Nowe posty

Autor Wątek: FSCK na ntfsowe partycje  (Przeczytany 2701 razy)

goscccccccccccc

  • Gość
FSCK na ntfsowe partycje
« dnia: 2008-05-11, 14:30:29 »
Czy mogę być spokojny, ze to narzędzie uruchomione np. z rescuecd nie narobi mi szkody na ntfsie? Chce sprawdzić i naprawić cały dysk. Wszystko niby ok, tylko niektóre programy (grub, gparted) mają problemy z odnalezieniem partycji a chkdsk choć błędy wykrywa nie radzi sobie całkiem bo nie sprawdzi niefatowych nie ntfsowych partycji a wydaje mi się, że właśnie sprawdzenie całości a nie poszczególnych partycji (jak mi to robi chkdsk) załatwiło by sprawę. A może ktoś zna lepszy program? Dzieki za odpowiedzi.

goscccccccccccc

  • Gość
FSCK na ntfsowe partycje
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-14, 17:46:13 »
dobra, zadałem głupie pytanie. fsck sprawdza tylko linuxowe partycje. Zna ktoś może narzędzie które by sprawdziło i linuxowe partycje i ntfsowe? Istnieje w ogóle takie narzędzie?

norbert_ramzes

  • Gość
FSCK na ntfsowe partycje
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-14, 20:12:54 »
W Debianie jest coś takiego jak ntfsprogs.

goscccccccccccc

  • Gość
FSCK na ntfsowe partycje
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-16, 21:35:11 »
No tak, ładne i przydatne narzędzie a w zasadzie zestaw narzędzi. Jest również w najnowszym Knoppixie 5.3.1, ale obsługuje tylko ntfsowe partycje.

Mam taki problem, że mam zarówno partycje ntfs jak i reiserfs, a błąd być może tkwi w samym gdzieś zapisie o podziale na partycje w jakiś tablicach alokacji czy cuś, bo wiele programów ma problem z widzeniem partycji (np. grub, GParted, ale OSy i qtparted sobie radzą). Może wcześniej źle przedstawiłem sprawę. Nie wiem jak to ugryźć. Gdybym miał gdzie, to bym po prostu posprawdzał oddzielnie partycje, zrobił ich obraz, przegrał, sformatował dysk od nowa i wgrał z powrotem osy, ale nie mam miejsca. Historia jest taka, że przy zmienianiu wielkości ntfsowej partycji przez qparted wystąpił błąd; nie dało się czytać z tej partycji, chkdsk to naprawił, ale właśnie dla wielu programów znikły partycje (np. qparted widzi cały dysk jako pozbawiony partycji i jakiegokolwiek formatu).