Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Tryb awaryjny -Mandrake 10  (Przeczytany 4606 razy)

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« dnia: 2005-09-04, 13:40:43 »
Elo! Nie piszcie mi proszę, że to już było, bo nic konkretnego sie nie dowiedzialem.

Nie moge zainstalowac red hata 9 na dysku sata. Podobnie jak w opisywanych tu wczesniej problemach linux dysku nie widzi. I tez mam chipset nvidii. Wyczytalem gdzies tam, ze trzeba zaladowac sata_nv tylko moze ma ktos namiary na to? Ew. prosilbym bardzo na e-mail, bo szukam na plikoskopie i innych podobnych, znajduje, ale z zadnego z wyswietlonych zrodel sie nie chce zassac. powiedzcie mi tez jak to zaladowac w przypadku gdyby plik nie miescil sie na dyskietce. Jak klikam zeby zaladowac sterownik, to mam dostepne do wyboru fd0 i hda (dysk?), z tym, że hda sie nie da odpalic w tym momencie przeciez. cd-romu jakos nie ma. A jesli nawet by byl, to na tym etapie NIE DA SIĘ wysunac napedu - probowalem. HELP ME PLEASE. I prosilbym \\"duzymi literami\\" i jasno jak krowie na miedzy, bo jestem prawie kompletnie zielony w linuxie - to moje poczatki. Instalowalem na starym kompie na dysku ata i zadnych problemow nie bylo, a na sata taka przykra niespodzianka. Dzieki z gory!

difrost

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-04, 14:01:16 »
2005-09-04 13:40:43 rk19 napisał:

> Elo! Nie piszcie mi proszę, że to już było, bo nic konkretnego sie nie dowiedzialem.
 >
 > Nie moge zainstalowac red hata 9 na dysku sata. Podobnie jak w opisywanych tu wczesniej
 > problemach linux dysku nie widzi. I tez mam chipset nvidii. Wyczytalem gdzies tam, ze trzeba
 > zaladowac sata_nv tylko moze ma ktos namiary na to? Ew. prosilbym bardzo na e-mail, bo szukam
 > na plikoskopie i innych podobnych, znajduje, ale z zadnego z wyswietlonych zrodel sie nie chce
 > zassac. powiedzcie mi tez jak to zaladowac w przypadku gdyby plik nie miescil sie na dyskietce.
 > Jak klikam zeby zaladowac sterownik, to mam dostepne do wyboru fd0 i hda (dysk?), z tym, że hda
 > sie nie da odpalic w tym momencie przeciez. cd-romu jakos nie ma. A jesli nawet by byl, to na
 > tym etapie NIE DA SIĘ wysunac napedu - probowalem. HELP ME PLEASE. I prosilbym \\"duzymi
 > literami\\" i jasno jak krowie na miedzy, bo jestem prawie kompletnie zielony w linuxie - to
 > moje poczatki. Instalowalem na starym kompie na dysku ata i zadnych problemow nie bylo, a na
 > sata taka przykra niespodzianka. Dzieki z gory!

Hmmm...tak pomotales, ze do konca nie wiem o co Ci chodzi. Ogolnie instalka nie widzi twojego dysku, bo jadro ladowane z instalka nie obsluguje saty - jest po prostu za stare. Jesli chcesz miec sate, to musisz miec skompilowane jadra z obsluga sata_nv (dla twojego chip\\'a). Nie wiem czy mozliwe jest w red hacie zbutowanie instalki ze spreparowanego jadra znajdujacego sie na dyskietce - w slackware mozna tak zrobic. Rozwiazanie -> zmien dystrybucje na nowsza, tj taka ktora ma jadra ze wsparciem sata (libata znajduje sie w jadrze od wesji 2.6.10), np. Fedora.

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-04, 15:26:30 »
No dobra, wczoraj skonczyl mi sie sciagac Mandrake 10.1 - najnowszy, ma sterowniki sata, ale wraz nie dziala :( wykrywa mi kontroler raid SiI jakies tam nvidie bla bla bla i pyta czy mam jakies jeszcze. Jesli klikne, ze nie to wali, ze nie ma gdzie utworzyc nowego systemu plikow (no dysku nie widzi i juz). No to klikam, ze mam inne i szukam na liscie... sa sata_nv dla chipsetow nvidii ale wywala, ze zaladowanie modulu zakonczone niepowodzeniem no i kicha :/ nie wiem juz co mam robic :(

lynczu

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-04, 15:30:59 »
2005-09-04 15:26:30 rk19 napisał:

 > (...)
 > wraz nie dziala :( wykrywa mi kontroler raid SiI jakies tam
 > nvidie bla bla bla i pyta czy mam
 > (...)

najpierw sproboj zaladowac Bleblabla, ale to w wersji 2.1-blebla3 a jak sie nie uda to poszukaj rozwiazania na www.bleblabla.pl

;-)

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-04, 15:38:53 »
jak nie masz co to nie pisz i nie zasmiecaj forum

lynczu

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-04, 17:02:33 »
2005-09-04 15:38:53 rk19 napisał:

> jak nie masz co to nie pisz i nie zasmiecaj forum

i vice versa ;-)

ps. jezeli nawet nie chcie ci sie podac dokladnych komunikatow waznych do rozwiazania danego problemu, stosujac przerozne substytuty w stylu \\"ble bla bla\\" to nie wiem na co ty liczysz, bo chyba nie na pomoc :-)

miv5

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-04, 02:41:13 »
Czy ktokolwiek moze mi powiedziec czy jest jakis tryb awaryjny w ktorym ładował by sie domyslny fstab?
-Problem jest taki ze cos tam pozmienialem (ale wiem co jest nie tak) i chcem to zmienic jak bylo tylko ze przy uruchamianiu wyskakuje blad ze costam z partycja (<- to chodzi o to, ze te moje zmianki do tego doprowadzily)
i moge nacisnac control+D co powoduje restart oraz enter zeby sformatowac ta partycje.(na ktorej mam wazne pliki)
P.s.
Nie moge zmienic na tryb tekstowy bo jeszcze nic sie nie zaladowalo oraz nie moge zmienic praw dostepu do tego felernego fstab z Knoppixa poniewaz 'nie mam praw do zapisu' nawet z roota
Ktos ma jakis pomysl?

gregus

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-04, 09:24:41 »
ratunkiem jest jakaś dystrybucja typu live

zebra

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-04, 11:31:12 »
2005-09-04 09:24:41 gregus napisał:

> ratunkiem jest jakaś dystrybucja typu live
Madrake robi kopie plików konfiguracyjnych automatycznie w tym samym katalogu. Jesli raz zapisywałeś fstab to kopia powinna działac wię uruchom jakis linux z cd i np. w mc edytuj plik wg kopi.
Dobrze miec pod ręką własne kopie ważniejszych plików na dyskietce i dopiero potem brać się za eksperymenty. Oszczedzisz dużo czasu i stresu.

xis

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-04, 12:11:19 »
Jeśli Twój Linux ma problem z zamontowaniem partycji / to wyjściem może być przekazanie parametru root= do jądra i uruchomienie go w trybie single (to właśnie taki tryb awaryjny, bo wymaga do rozruchu tylko niezbędne minimum katalogów /bin, /sbin, /lib, /proc, /dev, a nie wymaga np. /home, /opt i /usr).
Kiedy pojawi się menu LILO wciśnij Escape i wpisz:

Linux single root=/dev/hdX

Gdzie 'Linux' to nazwa pozycji menu odpowiadająca Twojegu Linuksowi, a hdX to nazwa partycji / np. hda2.

Po uruchomieniu w trybie single być może będziesz mógł wyedytować w konsoli tekstowej plik /etc/fstab za pomocą np. vi, albo nawet mcedita (o ile ten będzie miał szanse wystartowania).

miv5

  • Gość
Tryb awaryjny -Mandrake 10
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-04, 17:31:43 »
Dzieki.