Nowe posty

Autor Wątek: Usuwanie plików roota  (Przeczytany 4794 razy)

sebekz

  • Gość
Usuwanie plików roota
« dnia: 2008-06-25, 15:50:23 »
Witam !

Mam Debiana. Zauważyłem dziś że jako zwykły user mogę usuwać pliki roota np. o prawach 644, 440 właściciel i grupa root. Przy usuwaniu pyta tylko czy usunąć zabezpieczony przed zapisem zwykły plik.

W etc/sudoers nie nadawałem sobie żadnych praw.


Już chyba wiem o co chodzi. Pliki znajdowały się w katalogu zwykłego użytkownika. Chyba dlatego mogłem je skasować.

arctgx

  • Gość
Usuwanie plików roota
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-25, 17:44:25 »
Zauważyłem, że mogę jako zwykły użytkownik kasować pliki, których właścicielem jest root w katalogu, do którego mam prawo zapisu. Kiedy odebrałem temu katalogowi to prawo, usunąć już mi się nie udało. Nieważne było, jaki właściciel katalogu, bylebym miał prawo do zapisu w nim.

Wystarczy jednak nadać katalogowi atrybut t (np. prawa 1777), by pliki stworzone przez danego użytkownika mógł usuwać tylko on sam lub root.

sebekz

  • Gość
Usuwanie plików roota
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-25, 17:55:03 »
Swoją drogą czy to nie dziwne że root ma do własnego pliku prawa tylko do odczytu a i tak jako root mogę go zmienić ?

arctgx

  • Gość
Usuwanie plików roota
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-25, 18:02:40 »
Dla mnie to też dziwne i nie wiem, od czego to zależy.

Dopisałem coś jeszcze w poście wyżej.

sebekz

  • Gość
Usuwanie plików roota
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-25, 18:09:21 »
Ok dzięki za wyjaśnienia.

norbert_ramzes

  • Gość
Usuwanie plików roota
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-25, 23:16:19 »
Cytat: sebekz
Swoją drogą czy to nie dziwne że root ma do własnego pliku prawa tylko do odczytu a i tak jako root mogę go zmienić ?
Ale jak ktoś robi coś w pośpiechu  albo jak jest niewyspany (albo co gorsza błąd w programie) to plik nie zostanie usunięty jak prawa są na 444.