Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Wybór laptopa  (Przeczytany 12150 razy)

matulik

  • Gość
Wybór laptopa
« dnia: 2008-06-25, 15:58:55 »
Witam. Mam pytanie: Jakiej firmy / serii laptop doradzalibyście wybrać, który ma najlepsze "wsparcie" dla linuksa, a którego wręcz odradzalibyście. Chodzi mi o sterowniki do urządzeń (takie jak wbudowane kamery, czytniki kart, karty sieciowe), stabilność pracy etc.

Pozdrawiam.

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Wybór laptopa
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-25, 16:47:36 »

adik

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-25, 17:47:45 »
Ja wybrałem macbooka. Bardzo długo czekałem na działający firmware, ale jak się doczekałem aktualizacji, to jest to komputerek z najlepszą klawiaturą na świecie. Dodam, że komputerka używam zawodowo. Udało mi się uruchomić wszystko co potrzebowałem. Kamerki nie potrzebowałem, to nie wiem jak się uruchamia.

pozdrawiam

matulik

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-01, 01:16:48 »
A np. jakiego sprzętu radzilibyście unikać, z jakimi chipsetami, dyskami etc. w laptopach mogę mieć problemy?

dzordz

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-01, 01:30:37 »
Ja miałem problem z nagrywarka dvd samsunga , po wymianie na hitachi wszystko smiga az miło - asus a6jc

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Wybór laptopa
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-07-01, 02:11:34 »
Ja nadal nie ustawiłem podczerwieni w laptopie Acer-a. Być może jest to możliwe, ale nie miałem na to czasu.

Są również problemy z zarządzaniem energią (nie wszystko jest odłączane, i bateria trzyma krócej).

Mogą wystąpić problemy z hibernacją, choć to raczej na specyficznych dystrybucjach. Na openSuse, Kubuntu i Debianie nie miałem problemów.

Natomiast radzę unikać jak ognia grafiki od ATI (AMD).
W laptopach nie są zwykłe Radeony, ale ich wersje Mobility. Nawet windows tego nie obsługuje poprawnie (nie da się zainstalować sterowników ze strony) - wymaga zmodyfikowanych sterowników dostarczonych razem z preinstalowanym systemem.
A na Linuksie użycie sterowników od ATI do tych kart skutkuje około sekundowym zatrzymaniem systemu przy przełączaniu konsoli (Ctrl+Alt+Fn) i mniejszą niż na windowsie wydajnością. Czasem po odhibernowaniu sterowniki nie wstają - kończysz z czarnym ekranem i zostaje tylko reboot.
Otwarte sterowniki chodzą lepiej, ale za to nie masz akceleracji 3D.
Dlatego naprawdę polecam geForce od nVidii. Trudniej spotkać takie laptopy, ale warto poszukać.

flak

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-07-01, 22:53:36 »
Cytat: ultr
Natomiast radzę unikać jak ognia grafiki od ATI (AMD).
W laptopach nie są zwykłe Radeony, ale ich wersje Mobility. Nawet windows tego nie obsługuje poprawnie (nie da się zainstalować sterowników ze strony) - wymaga zmodyfikowanych sterowników dostarczonych razem z preinstalowanym systemem.
A na Linuksie użycie sterowników od ATI do tych kart skutkuje około sekundowym zatrzymaniem systemu przy przełączaniu konsoli (Ctrl+Alt+Fn) i mniejszą niż na windowsie wydajnością. Czasem po odhibernowaniu sterowniki nie wstają - kończysz z czarnym ekranem i zostaje tylko reboot.
Otwarte sterowniki chodzą lepiej, ale za to nie masz akceleracji 3D.
Dlatego naprawdę polecam geForce od nVidii. Trudniej spotkać takie laptopy, ale warto poszukać.
Ooo... Interesujące. O jakiej karcie graficznej z serii Radeon mówisz i o jakiej wersji sterowników ("radeon","radeonhd","avivo",fglrx/Catalyst)? Przymieżam się do zakupu laptopa i jako zatwardziały Open Sourceowiec chcę model z kartą AMD/ATI, ominę laptop z modelem karty Radeon jak twój szerokim łukiem.

matulik

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-07-02, 01:33:14 »
Czyli podsumowując, nie wiem oco chodzi z kartami ATI - jakby mi ktoś mógł lepiej wytłumaczyć..

Że karty nvidii chodzą dobrze to wiem, a co powiecie na temat kart Intela?

flak

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-07-02, 11:54:26 »
Cytat: matulik
Czyli podsumowując, nie wiem oco chodzi z kartami ATI - jakby mi ktoś mógł lepiej wytłumaczyć..

Że karty nvidii chodzą dobrze to wiem, a co powiecie na temat kart Intela?
No to tak:

Nvidia - wsparcie jest tylko binarne więc za 4-5 lat twoja karta będzie "end of life" i kicha.

ATI - prywatnie cenie sobie stacjonarne karty AMD/ATI, czytam do nich dokumentacje i z nich wynika że otwarte sterowniki są do niemal każdej karty (adceleracja 2D+3D) poza najnowszą generacją do której trzeba wciąż sterowników binarnych. Na szczęście AMD i Novell pracują aktywnie nad dokończeniem otwartych sterowników do tych kart. Dlatego wykowiedź Ultr zmroźiła mi krew w żyłach i nie wiem co się dzieje.

Intel - kiedy AMD ogłosił powstanie otwartych sterowników do Linuxa Intel przeraził się i zrobił to samo, tylko szybciej. Z tego co wiem to wszystkie karty Intela mają pełne wsparcie.

Sis - szerokim łukiem omijać, "jakieś" sterowniki są ale nie słyszałem żadnej pochlebnej wypowiedzi.

VIA - ostatnio nastąpił przełom ale dużo wody upłynie w Wiśle zanim sytuacja się unormuje. Dzisiaj karty VIA to zły wybór.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Wybór laptopa
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-07-02, 16:10:49 »
> O jakiej karcie graficznej z serii Radeon mówisz i o jakiej wersji sterowników

Radeon Mobility X700, a sterownik to fglrx.

Ten laptop to jedyny komputer na którym mam grafikę ATI i tylko tam mam problemy :/

Pozostałe karty jakie mam to geForce (2Ti, 5200FX, 8600GT) i tu wszystko działa idealnie. No, może poza tym, że na 2Ti działają jedynie sterowniki Legacy i nie da się przez to odpalić aiglx ;)

flak

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-07-02, 20:26:45 »
Cytat: ultr
> O jakiej karcie graficznej z serii Radeon mówisz i o jakiej wersji sterowników

Radeon Mobility X700, a sterownik to fglrx.

Ten laptop to jedyny komputer na którym mam grafikę ATI i tylko tam mam problemy :/

Pozostałe karty jakie mam to geForce (2Ti, 5200FX, 8600GT) i tu wszystko działa idealnie. No, może poza tym, że na 2Ti działają jedynie sterowniki Legacy i nie da się przez to odpalić aiglx ;)
Z tego co wiem to otwarte sterowniki mają akcelerację 3D dla tej karty (man radeon). Obsługa 3D jest zimplementowana dla R100/R200/R300/R400 poza kartą "Radeon XPRESS 200/200M IGP"

http://wiki.x.org/wiki/RadeonFeature (fakt zażądzanie energią nie działa)

Progamiści ogłosili wsparcie 3D dla R300/R400 10-12 miesięcy temu.
Jesteś pewien że akceleracja 3D na sterowniku radeon nie działa z tą kartą? Może warto to zgłosić?

micu

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-07-03, 12:09:51 »
Witam,

Pozwolę sobie wrócić do początkowego pytania, jako że temat kart graficznych zdominował wątek :-)
Laptopy wykorzystują technologię ACPI i warto sprawdzić, jak Linux współpracuje z implementacją konkretnego producenta. Ze swojego doświadczenia poleciłbym Thinkpady. Prywatnie mam zeszłoroczny model Toshiby i Linux działa super, ale wymagało to pewnych zmian w obsłudze ACPI na poziomie kernela (podmiana tabeli DSDT) i nie jestem pewien, czy koniecznie każdy użytkownik chce się w to bawić.
Błędna implementacja ACPI może być przyczyną niewłaściwego działania w Linuksie pewnych komponentów laptopa, włącznie z chłodzeniem (!).

Pozdrawiam
Micu

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Wybór laptopa
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-07-03, 13:30:39 »
> Jesteś pewien że akceleracja 3D na sterowniku radeon nie działa z tą kartą?

Nie wiem. Nie sprawdzałem. Jak znajdę chwilę, to przetestuję. Może znikną problemy z zamkniętym sterownikiem :) Dzięki za informację.

W każdym bądź razie, jeżeli ktoś chce mieć na tym sprzęcie jednak fglrx, to musi się liczyć z problemami.

gho5t

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-08-16, 15:24:35 »
Witam
Zastanawiam sie nad zmianą notebooka do tej pory mam IBM Thinkpad T23 i działa świetnie z linuxem ale juz staruszek jest i myślę teraz o jakimś lapku co miałby nie zintegrowana kartę graficzna duocore i z 2 lub 3 GB RAMu upatrzylem sobie Toshibe A300 15K co o tym sądzicie ?? Może ma ktos taki sprzęt ??

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Wybór laptopa
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-08-16, 19:54:45 »
Osobiście polecam Lenovo, z tego co widzę aktywnie pomaga w rozwiązywaniu problemów z pracą Linuksa na ich laptopach (we współpracy z Novellem), co jest rzadkością wśród producentów. Sam mam HP, ale obserwuje na LKML czego używają deweloperzy Linuksa i następnym laptopem będzie już Lenovo.

Co do kart graficznych: tylko Intel. Podobnie jak Lenovo (jak nie bardziej) działa niemal perfekcyjnie pod kontrolą Linuksa (zarządzanie energią, suspendy itd.). Napisałem "niemal", bo czasem pojawiają się błędy w x.org, ale są szybko usuwane.