Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: System się przycina  (Przeczytany 5224 razy)

  • Gość
System się przycina
« dnia: 2008-06-09, 00:30:55 »
Witam. Mam Debiana i rekompiluje w koło jądro już do tygodnia. Cały czas mam problem z przycinaniem się systemu gdy coś się robi w tle złożonego.

Np. gdy otwieram archiwa, gdy apt-get liczy paczki, czy odpalam wiekszy program - na chwile wszystko staje ( mysz, muzyka, terminal ). Napisalem tez program co pracuje z duzymi liczbami. W trakcie obliczania silni z 3000 wszystko mi sie cielo. Otwieram film - wszystko sie tnie.

Jaka moze byc tego przyczyna, bo juz nie mam nic w jadrze co moglbym dodac, zeby bylo konieczne do pracy :-|

kmp

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-09, 00:50:08 »
Z pewnością standardowe jajko debiana miało wszystko, a nawet więcej niż potrzeba do poprawnego działania systemu. Jeśli rekompiluję jądro, to głównie po to by zmniejszyć jego rozmiar przez usunięcie zbędnych modułów, ew. lepiej dopasować do posiadanego cpu, lub dodać nową opcję wprowadzoną w kolejnej wersji. Nie upatrywałbym więc Twoich problemów w kernelu...no chyba, że z "oryginalnym" system działał poprawnie, a dopiero Twoje kompilacje tak go "podrasowały"....

arctgx

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-09, 00:59:53 »
Czy to nie naturalne w połączeniu z parametrami Twojego sprzętu? Wcześniej tak nie było?

Większość paczek Debiana kompilowana jest dla procesorów i386, co prawdopodobnie też pozostawia odłogiem część zasobów Twojego sprzętu.

Sam od siebie nie potrafię Ci nic pomóc, chyba że doraźnie mógłbyś spróbować za pomocą nice lub renice osłabić priorytety zasobożernym procesom.

A jakieś inne dystrybucje Debiana, choćby Knoppix, też robią takie obstrukcje w działaniu?

Nawiasem, jestem ciekaw czy używałeś Firefoksa 3 (beta5-rc1), kiedy dobiera się do ogromnych baz sqlite w katalogu domowym. Odradzam przy takich problemach ;)

volt3r

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-09, 06:52:15 »
Sprawdz czy masz wlaczone DMA dla dysku twardego.
# hdparm /dev/{sda,hda,cotammasz}

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-09, 15:45:58 »
LOL. DMA mam wyłączone. Nie można właczyć. Czeka kolejna rekompilacja. Ale włączyłęm w jądrze DMA :| Moze zobacze w BIOS'ie jeszcze...

Dzięki.

darko

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-09, 18:24:16 »
Która wersja jądra?

arctgx

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-06-09, 18:43:41 »
Odpaliłem z ciekawości make menuconfig na świeżym jajku, by przypomnieć sobie, gdzie znajdowała się opcja włączania domyślnego DMA dla dysków PATA i... nie znalazłem, choć ustawiałem ją dawno temu.  Znalazłem ukrytą CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y, natomiast CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y istniejącego w starych konfigach już nie.

Ale to nie problem, bo i tak używam hdparm.

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-06-10, 00:04:52 »
Kernel 2.6.22

I tak wogóle to mam włączone DMA dla PCI i zaznaczone DMA only for DISKS. Do tego wkompilowane DMA Engines ( takie nowe menu sie pojawiło - w poprzednich jakjach nie widziałem ). Tak mam skompilowane jajko i nie działa DMA.

Dokładnie to właczone mam:
Devices Drivers -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support ->  generic/default IDE chipset support
Devices Drivers -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support ->  PCI IDE chipset support
Devices Drivers -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support ->  .... Enable DMA only for disks  
Devices Drivers -> Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers -> Intel PATA MPIIX support
Devices Drivers -> Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers -> Intel PATA old PIIX support
Devices Drivers -> Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers -> VIA PATA support
Devices Drivers -> DMA Engine Support -> Support for DMA engines
Devices Drivers -> DMA Engine Support -> Network: TCP receive copy offload
Devices Drivers -> DMA Engine Support -> Intel I/OAT DMA support

Normalnie to nie mam PATA tylko ATA - płyta K9, Intel Celeron III: Coppermine
Włączam VIA i Intel, bo to Intel albo VIA, a nie chce mi sie zaglądać do środka ;-)
To PATA to wkompilowałem z ciekawości i nic nie dało - dalej sie tnie.

Nic już nie rozumiem :-|

arctgx

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-06-10, 00:36:50 »
Tekst o PATA w moich konfigach nie miał nic wspólnego z Twoim problemem. Skoro więc nie używasz dysków PATA, nie ma sensu trzymać ich obsługi w jajku.

Skąd wiesz że nie działa DMA? Używasz polecenia hdparm?

  • Gość
System się przycina
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-06-10, 05:50:21 »
Tak uzywam.

Ale chwilowo zmieniam jajko na 2.6.25. Bo jak czytam to moje jest jakies zarobaczywione. Teraz wymaga modyfikacji makefile do bez blednej kompilacji :-)

Napisze jak przekompiluje nowe.

-------------------------------------
EDIT:
-------------------------------------
2.6.25 działa poprawnie :-)
Musiałem tylko stery nvidii patchować.
Do tego posprzątali i przeorganizowali menu menuconfig'a :-)