Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja paczek tar.gz  (Przeczytany 6037 razy)

OPAX92

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« dnia: 2008-05-24, 19:23:45 »
Sciagłem sobie firefox'a, paczka to tar.gz, wydałem polecenie:
tar -zxvf gettheport.tar.gz
Po czym wchodze do katalogu z rozpakowana paczka, wydaje polecenie:
./configure

i pisze ze nie znaleziono pliku(ktorego tam nie ma, a powinien byc?) :/

TheUsh

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-24, 19:28:42 »
W rezpozytoriach twojej dystrybucji nie ma firefox'a? btw. te paczki z oficjalnej strony to nie źródła, czyli nie wydajesz polecenia ./configure . To są binarki, czyli po rozpakowaniu wchodzisz do katalogu, wydajesz po prostu komendę ./firefox i korzystasz ;]

OPAX92

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-24, 19:33:12 »
Była wersja ale jakaś beta, występowały tam jakieś błędy, więc chciałem zainstalować firefox 2, jesli to binarka to dlaczego ma rozszezenie tar.gz?
opax@opax-comp:~/Desktop/firefox$ ./firefox
./firefox-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Czyli cos nie dziala...

TheUsh

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-24, 19:40:46 »
Btw. co to za dystrybucja? ;) U mnie na Ubuntu 8.04 mimo standardowego Firefoxa 3 beta jest możliwość wgrania dwójki.

Cytuj
opax@opax-comp:~/Desktop/firefox$ ./firefox
./firefox-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory
To oznacza, że brak w systemie biblioteki, której nazwę ci wyświetliło. Musisz ją po prostu dograć.

OPAX92

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-24, 19:42:30 »
Ubuntu 8.01 ;]
Dwójke instalowałem, ale była po angielsku...
Co do tej biblioteki, gdzie ja mam wstawic(i dlaczego jej nie mam ;])?

TheUsh

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-24, 19:49:48 »
zamiast się męczyć z tą trefną binarką nie łatwiej doinstalować pakiet językowy? :) btw. pamiętaj aby po instalacji ff2 uruchomić go poleceniem "firefox2 -ProfileManager". W okienku, które się otworzy musisz stworzyć odpowiedni profil dla niego, bo jeżeli będzie korzystał z tych samych ustawień co firefox 3, będą występowały błędy ;)

OPAX92

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-24, 19:58:15 »
Moge doinstalować pakiet językowy, ale nie da mi spokoju to ze nie moge zainstalowac firefox'a z oficjalnej strony ;]

TheUsh

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-24, 20:05:03 »
sudo apt-get install libstdc++5
i firefox z oficjalnej strony powinien chodzić ;)

benyo

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-24, 20:07:03 »
doinstaluj sobie w ubuntu biblioteke libstdc++ w wersji 5  i bedzie dzialal ci firefox z oficjalnej strony.

Czemu nie masz pakietu ?? moze i masz ale nowszy w wersji 6 , zainstaluj sobie libstdc++ w wersji 5

OPAX92

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-24, 20:46:22 »
Pomoglo ;]
Dzieki, pozdrawiam.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-24, 21:16:22 »
Cytat: OPAX92
Była wersja ale jakaś beta, występowały tam jakieś błędy, więc chciałem zainstalować firefox 2, jesli to binarka to dlaczego ma rozszezenie tar.gz?
Poniewaz to jest paczka, a nie plik wykonywalny, ze spakowanymi binarkami, rownie dobrze mogloby miec rozszerzenie rar lub zip, nietylko zrodla maja rozszerzenie tar.gz lub tar.bz2.

Pozdrawiam!

benyo

  • Gość
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-05-24, 21:42:47 »
tak gwoli scislosci to tar.gz nie sa paczkami

tar to archiwizer do tworzenia kopii zapasowych (z calej struktury katalogow i plikow tworzy jeden plik)

a gzip czy bzip2 to kompresory pozwalajace zmniejszyc rozmiar plikow

tak wiec za pomoca tar.gz czy tar.bz2 dokonujesz archiwizacji (np. calej struktury katalogow programu firefox) a potem kompresujesz zeby zmniejszyc rozmiar tego zarchiwizowanego pliku.

dlatego tak czesto korzysta sie z tego typu archiwizacji w przypadku zrodel (grupowanie katalogow i plikow zrodel no i przede wszystkim znakomita kompresja poniewaz zrodla sa plikami tekstowymi a te kompresuja sie doskonale zmniejszajac rozmiar tego pliku 10 krotnie i wiecej)

ale jak widac nie tylko zrodel ale rowniez binarek tak jak w przypadku firefoxa

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja paczek tar.gz
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-05-25, 00:32:05 »
Cytat: zbysiup
tak gwoli scislosci to tar.gz nie sa paczkami

tar to archiwizer do tworzenia kopii zapasowych (z calej struktury katalogow i plikow tworzy jeden plik)

a gzip czy bzip2 to kompresory pozwalajace zmniejszyc rozmiar plikow

tak wiec za pomoca tar.gz czy tar.bz2 dokonujesz archiwizacji (np. calej struktury katalogow programu firefox) a potem kompresujesz zeby zmniejszyc rozmiar tego zarchiwizowanego pliku.

dlatego tak czesto korzysta sie z tego typu archiwizacji w przypadku zrodel (grupowanie katalogow i plikow zrodel no i przede wszystkim znakomita kompresja poniewaz zrodla sa plikami tekstowymi a te kompresuja sie doskonale zmniejszajac rozmiar tego pliku 10 krotnie i wiecej)

ale jak widac nie tylko zrodel ale rowniez binarek tak jak w przypadku firefoxa
Aż tak w szczegóły nie chciało mi się wnikać, choć miałem taką ochotę :)

Pozdrawiam!