokazywanie ukrytych plików/folderów.






arctgx

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-08, 20:27:30 »
Łojago... :)

Toż na pendrajwie umieściłeś obraz iso, a nie jego zawartość. Pod windą masz zapewne dziwne programy do montowania takich obrazów pod nazwą wirtualnych CD lub jeszcze inaczej. Total Commander miał wtyczkę do podglądania zawartości obrazów ISO. Normalnie służą one do wypalenia wprost na CD/DVD.

Dostajesz się do zawartości obrazu, wypakowujesz ją do pendrajwa i edytujesz jak prędzej opisałem :)

A syslinux wygląda na to, że już Ci działa (skoro daje zachętę), tylko nie ma na razie z czego korzystać, co też wytłumaczyłem wcześniej.

Zarexu

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-06-09, 16:29:54 »
Spoko poradziłem sobie, jedyny problem jaki miałem to to że pliki ściągnięte były starsze niż sam linux. :) Wszystko mi już działa, ale tak obok aby nowego tematu nie zakładać jak mogę zainstalować jave na pendrivie?

arctgx

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-06-09, 16:57:10 »
Cytat: Zarexu
ale tak obok aby nowego tematu nie zakładać jak mogę zainstalować jave na pendrivie?
Dwa różne tematy, dwa wątki, więc zapytaj osobno. Jakbyś mnożył wątki na ten sam temat, byłby śmietnik na forum.

bombsqad

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-06-16, 20:59:35 »
Z jakiej strony brałeś poradnik ? Bo ja też się borykam troche z instalacją DSL na pen.

jarpas

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-07-02, 20:28:11 »
witam, tez mam problem z instalacja dsl'a na penie, instaluje wszystko zgodnie z instrukcja, syslinuxem probowalem oraz programem HP Drive Key Boot Utility, nic sie nie dzieje, nic nie laduje, poprostu komp uruchamia loadera od linuxa xtreme, aha w biosie ustawialem na rózne sposoby usb-hdd, usb-zip, usb cd-rom, usb floppy. i nic, macie jakies pomysly? dodam jeszcze model plyty glownej Gigabyte GA-7VAX Via kt400, pen Kingston Data traveler 100 1GB, neidziala pod portem usb 2.0 i 1.1

jarpas

  • Gość
Damn Small Linux na pen'a
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-07-03, 19:24:34 »
hmm widze, że nikt mi tu nie doradzi ;] a myślałem, że znajdę tutaj jaką kolwiek pomoc ;]