Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: zatrzymanie gruba, help :)  (Przeczytany 4279 razy)

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« dnia: 2005-09-04, 10:55:42 »
Mój chyba 5 dzień korzystania z Ubuntu w wersji 5.04 zapowiadał się bardzo ładnie, wczoraj zacząłem uczyć się obsługi konsoli i zainstalowałem nawet pierwszą rzecz - flasha do firefoxa.
Jednak dzisiaj chciałem poukładać konta użytkowników i posegregować w inteligentniejsze grupy, no i przypadkiem... usunąłem swoje konto, które, czego do końca nie byłem świadomy, miało uprawnienia root\\'a... :// skutek jest taki, że oczywiście nie mogę niczego zrobić, zmienić użytkowników, instalować itd. itp.. CO MAM ZROBIĆ? CZY JEST JESZCZE RATUNEK DLA BIEDNEGO NEWBIE??
Czy wystarczy reinstalować system? Czy może to coś bardziej skomplikowanego?

Maciek_Rutecki

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-04, 13:13:25 »
2005-09-04 10:55:42 koziol_matol napisał:

> Mój chyba 5 dzień korzystania z Ubuntu w wersji 5.04 zapowiadał się bardzo ładnie, wczoraj
 > zacząłem uczyć się obsługi konsoli i zainstalowałem nawet pierwszą rzecz - flasha do firefoxa.
 >
 > Jednak dzisiaj chciałem poukładać konta użytkowników i posegregować w inteligentniejsze grupy,
 > no i przypadkiem... usunąłem swoje konto, które, czego do końca nie byłem świadomy, miało
 > uprawnienia root\\'a... :// skutek jest taki, że oczywiście nie mogę niczego zrobić, zmienić
 > użytkowników, instalować itd. itp.. CO MAM ZROBIĆ? CZY JEST JESZCZE RATUNEK DLA BIEDNEGO
 > NEWBIE??
 > Czy wystarczy reinstalować system? Czy może to coś bardziej skomplikowanego?

Nie wiem cos wykombinowal, ale usunac konto roota trzeba umiec... moze tylko jest nieaktywne, co jest normalne w Ubuntu (sudo), sprobuj:

sudo passwd root

--
Maciek

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-04, 14:53:27 »
wow jeśli usunąłeś konto roota to wcale nie jesteś newbie :P
spróbuj zalogować się na inne konto i w konsoli wpisz:

# su
i podaj hasło do konta roota

potem sprawdź konta użytkowników (też z konsoli, jeśli masz mdk to wpisz userdrake (nie wiem czy w innych dystrybucjach też to jest))

wojtekm

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-04, 20:11:49 »
Ehhh, Ubuntu właśnie dlatego nie ma roota, co by ludzie przyzwyczaili się do pracy jako user a tu masz... ;).
Ale spokojnie wszystko jeszcze jest do uratowania:

1. Wystaruj system z płyty instalacyjnej i podaj parametry dla jądra: root=/dev/hdx init=/bin/sh
gdzie hdx oznacza Twoją partycję \\"/\\".
2. Dodaj nowego użytkownika za pomocą \\"useradd -g adm,dialout,cdrom,floppy,audio,dip,video,plugdev,lpadmin,scanner,admin nazwa_uzytkowika\\".
Jeśli tworzysz całkiem nowego użytkownika to dodaj jeszcze opcję \\"-m\\" wówczas zostanie stworzony dla niej katalog domowy w \\"/home\\".
3. Zmień mu hasło za pomocą \\"passwd nazwa_uzytkownika\\"
4. Zapisz wszytko i zrestartuj system.

W przypadku gdyby system plików był zamontowany tylko do odczytu wydaj komendę \\"mount -o remount,rw /\\".

Wojtek

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-04, 01:10:21 »
No więc jak w temacie - grub sie zatrzymuje tuz po pokazaniu ze wykrył zero pamięci i tych napisów "bash-like" ale przed pokazaniem kursora
Czyli nie wczytuje menu bo zdaje sie nie ma gdzie
grub-install /dev/hda dziala
komendy:
root (hd0,0)
setup (hd0)
z basha wydane z dzialajacego systemu tez dzialaja,
menu jest poprawne (kiedys mialem takie samo i dzialalo)
aktualnie od dluuugiego czasu uzywam lilo
distro to gentoo
a grub 0.96, zreszta 0.97 tez nie dziala

mrFelek

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-14, 16:23:46 »
2005-09-04 01:10:21 capsel napisał:

> No więc jak w temacie - grub sie zatrzymuje tuz po pokazaniu ze wykrył zero pamięci i tych
 > napisów "bash-like" ale przed pokazaniem kursora
 > Czyli nie wczytuje menu bo zdaje sie nie ma gdzie
 > grub-install /dev/hda dziala
 > komendy:
 > root (hd0,0)
 > setup (hd0)
 > z basha wydane z dzialajacego systemu tez dzialaja,
 > menu jest poprawne (kiedys mialem takie samo i dzialalo)
 > aktualnie od dluuugiego czasu uzywam lilo
 > distro to gentoo

Jeżeli ci żaden bootloader nie działa to może usuń MBR?
 > a grub 0.96, zreszta 0.97 tez nie dziala
 >

Xax79

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-14, 17:16:51 »
Kolega moze rozwinie troche temat, bo skoro sie nie laduje to znaczy ze cos jest spaprane.

Masz konfig gruba ktory dzialal i nagle przestal ? Wartalo by sie zastanowic jak do tego doszlo.
Czy ta konfiguracja dzialala pod inna dystrybucja a w Gentoo przestala czy tez masz Gentoo od samego poczatku i nagle przestala dzialac.
Zwroc uwage ze inna jest konfiguracja gruba (lilo zreszta tez) dla kernela wyprodukowanego z palca a inna dla genkernela. Szczegoly w handbooku Gentoo (http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1#book_part1_chap10).

Jezeli masz osobna partycje dla boot to upewnij sie ze jest ona zamontowana w momencie odpalania grub-install (lub samego grub).

Ja uzywam zarowno lilo jak i gruba, jak dotychczas bez problemow.

  • Gość
zatrzymanie gruba, help :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-21, 11:43:33 »
2005-09-14 17:16:51 Xax79 napisał:

> Kolega moze rozwinie troche temat, bo skoro sie nie laduje to znaczy ze cos jest spaprane.
 >
 > Masz konfig gruba ktory dzialal i nagle przestal ? Wartalo by sie zastanowic jak do tego
 > doszlo.
 > Czy ta konfiguracja dzialala pod inna dystrybucja a w Gentoo przestala czy tez masz Gentoo od
 > samego poczatku i nagle przestala dzialac.
 > Zwroc uwage ze inna jest konfiguracja gruba (lilo zreszta tez) dla kernela wyprodukowanego z
 > palca a inna dla genkernela. Szczegoly w handbooku Gentoo
 > (http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1#book_part1_chap10).
 >
 > Jezeli masz osobna partycje dla boot to upewnij sie ze jest ona zamontowana w momencie
 > odpalania grub-install (lub samego grub).
 >
 > Ja uzywam zarowno lilo jak i gruba, jak dotychczas bez problemow.

Na pewno nikt sie tego nie spodziewal ale winny byl moj kompilator :D
Otuz nie potrzebnie wlaczylem opcje USE="hardened" w make.conf (gentoo uzywam). A stwierdzilem to probujac kompilowac starsze wersje grub.