Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: bledne zamontowanie plikow  (Przeczytany 3459 razy)

cubuz

  • Gość
bledne zamontowanie plikow
« dnia: 2008-06-26, 12:25:52 »
Witam,
mam taki problem. pewnego dnia skonczylo mi sie miejsce na /tmp, potrzebowalem szybko i tymczasowo ten problem rozwiazac, wiec stwierdzilem ze zamontuje ten katalog na partycji z home.
tak tez uczynilem zmieniajac wpis w fstab
z
/dev/hda9       /home           ext3    defaults,usrquota,grpquota        0       2
/dev/hda7       /tmp            ext3    defaults        0       2

na
/dev/hda9       /home           ext3    defaults,usrquota,grpquota        0       2
/dev/hda9       /tmp            ext3    defaults        0       2

prawdopobnie wszytsko byloby ok, gdyby nie to ze w /home nie stworzylem katalogu o nazwie /tmp. gdy to zauwazylem, linux byl juz po kilku godzinach pracy i okazalo sie poznikaly mi pliki z katalogu home. m.in. repozytoria z projektami wrzucanymi przez cvs'a. pliki sa pouszkadzane, a czesci brakuje. Zakladam ze tmp zapisywal sobie wszedzie gdzie sie dalo w home i przez to tak to wyglada. Czy sa jakies szanse na odzyskanie tych danych z home ? i czy moja diagnoza jest poprawna ?

arctgx

  • Gość
bledne zamontowanie plikow
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-26, 15:10:03 »
Być może w swoim systemie miałeś ustawione czyszczenie plików z /tmp na starcie. A że katalog ten był zamontowany na partycji, gdzie były jednocześnie zawartości katalogów domowych, można wyobrazić sobie co by nastąpiło.

Napisałeś jednak, że część plików pozostała, co nie zgadza się z wyczyszczeniem całości. Nie napisałeś, że stało się to po ponownym uruchomieniu, a po kilku godzinach pracy, więc mój tekst staje się chyba całkiem zbędny ;) Może komu innemu się przyda.

Gdybyś w /home zrobił katalog tmp i zamontował partycję /dev/hda9 jako /tmp, to ten nowy katalog miałby ścieżkę /tmp/tmp ;) Lepiej było używany plik w /tmp przerobić na link do czegoś w /home.

cubuz

  • Gość
bledne zamontowanie plikow
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-26, 17:10:57 »
Cytat: arctgx
Być może w swoim systemie miałeś ustawione czyszczenie plików z /tmp na starcie. A że katalog ten był zamontowany na partycji, gdzie były jednocześnie zawartości katalogów domowych, można wyobrazić sobie co by nastąpiło.

Napisałeś jednak, że część plików pozostała, co nie zgadza się z wyczyszczeniem całości. Nie napisałeś, że stało się to po ponownym uruchomieniu, a po kilku godzinach pracy, więc mój tekst staje się chyba całkiem zbędny ;) Może komu innemu się przyda.

Gdybyś w /home zrobił katalog tmp i zamontował partycję /dev/hda9 jako /tmp, to ten nowy katalog miałby ścieżkę /tmp/tmp ;) Lepiej było używany plik w /tmp przerobić na link do czegoś w /home.
Podana przez ciebie przyczyna jest właściwa. Nie chciałem sie wdawać w szczegóły i tez nie wszystkiemu sie dokładnie przyjrzałem.. wiesz emocje... ;)
Dane zniknely wszystkie, tylko ze sprawdzajac przez eclipsa cvs'a pokazywalo mi ze cos tam jeszcze jest. logujac sie do konsoli zobaczylem katalogi i pliki w katalogu uzytkownika (ktore wytworzyly sie zapewne na nowo)
Restart tez byl w miedzy czasie..
Popelnilem mega glupi blad i teraz mam duzy problem, pozostaje nadzieja ze cos uda sie odzyskac, aczkolwiek wszytskei zrodla mowia ze z ext3 to wrecz niemozliwe :(

PS
z /tmp mialem taki problem ze podczas wrzucania duzego repozytorium przez CVS wywalalo bledy. okazalo sie ze tmp sie przepelnia. nie moglem zlokalizowac jaki to plik wiec zmienilem lokalizacje /tmp
jak w przyszlosci ustalic jaki to plik lub jak wlasciwie zrobic /tmp w innej lokalizacji, aby nic nie zniszczyc ? chyba ze to watek na nowego posta.

arctgx

  • Gość
bledne zamontowanie plikow
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-26, 17:32:23 »
Chyba najbardziej sensowne, póki nie masz miejsca na większy /tmp, jest konfigurowanie programów, by swoje tymczasowe pliki umieszczały w bardziej pojemnym katalogu.

Jeśli nie możesz tego zrobić lub chwilowo nie wiesz, a tym katalogiem jest np. /tmp/robota_cvs, to kiedy program zapisujący tam jest wyłączony, przesuwasz go np. do ~/tmp/robota_cvs, a następnie robisz w /tmp linka (pamiętaj że zniknie Ci on podczas ponownego startu, możesz gdzieś dopisać komendę tworzącą ten link po czyszczeniu).

Można i cały /tmp po odmontowaniu usunąć (i zakomentować lub wyedytować linijkę w fstab) i zrobić /tmp jako link do np. /home/tmp. W ten sposób u mnie, ze względu na małą przestrzeń na partycji "/", podlinkowałem /opt do /usr/opt.

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
bledne zamontowanie plikow
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-26, 18:01:45 »
PhotoRec całkiem dobrze odzyskuje pliki z uszkodzonych partycji, miałem kidyś taki przypadek, że całą partycję 20gb gdzieś wcieło przy bawieniu się tablicą partycji, całkiem nieżle sobie poradził z mediami, archiwami, pikami txt, rpm - tylko ze to pliki bez nazewnictwa, sama numeracja.