Nowe posty

Autor Wątek: konfiguracja firefox 3  (Przeczytany 12318 razy)

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« dnia: 2008-05-25, 00:56:04 »
Witam siedze na fedora core9 i mam firefoxa 3 beta 5 a wraz z tym maly problem... strony ktore mi sie uruchamiaja sa znacznie mniejsze niz byc powinny a czcionka w nich bardzo malutka:(( nie wiem o co chodzi ani nie wiem jak temu zaradzic dlatego mam pytanie... jakich kodowac, czcionek i jakich wielkosci tych czcionek uzywacie w waszych przegladarkach?

chyba ze wiecie w czym lezy problem to prosze o pomoc bo szukam i nic nie moge znalesc na ten temat:(

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-25, 01:49:12 »
Ja używam DejaVu Sans i DejaVu Sans Mono. Ustalony rozmiar nie ma znaczenia, bo strona może go zmieniać - wymusić możesz jedynie krój czcionki. Stosuje się on jedynie wtedy, gdy strona sama nie zdefiniuje rozmiaru.

Sprawdź jeszcze DPI czcionek - w pasku adresu firefoxa wpisz "about:config" i w polu filtru "dpi". Zobacz jaka jest wartość opcji layout.css.dpi i ew. z nią poeksperymentuj. Zmiana tej wartości wymaga chyba jednak restartu firefoxa.

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-25, 02:02:55 »
W ~/.fonts.conf można zadać minimalną wielkość czcionek na sztywno, ale myślę, że zburzy to estetykę strony i chyba nie tędy droga - będzie miało to też wpływ na inne aplikacje korzystające z fontconfig. Jak dobrze poszukasz w tym forum, gdzieś chyba jest przykład.

DPI można zmieniać, żonglując wartościami DisplaySize w sekcji "Monitor" pliku /etc/X11/xorg.conf przy stałej rozdzielczości. Miałem kiedyś podobny problem z wielkością czcionek i dobrałem sobie w końcu optymalny "DisplaySize   312 234".

Aktualne DPI zobacz poleceniem "xdpyinfo | grep inch".

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-25, 02:13:22 »
w about:config w dpi mialem ustawiona wartosc -1 gdy ja zmienilem nawet na -3 i 3 to nic sie nie dzialo:(

moje aktualne dpi to:

 resolution:    120x130 dots per inch

narazie nie chcialem sie bawic z konfiguracja xorg ale domyslam sie ze dopiero po zapisie i restarcie kompa zobaczyl bym efekt?

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-25, 02:25:28 »
To chyba rzeczywiście gęsto masz tych pikseli upakowanych na cal. Stąd takie małe czcionki. Ale nie mam pojęcia o Twoim monitorze - może u Ciebie to normalne, zobacz co on oferuje. U mnie jest 83x83 (od 72 do chyba ok. 100 próbowałem przy 1024x768 na CRT 17'').

Efekt zobaczyłbyś po restarcie Xorg. Z konsoli (ctrl-alt-f1) możesz dać
/etc/init.d/twoj_menedżer_logowania restart
chyba że w Fedorze zamiast init.d jest trochę inaczej. W Fedorze nakładką na to jest użyć polecenia
service twoj_menedżer_logowania restart
, gdzie twoj_menedżer_logowania to prawdopodobnie gdm, kdm lub xdm.

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-25, 02:54:32 »
mam monitor CRT15 i korzystam z rozdzielczosci 1280x1024

probowalem mniejsza rozdzielczosc i zmniejszyc dpi czcionki i zrobilem tak: 1152x864 i 85pdi i strony wygladaja dobrze ale co z tego skoro system jest duzy:/ czuje sie jak slepy:P

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-25, 03:21:19 »
Na piętnastce kineskopowej to potężna rozdzielczość - chyba 1024x768 to ekstremum jak na tę przekątną - chyba 800x600 jest standardem.

W sekcji Screen wyrzuć niepotrzebne rozdzielczości jeśli masz takie. Jeśli automatycznie Ci je Xorg wynajduje, to możesz spróbować narzucić rozdzielczość przez Virtual w podsekcji Display lub (dla wersji serwera >=1.4) opcję PreferredMode w sekcji Monitor.

Na żywym Xorg można poleceniem xrandr zmieniać dostępne rozdzielczości.

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-25, 03:35:00 »
ja wlasnie za pomoca komendy xrander -s caly czas zmieniam rozdzielczosc:) a dostepne jakie mam (xrander -q) to minimum 320x200 a max 1600x1200(co jest przegieciem jak dla mojego biednego monitora) :) wiem ze przy mojej 15 powinnienem uzywac 1024x768 ale gdy taka uzyje to wszystko jest strasznie wielkie dlatego wrecz musze uzywac 1280x1024 ktory jest najodpowiedniejsze. chyba ze masz jakis pomysl?

postanowilem skonfigurowac sobie xorg ale po wpisaniu: xorg -configure wyspluwa mi:

Fatal server error:
Server is already active for display 0
   If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock
   and start again.

o co chodzi?

chmooreck

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-25, 11:30:14 »
Jak masz skonfigurowany monitor w xorg.conf ?
Jeśli sterownik nie wykrywa odpowiednio dpi, to jest możliwość podania fizycznych rozmiarów ekranu i xserwer na ich podstawie (i oczywiście aktualnej rozdzielczości) ustawia sobie dpi automatycznie.

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-25, 14:04:29 »
Cytat: Zagiewa
Server is already active for display 0
   If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock
   and start again.

o co chodzi?
Dokładnie o to, co widzisz :) Ekran :0, czyli ten, na którym standardowo działa serwer Xorg, jest już zajęty (dostajesz się na niego z konsoli dając Ctrl-Alt-F7). Albo możesz ten serwer ubić (czy lepiej w miarę możliwości, normalnie zamknąć - nagłe ubicie może pozostawiać śmieci w rodzaju wspomnianego .X0-lock), albo (jeśli nie chcesz np. zamykać przeglądarki z forum) z konsoli odpalasz sobie drugi serwer do eksperymentów i przypisać mu np. ekran :1. Robisz to poleceniem "Xorg :1". Podobnie z konfigami.

Lepiej jakbyś, zamiast zdawać się na autokonfigurację, poczytał o xorg.conf (także w manualu). Wtedy tworzysz sobie kopię tego pliku i odpalasz drugi serwer, podając ją jako konfig:

Xorg :1 -config twój_nowy_konfig
Niech Ci to wpierw pójdzie. Ale warto by coś na nim odpalić, bo póki co masz surowy Xorg ze wskaźnikiem myszy (swoją drogą: nazwa X od niego pochodzi?). Z konsoli dajesz np. "xterm -display :1" i masz terminal. Najlepiej zrób na nim "su twój_użytkownik" i dopiero odpal przeglądarkę lub coś, w czym czcionki robią problemy.

Zabijasz serwerek tradycyjnie kombinacją Ctrl-alt-Backspace a z konsoli Ctrl-C (chyba że puściłeś w tło te zadania).

P.S. Zauważyłem, że robię zamieszanie, pisząc o "zabijaniu", "ubijaniu" i "normalnym zamykaniu". A w większości przypadków da się to uprościć do dwóch sytuacji: obie polegają na wysłaniu procesowi pewnego sygnału. A wybór czy realizujemy to przez jakieś kombinacje klawiszy, kliknięcie w rogu okna, wydanie polecenia kill, to już zewnętrzności.

Normalne zamknięcie programu to zazwyczaj wysłanie mu sygnału TERM (nr 15). Program powinien wtedy posprzątać po sobie. Jeśli z jakiegoś powodu program zawiesił się w bezczynnej lub zajmującej zasoby nieśmiertelności, to wtedy możemy podarować mu sygnał KILL (nr 9). Nakazuje on nagłe zamknięcie programu i nieraz może po takim zabójstwie pozostać nam trochę śmieci, które później trzeba ręcznie usunąć. W niektórych sytuacjach do procesu nie przemówi nawet sygnał KILL.

[manuale: ps kill (killall, pkill, pgrep)]

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-25, 17:30:58 »
gdy chce zabic Xorg zeby moc skonfigurowac xorg to gdm mi go restartuje a gdy uzyje

killall -KILL gdm

to nie pomaga - pisze ze nie zamknieto zadnego procesu:/ co robic?

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-05-25, 17:55:37 »
Zamykasz swój dm jak opisałem w drugim wątku, tylko stop zamiast restart.

Wyświetl wszystkie procesy i zobacz, który dm działa i dopiero zatrzymaj usługę.

Nie ma co się spieszyć z brutalnym kill-em, kiedy możesz normalnie zamknąć. Dowiedz się wpierw, do kogo strzelić. Na razie strzeliłeś w powietrze :P W ostateczności można zabić sam proces X (zaczynając od sygnału TERM).

P.S. Nie wygodniej działać na drugim serwerze?

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-05-25, 19:35:57 »
postanowilem popatrzec na problem od samemego poczatku tzn od sterownikow i przy okazji bede mial kilka jak dla was prostych pytan... z tego co wiem Xorg to darmowe sterowniki do grafiki? a fglrx to sterowniki wypuszczone przez ati tak? gdy siedzialem jeszcze na FC6 instalowalem zawsze fglrx i wszystko mi dobrze chodzilo dlatego nastepne pytanie... czy nie lepiej by bylo gdy bym zainstalowal fglrx i fglrx skonfigurowal zamiast konfigurowac xorg? bo podczas konfiguracji fglrx tez ustawiam parametry monitora no i mial bym akceleracje grafiki ktora nawet nie wiem czy teraz mam?

czytam caly czas o koinfiguracji xorg i dochodze do wniosku ze skoro mam juz plik xorg.conf to wystarczy ze go edytuje i dopisze odpowiednie linijki w odpowiednie miejsca? a gdy juz bede mial sprawnie dzialajace xorg czeka mnie instalacja ati dobrze rozumuje?

Zagiewa

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-05-26, 03:00:30 »
jestem w konsoli i zabilem X'y... i lece... Xorg -configure tworzy mi plik /root/xorg.conf.new i karze przetestowac za pomoca X -config /root/xorg.conf.new wiec to robie... szare tlo mysz dziala wiec wychodze alt+ctrl+backspace w teraz chce przejsc przez konfiguracje i pojawia sie problem... wpisuje xorgconfig i pisze ze nie ma takiego polecenie:/ probowalem tez xorgcfg i xorgcfg -textmode i to samo: nie ma takiego polecenia:/

arctgx

  • Gość
konfiguracja firefox 3
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-05-26, 13:45:13 »
Szare tło i wskaźnik myszy to opisany przez mnie surowy ekran X, na którym nic bezpośrednio nie odpalisz. Dopiero kiedy wrzucisz terminal (lub cokolwiek innego z możliwością odpalania stamtąd programów jak np. menedżer okien) jak wyżej opisałem, będziesz mógł z niego korzystać.

Dobrze rozumujesz ;) Xorg.conf jest jednym ze sposobów powiedzenia serwerowi Xorg o wyborze sterownika i jego parametrów, rozdzielczości ekranu itp. Nowsze wersje Xorg wiele z tych czynności zrobią automatycznie (na podstawie detekcji sprzętu lub domyślnych wartości), kiedy nie podasz ich jawnie. Ale jak sam widzisz, nie zawsze automatyczny wybór daje to co byś chciał.

Sekcja Device zawiera w szczególności parametry sterowników. Zamknięty sterownik fglrx ma swój zbiór opcji, otwarty radeon - swoje (czytaj w man radeon i po sieci, bo niektóre opcje są nie udokumentowane). Jeśli chcesz skakać jednego steru na drugi, to nie używane opcje po prostu zakomentuj (# na początku linii).

Poszukaj w sieci materiałów na temat budowy pliku xorg.conf.