Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: LaTeX: jak uniknąć rozciągania i dzielenia wyrażeń w $$?  (Przeczytany 8260 razy)

arctgx

  • Gość
Większość potrzebnych mi poleceń LaTeXa udało mi się odnaleźć w podręcznikach i sieci.  Do tej pory nie potrafię jednak znaleźć sposobu, by treści pomiędzy dolarami (czyli głównie wzory matematyczne) nie były rozciągane, dzielone na kawałki i nie wychodziły poza kolumnę.

Uniknąć dzielenia pozwala tylda, ale wtedy albo wyrażenie wychodzi poza kolumnę (bez /sloppy), albo jest niemiłosiernie rozciągane (ze /sloppy). W przypadku braku polecenia /sloppy rozciągania też nie brak: .

Z drugiej strony tylda ma tę wadę, że jeśli usunę/wstawię dodatkową treść wcześniej i wyrażenie zostanie zepchnięte wstecz/dalej, to może zostać podzielone w innym miejscu i trzeba dawać nową tyldę.  Nie jest to zbyt przyjemne przy dziesiątkach wzorów.

Chciałbym, by wyrażenie, jeśli nie mieści się w jednej linii, było przeniesione do drugiej (automatycznie, rzecz jasna ;)). Odstępy pomiędzy tekstem i wyrażeniami lub między dwoma osobno ujętymi w $$ wyrażeniami są mi na razie obojętne.

Wie ktoś jak to załatwić?

arctgx

  • Gość
LaTeX: jak uniknąć rozciągania i dzielenia wyrażeń w $$?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-29, 03:04:14 »
Dla uniknięcia dzielenia znalazłem polecenie \\mbox. Teraz warto by spróbować przedefiniować środowisko $$ tak, aby nie trzeba było otaczać mboksem każdej pary dolarów.

Reszta pytań wciąż aktualna - szukam dalej odpowiedzi.

arctgx

  • Gość
LaTeX: jak uniknąć rozciągania i dzielenia wyrażeń w $$?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-19, 05:08:09 »
Wzorując się na znalezionych podpowiedziach wymyśliłem coś takiego (na razie dla \\math):

\\let\\oldmath\\math
\\renewenvironment{math}[1]\\mbox{{\\begin{oldmath}}{#1}{\\end{oldmath}}}
Ale i to nie daje mi tego co trzeba.

! Illegal parameter number in definition of \\endmath.

                   1
l.41 ...mbox{{\\begin{oldmath}}{#1}{\\end{oldmath}}}
( w pliku źródłowym mam \\begin{math} wyrażenie \\end{math}, które działa normalnie przy domyślnym środowisku math).

halish

  • Gość
LaTeX: jak uniknąć rozciągania i dzielenia wyrażeń w $$?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-21, 18:13:31 »
A na pewno potrzebujesz otoczenia $$?

Może lepiej sprawdzi się chociażby array? Ogólnie pakiet amsmath jest o wiele lepiej dostosowany do rzeczywistych wymagań niż standardowe $$. Nie za krótkie wprowadzenie... coś zawiera o amsmath.

arctgx

  • Gość
LaTeX: jak uniknąć rozciągania i dzielenia wyrażeń w $$?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-22, 23:18:12 »
Bez liniowego środowiska matematycznego nie obędę się. Bez sensu byłoby wydzielanie krótkiego wyrażenia typu "x=1" w osobnym bloku.