Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux a środowisko akademickie  (Przeczytany 3330 razy)

vonder7

  • Gość
Linux a środowisko akademickie
« dnia: 2008-05-19, 16:41:17 »
Witam,

Mam do przygotowania raport na temat linuxa w środowisku akademickim, tzn. jak wyglada wykorzystywanie linuxa na uczelniach. Czy ktos posiada moze jakas wiedze/informacje na ten temat i bylby sklonny sie podzielic swoim obserwacjami na ten temat? Interesuje mnie popularnosc linuxa na uczelniach, czy jest wykorzystywany np. jako alternatywa dla windy na desktopach, czy moze znacznie bardziej popularny jako os do obslugi serwerow? Czy w ogole ma przed soba 'swietlana przyszlosc' czy raczej uniwersytety daza do stadndaryzacji oprogramowania pod kontem np. Windowsa. Bylbym wdzieczny za wszelkie informacje na ten temat, przemyslenia, itp. Jesli ktos jest w stanie mi pomoc to chetnie porozmawiam na ten temat - moj email: vonder[m_a_l_p_a]gazeta.pl lub za posrednictwem tego forum. Pozdrawiam.

vonder7

  • Gość
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-19, 16:52:40 »
Zapomnialem dodać jeszcze jakich mniej wiecej poszukuje informacji:

1. Wykorzystywanie linuxa w akademickich centrach superkomputerowych( z tego co wiem, wlasnie glownie dysrybucje linuxa wykorzystywane sa w tego typu centrach)
2.Czy uniowersytety promuja wolne oprogramowanie(GŁOWNIE CHODZI O Linuxa), czy jest ono wykorzystywane w zajeciach dydaktycznych, czy na kierunkach informatycznych nacisk kladzony jest na jakis wybrany OS czy Linux jest promowany?
3. Czy sa jakies inicjatywy(glownie chodzi o inicjatywy akademickie, bo bo chociazby to forum jest przykladem na to ze takie inicjatywy istnieja) majace na celu propagowanie i popularyzacje Linuxa?
4. Jakie dystrybucje najczesciej sa uzywane na uczelniach?
Czy uczelnie wspolpracuja z dystrybutorami Linuxa w celu popularyzacji tego OSa?

Bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam!

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-19, 19:47:12 »
Wątpię by ktoś na forum miał dokładne informację na ten temat.


> 1. Wykorzystywanie Linuksa w akademickich centrach superkomputerowych
> (z tego co wiem, wlasnie glownie dysrybucje Linuksa wykorzystywane sa w tego
> typu centrach)

Niestety nie mam żadnych informacji na ten temat. Linux nie jest wykorzystywany jedynie (ani nawet głównie) na superkomputerach. Chyba (strzelam) największe środowiska oparte o Linuksa to hosting oraz ISP. Bardzo często serwery z Linuksem są wykorzystywane w firmach (nawet małych) jako routery/firewalle/proxy dodatkowo skanujące np. przechodzącą przez nie pocztę czy ruch http pod kątem występowania wirusów groźnych dla maszyn z windowsem znajdujących się w sieci wewnętrznej.


> 2. Czy uniowersytety promuja wolne oprogramowanie(GŁOWNIE CHODZI O Linuksa),
> czy jest ono wykorzystywane w zajeciach dydaktycznych, czy na kierunkach
> informatycznych nacisk kladzony jest na jakis wybrany OS czy Linux jest promowany?

Niektóre tak. Z tego co wiem przoduje tu Politechnika Wrocławska.
A niektóre promują (nieoficjalnie, ale bardzo widocznie) zamknięte rozwiązania uzależniając od nich studenta i zmuszając w ten sposób do zakupu tych rozwiązań po zakończeniu studiów.


> 3. Czy sa jakies inicjatywy(glownie chodzi o inicjatywy akademickie, bo bo chociazby
> to forum jest przykladem na to ze takie inicjatywy istnieja) majace na celu
> propagowanie i popularyzacje Linuksa?

Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania (http://www.fwioo.pl/) działa bardzo aktywnie. Także uczelnie (Politechnika Wrocławska, pewnie i inne) poprzez swoich studentów organizują wykłady dotyczące wolnego oprogramowania. Nie mam tu żadnych konkretnych danych - musisz poszukać na Google, przejrzeć strony różnych organizacji promujących Linuksa i Wolne Oprogramowanie.
Z raczej mniej ważnych: na tym forum jest akcja rozdawania Linuksa zainteresowanym osobom, ale nie posiadającym dobrego dostępu do internetu.


> 4. Jakie dystrybucje najczesciej sa uzywane na uczelniach?

U nas w śladowych ilościach na komputerach studenckich Fedora. W serwerowniach na pewno jest trochę Debiana. Co więcej - nie wiem.


> Czy uczelnie wspolpracuja z dystrybutorami Linuksa w celu popularyzacji tego OSa?

Nie wiem, ale nie wydaje mi się.

halish

  • Gość
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-19, 20:27:25 »
Za przeproszeniem, od dupy strony się do tego zabierasz. Co to za szukanie na forach? Stwórz jakąś sensowną ankietę, roześlij do 20-50 uczelni z prośbą o odpowiedź, i zobacz czy jest w ogóle sens się za to zabierać.

Jak będziesz sprawdzał na forach internetowych poświęconych Linuksowi, to wyjdzie ci, że 100% internautów w Polsce korzysta z Linuksa.

Poczytaj trochę o metodzie reprezentacyjnej i badaniach marketingowych.

Jeśli chodzi o wolne oprogramowania, to sprawdź wykorzystanie OpenOffice, R, gretl na uczelniach, tj. ile stanowisk jest w nie wyposażonych. Wszystko zależy od uczelni - u mnie np. z R nie korzysta nikt (tylko Matlab), za to gdzieś na południu (Opole?) jest fanklub R-a.

Kiedyś na jakieś zaliczenie przygotowałem ankietę na ten temat, jak wygrzebię to podeślę.

c64club

  • Gość
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-19, 20:28:22 »
U nas serwer uczelniany kij wie na czym stoi, trzebaby go przeskanowac bo z adminem nie pogadasz. Podejrzewam jednak, ze na Debianie. W szkole sa stacje z Winda(R, tm) XP(R, tm), 2000(R, tm) i 2003(R, tm) server (na kazdej pakiet 3 Wind(R, tm)+ Debian), jednak malo kto korzysta z Debiana. Generalnie linuksa traktuja powaznie tylko goscie prowadzacy z niego zajecia oraz paru zapalencow. Przyklad dokora-zapalenca: teraz bede mial zajecia z windy pobieznie, choc miala byc przez caly semestr,  za to poltora semestru bede mial Open LDAP jako alternatywe dla AD.
Pracujemy niestety na "klasykach", zwykle bez wspomnienia o alternatywie. AutoCad(R, tm), Corel(R, tm), Photoshop(R, tm), oraz Matlab(R, tm).
U mnie na 120 na roku z linuksa korzysta na stale ze 20 osob, z czego 15 robi cos wiecej niz odpala kolejne distra, a jakies 5 zyje bez windy- ja tez, choc czasem ciezko na uczelni - tam korzystam z windy, chyba ze na swoim noteboku.).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-20, 01:41:43 »
Nie lepiej przygotować ankietę, następnie wyciągnąć z niej wnioski i na jej podstaie przygotować ten raport ??

Na przykład takie ankiety robiło się u mnie na studiach jako pracę inżynierską i na podstawie ankiety pisało się pracę :)

Pozdrawiam!

vonder7

  • Gość
Linux a środowisko akademickie
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-20, 10:19:42 »
Bardzo dziekuje za wszystkie informacje, bardzo prężne forum musze powiedziec.
Co do stwierdzenia ze powinienem przygotować ankiete, to zgadzam sie, przeprowadzam wywiady telefoniczne i wysylam ankiety, ale informacji nigdy za duzo, dlatego wlasnie zalozylem ten watek. Pozdrawiam.