Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Podmiana menu.list w /boot/grub.  (Przeczytany 12614 razy)

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« dnia: 2008-06-20, 11:52:05 »
Mam Ubuntu 6.06. Wgrałem ostatnio aktualizacje, które zmieniły mi menu.list w /boot/grub. Nie jetem zbyt doświadczonym linuxowcem, więc pomyślałem, że mogę przywrócić ekran logowania zmieniając nowy menu.list na stary. No i klops. grub mi się nie uruchamia!
Wgrałem Ubuntu live. Mogę edytować menu.list, ale nie mogę zapisać zmian (nie mam uprawnień). Nie chcę reinstalować gruba.
Czy ktoś może mi powiedzieć uzyskać dostęp do systemu na dysku twardym? Bardzo bym prosił o szybką pomoc! Obecnie korzystam z obcego komputera i mam problem z buszowaniem po internecie.

chmooreck

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-20, 12:41:34 »
sudo ?

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-20, 13:19:07 »
Nie wiem dlaczego hasło sudo działa a jak chciałem zalogować się jako root hasłem z komputera to mnie nie wpuścił.
Zmieniłem menu.list na sworzone przy aktualizacji i dalej nic. Nie jestem w stanie zacytować co grub napisał, ale napisał, że nie zgadzają mu się numery urządzeń, że TAB mogę coś tam, ale jak wcisnąłem TAB, to komunikat pojawił się ponownie. Zaczynam podejrzewać, że stworzony wpis jest zły i zawiera jakieś dziwne wpisy.
Czy reinstalacja Gruba pomoże?

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-20, 14:10:59 »
Swoim nazewnictwem robisz sporo zamieszania. Kiedy piszesz, że "wgrałeś" aktualizacje, to jeszcze jasne jest, że je po prostu zainstalowałeś. Ale kiedy piszesz o "wgraniu Ubuntu live", to już wcale nie jestem taki pewien czy (co chyba bardziej prawdopodobne) uruchomiłeś tylko jako live, czy zainstalowałeś na dysk po takim uruchomieniu.

Tym, że "nie jesteś w stanie zacytować" czegoś, też sobie nie pomagasz. Jeśli nie jesteś, to nawet kartkę możesz wziąć i spisać to, co wydaje Ci się potrzebne (chyba że potrafisz to złapać do pliku i wysłać - zawsze mniejsza szansa na pomyłkę).

Jeśli działałeś z live na podmontowanej partycji, mogłeś mieć ją zamontowaną tylko do odczytu. Stąd mógł się wziąć brak uprawnień do zapisu, nie tylko z tego że właścicielem pliku jest root.

Jeśli odpalisz Ubuntu jako live, to główny system plików "/" znajduje się w rammdysku, a co za tym idzie, plik /etc/fstab i /etc/shadow. Polecenie "sudo su" powinno wystarczyć do zalogowania jako root.

Cytat: jackusik
mogę przywrócić ekran logowania zmieniając nowy menu.list na stary
Co ma wspólnego ekran wyboru systemu z ekranem logowania?

Co to znaczy "GRUB się nie uruchamia"? Co widzisz zamiast niego? To ważne informacje. A może się uruchamia, tylko z plikiem menu.lst jest problem.

Tak na wypadek: "menu.lst", nie "menu.list".

Bardzo możliwe, że podczas instalacji nowego menu.lst została zachowana kopia o podobnej nazwie. Poszukaj go więc w /boot/grub.

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-20, 14:18:28 »
Uruchamiając komputer pojawia się następujący tekst:
GNU GRUB version 0.97  (639 lower / upper memory)

[Minimal BASH-like line editing is supported.  For
the first word, TAB lists possible command
completions of a device/filename. ]
Może to komuś coś pomoże. Przyznam, że dla mnie ten tekst nie mówi wiele.

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-20, 14:44:17 »
Odpowiedź dla arctgx.
Masz rację! precyzja słowa ma podstawowe znaczenie. Stosuję do działania na komputerze z linuxem wersji UBUNTU 7.04 live, którą uruchamiam z CD. Montuję partycje komputera np. hda1.
Ekran wyboru systemu to lista partycji wyświetlona przez gruba. Mogę wybrać, którą chcę uruchomić. Mam na partycjach linuxa i windowsa.
Nie umiem wytłumaczyć bardziej fachowo.

Nie mam zbioru menu.lst w katalogu  /boot/grub/. Sprawdzałem również ukryte pliki!!!

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-06-20, 14:59:16 »
Już trochę lepiej :) Widać, że GRUB uruchamia się, tylko dobrym plikiem konfiguracyjnym trzeba go nakarmić (mam nadzieję, że moje potoczne, choć świadomie używane nazewnictwo brzmi jednoznacznie ;) ), by wyświetlił listę poprawnie.

Nie jest to, jak piszesz, lista partycji, nawet jeśli się tak składa że masz na każdej z nich jakiś system. Na jednej partycji możesz mieć kilka jąder systemu, a i dla jednego jądra możesz zrobić wiele wpisów w GRUBie. A na innej partycji chowasz tylko dane i żadnych wpisów nie trzeba dla niej.

Zapewne pod tym, co zacytowałeś, jest też znak zachęty konsoli GRUBa. Już ręcznymi wpisami możesz uruchomić system albo zadać poleceniem configfile wybrany plik konfiguracyjny.

I jak: znalazłeś tę kopię sprzed aktualizacji? Sprawdziłeś czy masz niepoprawnie "list" zamiast "lst"?

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-06-20, 15:05:10 »
Chyba najprościej będzie zrobić tak:

odpalasz Ubuntu jako Live
montujesz w nim (do odczytu i zapisu) partycję, gdzie masz "/" z dyskowego Ubuntu
w konsoli dajesz chroot katalog_gdzie_zamontowałeś_przed_chwila_glowne_drzewo
będąc w dyskowym drzewie zrób update-grub
poleceniem cat /boot/grub/menu.lst zobacz czy powstał ten plik i co zawiera
wciśnij Ctrl-D dla wyjścia z chroota
uruchom dyskowego Ubuntu.

P.S. Może różnie działać to update-grub. U mnie wpisy tworzą się automatycznie na podstawie innych wpisów - skryptów w /etc/grub.d. ale ja mam GRUBa 2, a Ty 1. Inna sprawa, polecenie to prawdopodobnie narobiło Ci zamieszania podczas aktualizacji, więc nie wiem czy da dobry rezultat.

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-06-20, 15:51:22 »
Staralem sie wykonac to o czym napisales. Oto rezultat:
root@ubuntu:/media/disk# ls
bin    dev   initrd          lib         mnt   root  sys  var
boot   etc   initrd.img      lost+found  opt   sbin  tmp  vmlinuz
cdrom  home  initrd.img.old  media       proc  srv   usr  vmlinuz.old
root@ubuntu:/media/disk# update-grub
Searching for GRUB installation directory ...
No GRUB directory found. To create a template run 'mkdir /boot/grub' first. To install grub, install it manually or try the 'grub-install' command. ### Warning, grub-install is used to change your MBR. ###
Pokazany katalog to na pewno katalog linuxa z dysku twardego, bo sprawdzilem jakie sa zbiory w /media/disk/boot/grub. Jak widac jest tam grub a w wersji live (z ktorej pisze tego posta nie ma katalogu /grub.
Czyli co? Tak jak radzi system reinstal gruba?

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-06-20, 16:31:03 »
Nie wiem czemu /boot/grub zniknął. Jest jeszcze jedna możliwość: dla katalogu /boot podczas instalacji Ubuntu została przydzielona osobna partycja i jeśli jej wewnątrz nie zamontujesz, naturalnie jej nie widać.

W chrootowanym drzewie zobacz plik /etc/fstab (cat /etc/fstab). Jeśli jest tam wpis dla /boot, wykonaj "mount /boot" i wtedy zobacz update-grub. Jeśli nie ma, też daj znać.

P.S. Polecenie grub-install nadpisuje, jak widzisz, tylko MBR - pierwsze 512, a nawet tylko 446 bajtów dysku. Prawdopodobnie, jeśli konsola GRUBa się uruchamia, to pozostała część programu (stage1.5 i stage2) pobierane są z katalogu, które w dyskowym Ubuntu widziałeś jako /boot/grub. To by sugerowało że ten katalog istnieje, tylko zamontować go trzeba przed zrobieniem update-grub.

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-06-20, 18:37:51 »
Jeszcze raz chcę wrócić do tematu updatowania gruba. Jeszcze raz wszystko uruchomiłem i zauważyłem następujące problemy:
root@ubuntu:/home/ubuntu# ls /media/disk
bin    dev   initrd          lib         mnt   root  sys  var
boot   etc   initrd.img      lost+found  opt   sbin  tmp  vmlinuz
cdrom  home  initrd.img.old  media       proc  srv   usr  vmlinuz.old
root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot /media/disk
chroot: nie można uruchomic polecenia `/bin/bash': Permission denied
root@ubuntu:/home/ubuntu#
i dla komendy chroot --help otrzymujemy:
root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot --help
Usage: chroot NEWROOT [COMMAND...]
  or:  chroot OPTION
Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.

      --help     display this help and exit
      --version  output version information and exit

If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).

Report bugs to .
Czy używając komendy chroot użyłem złej składni? Składnia "chroot /media/disk/ /bin/bash/ " daje ten sam komunikat.
Wg mnie nie mam boota zamontowanego na oddzielnej partycji, tylko chroota nie uruchomiłem, bo nie zwróciłem  uwagi na komunikat!

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-06-20, 18:49:41 »
Cytat: jackusik
"chroot /media/disk/ /bin/bash/ "
Ukośnik na końcu nakazuje szukać katalogu /bin/bash, który nawet, gdyby istniał, nie byłby poleceniem ;)

Z drugiej strony, chroot wywołany bez parametru nie popełnia tej literówki  i nie znajduje polecenia powłoki. Zobacz więc czy istnieje /media/disk/bin/bash, ewentualnie inna powłoka w bin.

P.S. Nie czytam, przecież problem w braku dostępu. Zobacz poleceniem mount czy masz zamontowane z opcjami rw i exec, ewentualnie przemontuj (mount -o remount,rw,exec /media/disk).

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-06-20, 21:50:53 »
DZIAŁA!! Pomogło przemontowanie ze zmianami praw dostępu. Powstał plik /boot/grub/menu.lst. Jest tylko jeden problem. Teraz grub, prawdopodobnie, czyta co ma załadować z menu.lst. A tam nie ma opisu (nie wiem, czy precyzyjnie się wyrażam) partycji Windowsa.
Przepraszam, że zadam pytanie nie szukając i nie eksperymentując, ale boję się, że znowu stracę możliwość pracy ze sprzętem.
Czy mogę dopisać fragment menu.list o partycji windowsa
# 
# Windows zainstalowany na /dev/hda2.
title Windows XP (on /dev/hda2)
root (hd0,1)
makeactive  
chainloader +1
OC
czy coś innego trzeba zrobić, by móc uruchamiać windowsy?
Partycja windowsów jest montowana przy starcie Ubuntu i mam do niej dostęp.

arctgx

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-06-21, 01:32:43 »
Mniej więcej tak, ale szczegółowych rozwiązań poszukaj już w sieci - naprawdę ich nie brak. Możliwość montowania partycji windowsowej w działającym Linuksie nie ma nic wspólnego z modyfikowaniem wpisu na temat uruchamiania Windowsa.

Przez dodanie nowego wpisu niczego nie stracisz. Zawsze możesz też zachować w tym samym katalogu kopię starego pliku pod łatwą do wpisania nazwą i w razie niepowodzenia w uruchamianiu skorzystać z polecenia configfile w konsoli GRUBa, ładując stary plik.

jackusik

  • Gość
Podmiana menu.list w /boot/grub.
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-06-21, 22:41:14 »
Poczytałem, zaryzykowałem, wpisałem komendy o istnieniu hda2 z windowsami i.... udało się!!! Mam co miałem + grub zaczął wreszcie reagować na timeout.
Dziękuję jeszcze raz. Już drugi raz mi pomogłeś!!
A apropose pomocy. Czy mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego przy nowo tworzonych menu.lst lub menu.list pojawia się tak dużo Ubuntu (kernel z różnymi numerami). Uruchamiałem różne numery Kernela, ale na moje nie wprawne oko niczym się to nie różniło. W posiadanych przeze mnie książkach o Linuxie i informacjach do których dotarłem nie znalazłem wyjaśnienia. Czy warto zachowywać tyle wpisów w menu.lst?