Nowe posty

Autor Wątek: Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery  (Przeczytany 5752 razy)

Laano

  • Gość
Sprobowałem zrobic backup dysku za pomoca gigabyte Xpress recovery(program uruchamiany bez OS). Wyszedłem z pokoju kiedy było wykonane 25 %, kiedy wróciłem było 8%. doszło do 46, zatrymało się an pare minut i pokazało się że skończone(przy 46%).Jak patrzyłem to pokazywało system plików NTFS.  Po restarcie okazało sie, że Mandriva 2008 sie nie uruchamia - pokazuje sie ekran wyboru systemu, ale w trybie "normalnym" pasek stanu nie zaczyna sie ładować, a w bezpiecznym pokazuje sie cos takiego:
sda5 > sda3
sd 0:0:0:0 [sda] Attached SCSI disc
Loading scsi_wait_scan.ko module
Mounting /proc filesystem
Mounting sysfs
Creating device files
Mounting tmpfs on /dev
Creating root device
No resume device specified
Trying userspace resume from suspend.conf file
No resume device in suspend.conf
echo: cannot open /sys/power/suspend2/do_resume for write: 2
echo: cannot open /sys/power/tuxonice/do_resume for write: 2
Mounting root filesystem /dev/root with flags relatime
Switching to new root
unmounting old /proc
unmountng old /sys
attempt to access beyond end of device
sda3: rw=0, want=93585432, limit=68880652
EXT2-fs error (device sda3): ext2_get_inode: unable to read inode block-inode
5849089, block=11698178
exec of init (/sbin/init) failed!!!: 13
Initrd finished
Kernel panic - non syncing: Attempted to kill init!
sda3 jest partycją linuksową, sda5 i sda1 to NTFS.
Otworzyłem partycję linuksowa w Knoppiksie, były tam następujace katalogi: bin, boot, dev, etc, home, initrd, lost+found, media, mnt, opt, proc, root, sbin, sys, var i plik poweroff.
foldery proc i sys są puste, w initrd jest tylko plik readme, nie wiam czy to dobrze ani czy w pozostałych katalogach jet t, co powinno.

Jest jakis sposób, żeby system znowu działał, albo chociaż na wydostanie plików z mojego katalogu domowego?

arctgx: zerknij na opis, do czego służą BBCode i w źródle tego posta zobacz jak opakowałem wpis, że wygląda teraz inaczej.

magnusek

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-03, 22:54:36 »
na wydostanie masz szanse :) co do systemu niech lepiej wypowiedzą sie specjaliści

skoro masz Knoppix-a odpal komputer, zamontuj (man mount) partycje z katalogiem /home (zakładam, że był na oddzielnej partycji), zamontuj inny np. dysk/partycje (np. z ntfs) i porostu przekopiuj dane(z kopiowaniem na windowsowskie partycje będą później małe problemy ale do przeżycia )

arctgx

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-03, 23:23:24 »
EXT2-fs error (device sda3): ext2_get_inode: unable to read inode block-inode
5849089, block=11698178
exec of init (/sbin/init) failed!!!: 13
Wygląda na to, że jądro nie potrafi znaleźć programu init (pierwszego procesu). Na tym można by jeszcze podejrzewać, że błędnie masz podany parametr root (główny katalog) w linii komend jądra. Ale komunikat prędzej pokazuje moim zdaniem, że albo masz teraz uszkodzony system plików na sda3 i w szczególności nie możesz odpalić inita, albo (mniej prawdopodobna, bardziej optymistyczna wersja) poprzestawiały Ci się numery partycji i jądro próbuje zamontować jako ext2 partycję, na której nie ma głównego katalogu i inita.

Skoro masz Knoppiksa, odpal fsck na podejrzanej partycji by sprawdzić błędy i zobacz czy nadal jest to sda3 (poleceniem mount chociażby). Zobacz też na zamontowanej partycji w Knoppiksie czy możesz chociaż skopiować bezproblemowo takiego inita.

Nie wiem jak działa ten program do kopii zapasowych. Skoro jednak robi on tylko kopie, nie powinien nic pisać i tym bardziej przenosić partycji i zmieniać ich numeracji.

PS.1. Jak udało Ci się przenieść komunikaty do tekstu? Ręcznie czy w jakiś ciekawszy sposób?

PS2. daruj sobie, proszę, trąbki w rodzaju słowa "Pomocy!" w tytule...

Laano

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-04, 18:23:29 »
Cytat: magnusek
na wydostanie masz szanse :) co do systemu niech lepiej wypowiedzą sie specjaliści

skoro masz Knoppix-a odpal komputer, zamontuj (man mount) partycje z katalogiem /home (zakładam, że był na oddzielnej partycji), zamontuj inny np. dysk/partycje (np. z ntfs) i porostu przekopiuj dane(z kopiowaniem na windowsowskie partycje będą później małe problemy ale do przeżycia )
a jak przekopiować katalog chroniony hasłem?
Cytat: arctgx
Skoro masz Knoppiksa, odpal fsck na podejrzanej partycji by sprawdzić błędy i zobacz czy nadal jest to sda3 (poleceniem mount chociażby). Zobacz też na zamontowanej partycji w Knoppiksie czy możesz chociaż skopiować bezproblemowo takiego inita.
komunikat z fsck:
root@Knoppix:/ramdisk/home/knoppix# fsck /dev/sda3
fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
e2fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
/dev/sda3 jest podmontowany.

UWAGA!!! Uruchamianie e2fsck na podmontowanym systemie plików
może spowodować POWAŻNE uszkodzenie systemu plików.

Naprawdę kontynuować? (t/n)? tak

Rozmiar systemu plików (według superbloku) wynosi 13613071 bloków
Fizyczny rozmiar urządzenia wynosi 8610081 bloków
Możliwe, że superblok albo tablica partycji jest uszkodzona!
Przerwać?
w jakim katalogu jest ten init?

Cytat: arctgx
Nie wiem jak działa ten program do kopii zapasowych. Skoro jednak robi on tylko kopie, nie powinien nic pisać i tym bardziej przenosić partycji i zmieniać ich numeracji.
On podobno zapisuje obraz na niespartycjonowanej przestrzeni na końcu dysku.

Cytat: arctgx
Jak udało Ci się przenieść komunikaty do tekstu? Ręcznie czy w jakiś ciekawszy sposób?
Ręcznym przepisywaniem ze zdjęcia.

magnusek

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-05, 11:24:32 »
Cytat: Laano
Cytat: magnusek
na wydostanie masz szanse :) co do systemu niech lepiej wypowiedzą sie specjaliści

skoro masz Knoppix-a odpal komputer, zamontuj (man mount) partycje z katalogiem /home (zakładam, że był na oddzielnej partycji), zamontuj inny np. dysk/partycje (np. z ntfs) i porostu przekopiuj dane(z kopiowaniem na windowsowskie partycje będą później małe problemy ale do przeżycia )
a jak przekopiować katalog chroniony hasłem?
ok jak chroniona hasłem? masz na myśli szyfrowany system plików?
wyraz sie trochę jaśniej, więcej, precyzyjniej itd... kula mi sie zbiła

Laano

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-06-05, 11:35:40 »
Cytat: magnusek
Cytat: Laano
Cytat: magnusek
na wydostanie masz szanse :) co do systemu niech lepiej wypowiedzą sie specjaliści

skoro masz Knoppix-a odpal komputer, zamontuj (man mount) partycje z katalogiem /home (zakładam, że był na oddzielnej partycji), zamontuj inny np. dysk/partycje (np. z ntfs) i porostu przekopiuj dane(z kopiowaniem na windowsowskie partycje będą później małe problemy ale do przeżycia )
a jak przekopiować katalog chroniony hasłem?
ok jak chroniona hasłem? masz na myśli szyfrowany system plików?
wyraz sie trochę jaśniej, więcej, precyzyjniej itd... kula mi sie zbiła
chodzi mi o to, że to mój katalog domowy, zablokowany - ma symbol kłodki (taki jak /root i /lost+found), do którego wchodzę jak sie zaloguję w Mandrivie - Knoppix nie chce go otworzyć, skopiowac też nie.

magnusek

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-06-05, 14:47:15 »
czyli pracujesz w okienkach... no... hmmm...

po zamontowaniu w Knoppix-ie dysku z partycja /home daj wynik polecenia mount... właściwie sam sprawdź czy dysk/partycja nie jest montowana do odczytu

ps1. w okienkach nie jestem mocny :/
ps2. jeżeli zakładałeś hasło to przecież znasz je, wiec podaj przy próbie otwarcia i wtedy zacznij kopiować
ps3. ja na Twoim miejscu odpaliłbym jakąś Mandrive LiveCD :)

arctgx

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-06-05, 19:08:32 »
Nieraz podczas lektury jakiegoś poradnika spotykałem się z uwagą, by przed ryzykowną operacją zrobić kopię zapasową danych. Z Twojego tekstu mogę wyciągnąć wniosek, że korzystanie z Xpress recovery też jest taką ryzykowną operacją ;)

Wygląda na to, że lektura tekstów na temat działania programów przydaje się czasem nie tylko użytkownikom Linuksa :P

Najgorsze jeśli coś już zapisałeś po tej awarii. Jeśli próbowałeś tylko czytać z dysku, może nie nadpisałeś miejsca z ukrytymi danymi. Nie wiadomo, co zrobił fsck. Skoro była wręcz wskazówka, by odmontować dysk, trzeba było to zrobić. W Knoppiksie można zrobić to nawet z menu kontekstowego myszy na ikonce dysku.

Tablica partycji to tylko, jeśli dobrze wiem, 64 bajty na początku dysku (447-510). Jeśliby tylko ona została uszkodzona, można by próbować ją naprawić, ale pod warunkiem że znałbyś granice partycji. Dobrze czasem takie liczby gdzieś odnotowywać (fdisk, parted).

Program init zazwyczaj siedzi w /sbin. Ale nie ma co łudzić się, że tylko na niego trafiła awaria dysku. Z drugiej strony fsck mówi, że masz podmontowany system plików z głównym drzewem, więc chyba coś w nim widzisz. Z systemem dałbym sobie spokój - zainstalujesz sobie od nowa. Inna rzecz to własne dane.

Gratuluję wytrwałości w przepisywaniu komunikatów :)

Czy nawet dla roota nie są dostępne katalogi domowe? Czy dla /home miałeś osobną partycję? Jeśli jako osobną, trzeba ją osobno zamontować. W Knoppiksie powinna być reprezentowana przez osobną ikonkę. Poczytaj też sobie o prawach dostępu.

Sporo nagadałem, niewiele pomogłem ;)

PS. magnusek: po kiego grzyba kolega miałby sprawdzać czy partycja zamontowana jest tylko do odczytu? Co mu w tej chwili więcej trzeba niż właśnie odczyt danych? Nawet bezpieczniej jest nie pisać po partycji, którą nie wiemy jak potraktować. A dobrze sobie zostawić ją nietkniętą choćby ze względu na kilka programów do odzysku niektórych danych.

magnusek

  • Gość
Pomocy, Mandriva się nie uruchamia po uzyciu Gigabye Xpress Recovery
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-06-05, 19:53:26 »
arctgxWłaściwie to nawet nie wiem, poszedłem śladem "kłódki"...

LaanoPrzeczytaj uważnie ostatnią wypowiedz arctgx i wyciągnij wnioski :)