Nowe posty

Autor Wątek: Odzyskiwanie danych Linux  (Przeczytany 3260 razy)

paczu

  • Gość
Odzyskiwanie danych Linux
« dnia: 2008-05-31, 04:13:46 »
Witam

Od razu na wstępie zaznaczam, że nie jest to normalne odzyskiwanie danych. Jakby tak było dawno bym sobie poradził szukając odpowiedniego progsa na google czy coś. Otóż posiadałem windowsa, na partycji NTFS posiadałem bardzo ważne pliki.txt, które teraz są mi niezbędne. Usunałem całego Windowsa, wszystkie partycje, zrobiłem nowe partycje EXT2 itd itp po czym zainstalowałem Linuxa. Teraz kieruje pytanie do Państwa. Czy istnieje jakiś sposób na odzyskanie danych, które były niegdyś na dysku NTFS z partycji Linuxa EXT2. Zaznaczam, że partycja NTFS już nie istnieje.

chmooreck

  • Gość
Odzyskiwanie danych Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-31, 09:38:47 »
może ontrack coś poradzi... szykuj kasę

Edit:
Każdy zapis na tym dysku zmniejsza prawdopodobieństwo odzyskania czegokolwiek...
Najgorsze jest to, że zapewne już nadpisałeś tamte dane innymi. Cała nadzieja w profesjonalistach.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odzyskiwanie danych Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-31, 15:16:27 »
Jeśli jeszcze te pliki nie zostały nadpisane, to może zadziałało by ręczne przeszukanie całego dysku, czyli pliku /dev/hdX.

Skoro to zwykłe pliki tekstowe w ASCII, to będą zapisane jako bajty, więc da się rozpoznać ich zawartość. Musisz tylko pamiętać jakiś fragment czy słowo z tych plików. Albo szukać słownikiem ciągów znaków pasujących do słów.

A do przejrzenia pliku powinien wystarczyć jakiś edytor hex z opcją wyszukiwania ciągu znaków. Byle by tylko nie ładował całego pliku do pamięci :P
Można też samemu w C++ napisać jakieś narzędzie.

Tylko oczywiście należy wszystkie partycje wcześniej odmontować. Można też użyć systemu z LiveCD.