Nowe posty

Autor Wątek: Pytanie natury strategicznej  (Przeczytany 4277 razy)

adam_da_gr8

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« dnia: 2008-05-19, 21:02:08 »
Witam,
mam mały problemik, otóż byłem szczęśliwym posiadaczem ubuntu ale od czasu wydania nowej wersji (8.04) zaczynam miec dosc tego systemu i planuję przerzucić się na fedore i stąd moje pytanie. Jakiś czas temu dowiedziałem się że Ubuntu ma zły wpływ na dyski w laptopach (oczywiscie udało mi się znaleźć rozwiązanie tego problemu gdyż mojego akurat on dotyczył) czy to samo dzieje się w Fedorze?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-20, 08:53:13 »
A konkretnie co się dzieje? Myślę ze ma taki sam wpływ na dyski jak każdy inny system...

rysban

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-20, 10:45:37 »
Witam .
"wpływ na dyski"? jaki ? Tylko taki że się na dysku instaluje . Ubuntu po za tym nie musi być koniecznie instalowany bo można na nim pracować w wersji Live uruchamianej z płytki CD . Ktoś opowiada Ci bajeczki o wyższości jakiegoś tam systemu . Myślenie nie boli - wystarczy przeszukać internet i odrzucić emocjonalne wypowiedzi niczym nie poparte po za gdybaniem . Używam Linuxa od 8 lat i stwierdziłem tylko że trudniej jest grać w gry napisane pod inny system operacyjny . Tylko trzeba odrzucić schematyczne postępowanie klikacza a zacząć myśleć i zbierać informacje o sposobie obsługi komputera i zainstalowanego na nim systemu operacyjnego .  Sama zabawa w gry i słuchanie opowiadań umiejących tylko i wyłącznie grać nie uczy obsługi komputera - uczy tylko obsługi klawiszy potrzebnych do gry i myślenia jak przechytrzyć  twórcę gry . Zdarzają się uszkodzenia dysków ale to nie jest wina systemu operacyjnego a wadliwość niektórych egzemplarzy - wad materiałowych .
Pozdrawiam Ryszard

micu

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-20, 13:10:23 »
Cześć,

Koledze chodziło zapewne o zagadnienie z parkowaniem głowic, więc proszę nie ciskać na niego gromów :-) Jakiś problem jednak z tym był:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/acpi-support/+bug/59695

Co do Fedory, to najlepiej sprawdź. Redhat aplikuje dużo łatek na kernel więc być może problem został już rozwiązany - pewności nie mam. Jeśli nie, to możesz go rozwiązać hdparm-em (jak w Ubuntu), dystrybucja nie ma tu aż takiego znaczenia.

Pozdrawiam
Micu

adam_da_gr8

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-20, 15:43:33 »
tak rysban wlasnie to mialem na mysli, dzieki za pomoc.... ekspercie, właśnie dlatego nie lubię zadawać pytań na forach ale to była konieczność, pytasz o coś i przychodzi taki koleś który myśli że wszystko wie i rozpiera go duma z tego powodu i wiesza na tobie psy


micu, wlasnie o ten blad mi chodzilo, dokładnie znalazłem go tu

http://www.forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=57149

szukałem trochę na ten temat ale nie udało mi się nic znaleźć co dotyczyłoby fedory, dzieki za pomoc

rysban

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-20, 16:31:36 »
Witam.
Niestety jest wiele opowiadań na forach a z wycofaniem się z nieprawdziwego zarzutu jest problem . Czytałem różne opinie chcących zaistnieć jako jedyni fachowcy na forach . Z parkowaniem głowic HD pojawia się temat od lat we wszystkich systemach operacyjnych - począwszy od DOS kiedy na koniec pracy wydawało się polecenie zaparkowania głowic  - obecnie systemy operacyjne wykonują to automatycznie w zależności od ustawień w biosie płyty głównej . Wszystkie te opowieści okazywały się za każdym razem stwierdzeniem błędu w obliczeniach testującego i wieszającego psy na systemie operacyjnym i nie biorącego pod uwagę wad konstrukcyjnych dysków .
Pozdrawiam Ryszard

adam_da_gr8

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-20, 16:34:21 »
nie mozna bylo tak do razu? dzieki :]

micu

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-21, 16:40:13 »
rysban, masz wiele racji.
Z drugiej strony uważam, że Pytającemu należy się pomoc w dotarciu do informacji a nie "szybkie zabijanie tematu". Myślę, że wszystkim nam zależy aby to forum prezentowało wysoki poziom i dostarczało rzetelnych danych.
Nikt tu też nie oskarża Linuksa o niszczenie sprzętu - często jest wręcz przeciwnie, w systemie są wprowadzane poprawki naprawiające błędy konstruktorów/producentów urządzeń.

Pozdrawiam
Micu

adam_da_gr8

  • Gość
Pytanie natury strategicznej
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-23, 19:46:21 »
jednak problem wystepuje w F9 :( a najgorsze ze nie ma w nim pliku laptop-mode.conf ani katalogow podanych w rozwiazaniu na forum ubuntu :( ma ktos moze jakis pomysl? podpiety do zasilania sieciowego dysk parkuje raz na ok. 3 minuty

edit:
dobra zaczynam samodzielnie dochodzic do tego ze fedora chyba nie ma zainstalowanego standardowo laptop-mode