Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat  (Przeczytany 7885 razy)

mspider

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« dnia: 2005-09-03, 17:39:04 »
Obecnie posiadam dyski sformatowane na NTFS i chcem zainstalować Linuxa. Czy to nie będzie ze sobą kolidować i może powinienem wrócić do FAT32?

jk33

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-03, 17:58:09 »
2005-09-03 17:39:04 mspider napisał:

> Obecnie posiadam dyski sformatowane na NTFS i chcem zainstalować Linuxa. Czy to nie będzie ze
 > sobą kolidować i może powinienem wrócić do FAT32?

Kolidowac nie bedzie, jedyny problem,
to to, ze Linuks aktualnie potrafi
tylko odczytywac ntfs, ewentualnie
nadpisywac pliki.

pozdrawiam

xadmi

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-03, 18:06:57 »
2005-09-03 17:39:04 mspider napisał:

> Obecnie posiadam dyski sformatowane na NTFS i chcem zainstalować Linuxa. Czy to nie będzie ze
 > sobą kolidować i może powinienem wrócić do FAT32?

 read only. ( nic sie nie popsuje , nic nie koliduje )

mspider

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-03, 18:13:51 »
2005-09-03 17:58:09 jk33 napisał:

 > Kolidowac nie bedzie, jedyny problem,
 > to to, ze Linuks aktualnie potrafi
 > tylko odczytywac ntfs, ewentualnie
 > nadpisywac pliki.
 >
 > pozdrawiam
 >
Niewiem czy dobrze zrozumiałem, ale chyba chodzi o to, że mając ntfs bede mógł odczytać plik, nadpisać ale nie utworze nowego pliku na dysku. W takim razie chyba bede musiał wrócic do fat32.

amdfanatyk

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-03, 21:13:00 »
glownie chodzi o ty, ze partcje ntfs montuje sie z flaga ro, zeby zapobiec utracie danych; systemy plikow z journalingiem niezbyt nadaja sie do obslugi w trybie rw spod os\\'u innego niz natywny.

Oakhallow

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-03, 12:44:59 »
Witam, jestem zupełnym początkującym w temacie linuksa. Od wczoraj bawię się dytrybucją live Ubuntu (nawet tego posta z niej piszę) i muszę powiedzieć, że podoba mi się. Podoba mi się na tyle, żeby pomyśleć o zainstalowaniu linuksa równolegle a w niedługim czasie nawet o całkowitej przesiadce.
Po przejrzeniu materiałów dostępnych w necie i w gazetach komputerowych mam jednak pewien dylemat odnośnie dystrybucji.
Jak wspomniałem mój pierwszy kontakt z tymn OS to Ubuntu. Ale wszeddzie auroz reklamuje sie jako największa polska dystrybucja. Jak się popatrzy na spis tego co jest zawarte to rzeczywiście imponujące. Ale ja wolę instalować to co mi jest potrzebne, a zdawać się na czyjś odgórny wybór.  Ale dorzeczy. Czy jeśli wybiorę Ubuntu, które jest w wersji podstawowej, to mogę sobie doinstalować to co oferuje Aurox (KDE, firewall, cedega...)? Czy też jest tak, ze pewne programy są związane tylko z daną dystrubucją?
To pytanie odnośnie dystrybucji.
A drugiem oje pytanie dotyczy tego czy przesiądę się całkowicie czy bedę pracował równolegle.
O ile do zastosowań biurowych mogę uznać pewną równorzędność OO i MS, zwłaszcza w kontekscie przyszłych unijnych rozwiązań w sprawie otwartego standardu dokumentów biurowych. Ale jeśli chodzi o rozrywkę to jednak są jeszcze pewne problemy.
Pytanie zasadnicze: czy mając linuksa (już konkretnie Ubuntu albo Auroxa) bedę mógł pograć w Gothica2 lub niebawe 3 oraz Elder Scroll i używać Corela 9? Bo jeśli nie, to muszę zostawić windowsa.

Pozdrawiam!

Oakhallow

filet

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-03, 13:00:26 »
2005-09-03 12:44:59 Oakhallow napisał:

> Witam, jestem zupełnym początkującym w temacie linuksa. Od wczoraj bawię się dytrybucją live
 > Ubuntu (nawet tego posta z niej piszę) i muszę powiedzieć, że podoba mi się. Podoba mi się na
 > tyle, żeby pomyśleć o zainstalowaniu linuksa równolegle a w niedługim czasie nawet o całkowitej
 > przesiadce.
 > Po przejrzeniu materiałów dostępnych w necie i w gazetach komputerowych mam jednak pewien
 > dylemat odnośnie dystrybucji.
 > Jak wspomniałem mój pierwszy kontakt z tymn OS to Ubuntu. Ale wszeddzie auroz reklamuje sie
 > jako największa polska dystrybucja. Jak się popatrzy na spis tego co jest zawarte to
 > rzeczywiście imponujące. Ale ja wolę instalować to co mi jest potrzebne, a zdawać się na czyjś
 > odgórny wybór.  Ale dorzeczy. Czy jeśli wybiorę Ubuntu, które jest w wersji podstawowej, to
 > mogę sobie doinstalować to co oferuje Aurox (KDE, firewall, cedega...)? Czy też jest tak, ze
 > pewne programy są związane tylko z daną dystrubucją?
 > To pytanie odnośnie dystrybucji.
 > A drugiem oje pytanie dotyczy tego czy przesiądę się całkowicie czy bedę pracował równolegle.
 > O ile do zastosowań biurowych mogę uznać pewną równorzędność OO i MS, zwłaszcza w kontekscie
 > przyszłych unijnych rozwiązań w sprawie otwartego standardu dokumentów biurowych. Ale jeśli
 > chodzi o rozrywkę to jednak są jeszcze pewne problemy.
 > Pytanie zasadnicze: czy mając linuksa (już konkretnie Ubuntu albo Auroxa) bedę mógł pograć w
 > Gothica2 lub niebawe 3 oraz Elder Scroll i używać Corela 9? Bo jeśli nie, to muszę zostawić
 > windowsa.
 >
 > Pozdrawiam!
 >
 > Oakhallow

wiec tak: jesli uda ci sie dobrze skonfigurowac wine to posukaj na www.winehq.com w bazie gier czy gry/ programy ktore chces uruchomic sa kompatybilne(skala jest od 1 do 5).
 Auroxa osobisie polecam bo sam go uzywam. To czy ainstalujes programy z Auroxa na Ubuntu zalezy od tego czy Ubuntu ma podstawy jakiejs dystrybucji czy jet tworzony od fundamentow. Jesli jest oparty na Red Hacie, to moziliwe ze uda ci si zainstalowac. A przy okazji: Ja zostawilem Windowsa, dla brata-gier, mamy - Skype ( na Auroxie slabo dzila dzwiek, nie dziala mikrofon), a ja i tata uzywamy p.sz. Auroxa.
 
Rowniez pozdawiam

--
Filet

PS. Jezeli napisalem jakies glupoty, niech fachowcy mnie poprawia...

bizonek

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-03, 15:22:48 »
filet dobrze ci doradza Aurox jest na RH czyli jednej z najbardziej rozpowszechnionej i wspieranej dystrybucji Linux'a, dla poczatkujacych jak i zaawansowanych pingwinow jest bardzo dobry tak samo ja k Fedora , przynajmniej mi sie wydaje ale ma znacznie wieksze wsparcie RH niz Aurox (chyba go chlopaki bardziej lubia) ale ja polecam Aurox'a, wposmagajmy polskiego Linux'a, Sam siedzialem na nim przez pol roku i bym bardzo zadowolony zadowolony (do werji 9.2 ale to tylko moje przekonania TOP SECRET) ale polecam bardzo. Jezeli chodzi o gry :| niestety jeszcze jest lekki problem lecz dzieki nowej cedege mozna pograc sobie na GTA SA, Gothica 2 jak sie nie myle, a i widzilaem zdjecia z Far Cry, Corel nie wiem nie testowalem naprawde jestem sieciowcem i programista nie grafikiem dla mnie GIMP to za duzo ;) A jezeli chodzi o pakiety to powiem ci ze RH ma ich mase jak nie to zrodlo i tez nie powinno byc problemow

Polecam Linux'a i zycze milej zabawy, wrazie czego pisz zawsze ktos ci pomoze nawet z najmniejszym problemem

PS. Przy pierwszej instalacji polecam przynajmniej przegladniecie pakietow nie koniecznie wybor reczny odrazu ale zagladniecie jaki rpm sluzy zejdzie ci to mase czasu ale uwietrz mi przyda sie

xis

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-03, 17:32:10 »
2005-09-03 12:44:59 Oakhallow napisał:

[...]
 >  Ale dorzeczy. Czy jeśli wybiorę Ubuntu, które jest w wersji podstawowej, to
 > mogę sobie doinstalować to co oferuje Aurox (KDE, firewall, cedega...)? Czy też jest tak, ze
 > pewne programy są związane tylko z daną dystrubucją?
 > To pytanie odnośnie dystrybucji.

To, że jakiś program nie wchodzi w skład danej dystrybucji nie oznacza, że nie możesz go doinstalować. Ubuntu - o ile mi wiadomo - opiera się na Debianie, a tak się składa, ze Debian słynie z jednego z największych wachlarzy dostępnych pakietów.
Pamiętaj też, ze wszystkie (albo zdecydowana większość) programów i bibliotek dla Linuksa jako takiego udostępnianych jest wraz z kodami źródłowymi, zatem w ostateczności możesz samemu kompilować, a nawet budować pakiety dla swojej dystrybucji.
Słowem: Linux to Linux :)

 > A drugiem oje pytanie dotyczy tego czy przesiądę się całkowicie czy bedę pracował równolegle.
 > O ile do zastosowań biurowych mogę uznać pewną równorzędność OO i MS, zwłaszcza w kontekscie
 > przyszłych unijnych rozwiązań w sprawie otwartego standardu dokumentów biurowych. Ale jeśli
 > chodzi o rozrywkę to jednak są jeszcze pewne problemy.
 > Pytanie zasadnicze: czy mając linuksa (już konkretnie Ubuntu albo Auroxa) bedę mógł pograć w
 > Gothica2 lub niebawe 3 oraz Elder Scroll i używać Corela 9? Bo jeśli nie, to muszę zostawić
 > windowsa.

Tu kwestia jest nieco bardziej złożona. Po pierwsze coraz więcej twórców oferuje swoje gry zarówno dla Linuksa jak i dla windows. Takich gier jest niestety jeszcze mało.
Drugim rozwiązaniem jest wspomniana wyżej cedega (niestety płatna), która pozwala na uruchamianie (niektórych) gier pisanych dla windows pod Linuksem.
Trzecim rozwiązaniem (podobnym do drugiego) jest wine. To na nim opiera się cedega, ma on jednak mniejsze możliwości 'emulacji' directX, zatem z grami pod niego gorzej.
No i ostatnie: gry OpenSource. Jest ich coraz więcej, choć poziomem nie zawsze dorównują rozwiązaniom komercyjnym.

Wg. mnie najlepszym podejściem jest czekanie aż wydawcy gier dostrzegą w Linuksowcach (którzy poniekąd przyzwyczajeni są do legalnego softu bardziej niż 'spiraceni windowsiarze') i zaczną produkować gry na nasz OS.

chmooreck

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-03, 21:32:07 »
co do Corel'a znalazlem to:
http://www.inkscape.org/
moze ci sie przyda, a moze nie... nie wiem ;-)

Lorenzo

  • Gość
Przesiadka na linuksa - dystrubuucja i dylemat
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-03, 23:16:38 »
Osobiscie zacząłem przygode z linuksem od Red Hata ( w wersjach 4.2; 5,1; 7.1) miałem również SuSE'a 6.2, Caldere 1.1 czy Debiana 1.3. Obecnie używam Sarge'a i jestem potwornie zadowolony - chociaż Linux to linux :D. Programów na linucha jest duzo i jeszcze więcej. Róznic jest dużo i jednocześnie mało, ale po kilku tygodniach będziesz wysławiał Boga za istnienie pingwina i wywalisz łinzgroze raz na zawsze.

___________

Polska 3 - 2 Austria :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D