Nowe posty

Autor Wątek: komputer antylinuxowy :( pomocy!  (Przeczytany 5228 razy)

vino89

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« dnia: 2008-06-27, 17:01:43 »
Witam , mam pewien problem z odpaleniem jakiegokolwiek linuxa na moim komputerze . Problem opisze na 3
dystrybucjach jakie próbowałem uruchomić.  Wszystkie 3 płyty działają poprawnie na innym kompie .
Od razu pisze ,że wszystkie płyty bootują poprawnie ;)

Najpierw chciałem uruchomić slaxa z live cd  i wszystko ładnie sie bootowalo do momentu pojawienia się ekranu
ładowania . Pojawia sie pasek z napisem Loading progress i naped dvd przestaje pracować i nic sie nie wczytuje ;/ (na
innym kompie wczytuje sie bez problemu )

Potem chciałem zainstalować Fedore core 4 ( wiem że już jest dziewiątka - nie chce tekstów w stylu "po co ci  4")  na
kompie "sprawnym" wszystko ładnie działa tak jak powinno - włącza sie graficzna instalacja. Natomiast na moim
kompie gdy płyta sie bootuje zamiast graficznej instalacji  to chce mi zainstalować jakieś sterowniki - najpierw prosi
mnie o wybranie napędu z którego te sterowniki będą instalowane ale i tak co bym nie wybrał to instalacja nie chce
iść na przód. Po za tym nie wiem o jakie sterowniki może chodzić ...

Na koniec chciałem odpalić Auroxa z live cd i też ładnie sie bootuje ale nagle wyskakuje błąd "347 : can't
open/mnt/cdrom/config/config"  -pisze to z pamięci więc mogłem coś pokręcić .   Na kompie "sprawnym" wczytuje się
bez problemu.
Pomyślałem sobie , że może mam coś z napędem nie tak , więc wyjąłem napęd dvd z tego "sprawnego" kompa  i
zamontowałem w moim , ale to nie pomogło ;/ .

Prosze o pomoc bo męcze sie z tym 4 dni i nie moge sobie poradzić . Może trzeba coś ustawić w biosie ? Nie wiem ,
wszelkie porady mile widziane.

Uważam ,że te 3 nieudane próby mają jedną przyczynę bo jak napisałem wczesniej te same 3 płyty działają poprawnie na innym komputerze.

(miałem napisać jaki mam sprzęt ale nie wiem czy to konieczne bo jak sięgam pamięcią to na tym  komputerze juz
chyba kiedyś miałem zainstalowanego linuxa . Ale jak będzie trzeba napisać to zrobie to.)

arctgx

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-27, 17:53:02 »
Być może na starcie będziesz musiał za pomoca parametrów jądra wyłączyć programową obsługę ACPI oraz przerwań, ewentualnie wypróbować dystrybucję live z najnowszym jądrem, które może poradzi już sobie z problemem. Możliwe, że Twoja płyta główna ma jakiś nowy czipset, na którego obsługę trzeba będzie poczekać. Na tym forum było już sporo wątków podobnie wyglądających. Zostawię tylko kilka kluczy do szukania, nie tylko tu:

acpi=off noapic irqpoll

TheUsh

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-27, 18:07:01 »
Przydało by się abyś napisał jaki to komputer , bo nie wiemy czy np. po prostu jest na nim za mało pamięci.

vino89

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-27, 18:23:18 »
Mam 1gb ramu.

Wracając do tego slaxa to podczas ładowania przed momentem zauważyłem komunikat

"Fatal error occured - data for live cd not found, are you using unsuported SCSI ? "

flak

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-27, 18:52:09 »
Cytat: vino89
Witam , mam pewien problem z odpaleniem jakiegokolwiek linuxa na moim komputerze . Problem opisze na 3
dystrybucjach jakie próbowałem uruchomić.  Wszystkie 3 płyty działają poprawnie na innym kompie .
Od razu pisze ,że wszystkie płyty bootują poprawnie ;)

Najpierw chciałem uruchomić slaxa z live cd  i wszystko ładnie sie bootowalo do momentu pojawienia się ekranu
ładowania . Pojawia sie pasek z napisem Loading progress i naped dvd przestaje pracować i nic sie nie wczytuje ;/ (na
innym kompie wczytuje sie bez problemu )

Potem chciałem zainstalować Fedore core 4 ( wiem że już jest dziewiątka - nie chce tekstów w stylu "po co ci  4")  na
kompie "sprawnym" wszystko ładnie działa tak jak powinno - włącza sie graficzna instalacja. Natomiast na moim
kompie gdy płyta sie bootuje zamiast graficznej instalacji  to chce mi zainstalować jakieś sterowniki - najpierw prosi
mnie o wybranie napędu z którego te sterowniki będą instalowane ale i tak co bym nie wybrał to instalacja nie chce
iść na przód. Po za tym nie wiem o jakie sterowniki może chodzić ...

Na koniec chciałem odpalić Auroxa z live cd i też ładnie sie bootuje ale nagle wyskakuje błąd "347 : can't
open/mnt/cdrom/config/config"  -pisze to z pamięci więc mogłem coś pokręcić .   Na kompie "sprawnym" wczytuje się
bez problemu.
Pomyślałem sobie , że może mam coś z napędem nie tak , więc wyjąłem napęd dvd z tego "sprawnego" kompa  i
zamontowałem w moim , ale to nie pomogło ;/ .

Prosze o pomoc bo męcze sie z tym 4 dni i nie moge sobie poradzić . Może trzeba coś ustawić w biosie ? Nie wiem ,
wszelkie porady mile widziane.

Uważam ,że te 3 nieudane próby mają jedną przyczynę bo jak napisałem wczesniej te same 3 płyty działają poprawnie na innym komputerze.

(miałem napisać jaki mam sprzęt ale nie wiem czy to konieczne bo jak sięgam pamięcią to na tym  komputerze juz
chyba kiedyś miałem zainstalowanego linuxa . Ale jak będzie trzeba napisać to zrobie to.)
U mnie Slax nie chce dogadać się z myszą na ps/2, a z niepecetową kawiaturą pracuje normalnie :)
Według mnie Slax nie nadaje się na punkt odniesienia.
Nie chcesz tekstów "znajdź sobie nowszą dystrybucję" to męcz się dalej. Aurox to stary złom i twierdzi żę nie może się dogadać z cdromem, a FC4 twierdzi że nie ma sterownika do "jakiegoś" elementu. Według mnie to ewidentnie problem zbyt starych dystrybucji. Nie wykluczone że problem tkwi zupełnie gdzieś indziej ale nowsza dystrybucja zdecydowanie ułatwiłaby diagnostykę.

vino89

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-27, 19:02:12 »
Jeżeli to faktycznie kwestia dystrybucji to skołuje coś nowszego chociaż wolałbym się upewnić że faktycznie to jest problemem

arctgx

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-06-27, 19:25:51 »
Zwróć uwagę przede wszystkim na wersję jądra, bo to ono zajmuje się obsługą sprzętu, i według niej szukaj dystrybucji. W tej chwili najnowsze stabilne jądro to 2.6.25.9, a niestabilne to2.6.26-rc8 ( http://www.kernel.org/ ).

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-06-27, 19:43:28 »
Spróbuj może openSuse 11.0. Jeżeli tam nie ruszy, to faktycznie jest problem.

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-06-27, 20:34:10 »
Spróbuj Knoppix, albo coś przez Pendrive np: NibleX ; slax

Ashiren

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-06-27, 21:04:10 »
vino89, podaj konkretniejsza dane nt. komputera (czy jest zupełnie nowy). Wygląda na to, że próbujesz bootować stare dystrybucje (fedora 4! :O), które mogą tego sprzętu poprostu nie obsługiwać. Na pewno znalezienie nowej wersji (np. fedora 9, lub coś z najnowszym jajkiem) załatwi ten problem.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-06-30, 16:12:28 »
Marka plyty glownej ulatwilaby zadanie...

Hipotetyzujac, jesli to ASUS to praktycznie nie ma szans na odpalenie starszych dystrybucji (chyba za naped CD/DVD jest podlaczony do SATA, lub jakas wersja, ktora pozwala samodzielnie skompilowac jadro... gdzies na tym forum widzialem watek co do tej plyty glowej) Starsze dystrybucje nie maja domyslnie wkompilowanej obslugi kontrolera JMicron, na czym ASUS buduje RAID i PATA...

Odnosnie tych dystrybucji co napisales to zadnej nie udalo mi sie uruchomic... (ani slaxa, ani ostatniego auroxa, ani troche nowszej FC5)

rysban

  • Gość
komputer antylinuxowy :( pomocy!
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-06-30, 22:52:42 »
Witam .
Wystarczy wyłączyć w biosie ACPI . Jeżeli napęd optyczny (DVD) jest na SATA to musi być nowsza dystrybucja Linuksa . Aurox 12 nie pozwoli odpalić nawet instalacji z napędu optycznego na SATA . Dysk twardy może być na sata nawet w tych starszych dystrybucjach .
Pozdrawiam Ryszard


---- Ten wątek został podzielony ----
Wszystkie oddzielone posty znajdują się tutaj.
(Podziału dokonał użytkownik roca)