Nowe posty

Autor Wątek: Przejście do windows ?  (Przeczytany 5778 razy)

lukasz910

  • Gość
Przejście do windows ?
« dnia: 2008-05-23, 15:19:46 »
Zainstalowałem win XP Pobrałem Ubuntu. Nagrałem na płytke. Następnie włożyłem płyte i  uruchomiłem instalacje Ubuntu. Chwile posiedziałem [nawet spoko sie wydaje xD] i chciałem wrocić do win by poczytać jak uruchomić wifi  z liveboxa..[próbowałem wpisać kody te które wpisywałem na XP.]Po ponownym uruchomieniu kompa myślałem ze uruchomi mi sie to okno.[kiedyś przez przypadek miałem 2 win i miałem coś takiego] Jednak nie wyświetliło mi sie okno wyboru systemu ;(
Aha i nie miałem zainstalowanego tego bootloader
Jestem początkującym uzytkownikiem linuxa i bardzo prosze o pomoc :) z gory dziekuje :))

Myśle ze tak ten problem jest troche lepiej opisany..

tadzik1990

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-23, 17:12:43 »
Okno wyboru systemu nie pokazuje się domyślnie. Na starcie masz prawdobodobnie komunikat z napisanym coś w stylu:
"Grub version ileśtam
Press ESC to enter menu
3...2...1..."
Przy naciśnięciu ESC pokaże Ci się okno wyboru systemu.
Jeśli problemem jest co innego daj znać.

EDIT: Byłbym zapomniał - Linux to jądro systemowe, system nazywa się GNU/Linux. W wolnej chwili przeczytaj "W obronie wolności" - jest dostępne za darmo w sieci : )

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-23, 17:57:55 »
W sumie to pytanie na forum o windowsie.

Usunąłeś zapewne partycję linuksową na której był katalog /boot, czyli część programu ładującego. Musisz włożyć płytkę z XP i (jakoś, bo dokładnie nie wiem jak) odzyskać bootloader windowsowy.

tadzik1990

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-23, 18:47:51 »
@lukasz910 - sprecyzuj się. Nie ładuje się windows czy nie ładuje się żaden system? Widzę że każdy inaczej interpretuje twoje zeznania. Przy okazji zmień temat na taki który coś mówi o problemie

goscccccccccccc

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-23, 19:41:35 »
Ja rozumiem zeznania tak:
1. Zainstalowano Windowsa XP i było ok.
2. Potem zainstalowane Ubuntu.

Efekt: Brak możliwości /wybraniauruchomienia Windowsa.

Założenie: lukasz nie skasował sobie Windowsa, ale też nie weźmie np. RescueCD i ręcznie nie będzie grzebał w kompie

Niewiadome: Nie wiem jaki bootloader został zainstalowany.

Mogę polecić Super Grub Disk jako narzędzie do bardzo zautomatyzowanego naprawiania bądź instalowania Gruba w taki sposób, że wszystkie OSy zostaną wykryte. MBR zostanie po prostu nadpisane i nie będzie problemu, ewentualnie drobne resztki po ewentualnym lilo zostaną co będzie bez znaczenia dla działania. Jeśli jednak miałeś Gruba, to zostanie on przywrócony do porządku. Mam tylko nadzieję, że znasz angielski.

lukasz910

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-23, 20:11:21 »
@tadzik1990 tak jak tadzik1990  opisał

goscccccccccccc

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-23, 20:17:33 »
?? Jest tak jak opisał tadzik? Czy tak jak opisał tajemniczy "on"? Jeśli tak to kim jest "on"?

Jeśli ja jestem onem ;-) to po prost wsadź płytkę z Super Grub Disk i jeśli nie wykryje ci żadnego gruba to go zainstaluj. Program na pewno znajdziesz w sieci, odpala się z płytki. Trzeba się ostro postarać, żeby coś nim rozwalić, jeśli to w ogóle możliwe.

tadzik1990

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-23, 20:18:34 »
@lukasz910 czyli GRUB jest, i windows jest w bootloaderze i nadaje się do uruchomienia tak samo jak Gnu/Linux?

Jeśli tak to problem z głowy

@goscccccccccccccccc(c) - jemu chyba chodziło o "jest tak jak opisał tadzik" : )
a widzisz Łukasz, znowu wysławiasz się niekonkretnie : )

goscccccccccccc

  • Gość
Przejście do windows ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-23, 20:29:40 »
ja właśnie nie wiem czy chodziło o  Ciebie, tadzik czy tylko odpowiadał na Twojego posta