Nowe posty

Autor Wątek: linux - nienasycenie ;-)  (Przeczytany 4967 razy)

goscccccccccccc

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« dnia: 2008-04-29, 16:57:30 »
hej,
zna ktoś może dobry sposób na poznanie linuxa, jakieś dobre książki w internecie albo coś? Na razie zdobywam wiedzę z LFS a także sporo się uczę przerzucając się na slackware'a i gentoo i walcząc z nimi, ale jest jeszcze sporo rzeczy, których chciałbym się dowiedzieć. Przykładowo w jaki sposób manipulować w komendach (np. żeby help albo man -k wyświetlało także moje dodatkowo napisane komendy) albo jak zmienić polecenie startx by zamiast uruchamiać środowisko graficzne pytało mnie, które uruchomić (zakładając, że mam więcej niż jedno do wyboru).

Jakby mnie ktoś właściwie pokierował na właściwą lekturę to będę wdzięczny.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-29, 17:52:29 »
> Przykładowo w jaki sposób manipulować w komendach

W Bashu można użyć polecenia alias w ~/.bashrc

Ja zrobiłem alias screen='screen -R', dzięki czemu wpisanie screen przywróci poprzednią sesję, jeżeli istnieje - w przeciwnym wypadku otworzy nową.

> albo jak zmienić polecenie startx by zamiast uruchamiać środowisko graficzne
> pytało mnie, które uruchomić

Możesz też dodać na początku $PATH katalog powiedzmy /usr/binoverride
a w nim np skrypt "startx" pytający o środowisko i wywołujący BEZPOŚREDNIO /usr/bin/startx czy inny start* z odpowiednim parametrem.

> np. żeby help albo man -k wyświetlało także moje dodatkowo napisane komendy

Tutaj podobnie jak powyżej. Tworzysz skrypt "man", a w nim analizujesz parametry. Jeżeli wykryjesz "-k" to wykonujesz swoje komendy przed i/lub po uruchomieniu normalnego /usr/bin/man (ze ścieżką oczywiście).

Pamiętaj tylko przekazać do wywoływanego man-a wszystkie parametry skryptu (zmienna $*) albo stworzyć własną listę (np. usunąć niektóre parametry) w postaci zmiennej tekstowej i podać ją przy uruchomieniu:
/usr/bin/man $zmienna
Nie "$zmienna", bo zostanie potraktowana jako jeden parametr, nawet jeśli będzie zawierać spacje).

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-29, 21:03:10 »
Cytat: goscccccccccccc
albo jak zmienić polecenie startx by zamiast uruchamiać środowisko graficzne pytało mnie, które uruchomić (zakładając, że mam więcej niż jedno do wyboru).
Taki wybór daje ci menedżer logowania (część menedżera wyświetlania). Jeśli masz włączone automatyczne logowanie, to je wyłącz (w opcjach menedżera wyświetlania) i po prostu podczas logowania, na ekranie na którym wpisujesz login i hasło, masz takie menu, które pozwala ci wybrać środowisko graficzne, które ma się załadować.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-29, 21:10:03 »
@tomek-k

Mówisz o kdm/gdm i podobnych?

Ale startx używa się raczej w konsoli, gdy chcesz aby system startował w trybie tekstowym i od czasu do czasu włączasz na nim X-y.

I wtedy odpalenie różnych środowisk nie jest takie łatwe: trzeba albo wywoływać "startkde" czy "startgnome", albo bawić się z parametrami.

goscccccccccccc

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-29, 21:17:59 »
Dzięki za odpowiedzi.

Jakby ktoś dorzucił skąd najlepiej uczyć się linuxa to byłbym już wniebowzięty.

norbert_ramzes

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-29, 21:39:20 »
http://www.baseciq.org/kategorie/linux

Czasu do czasu tam zaglądam.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-29, 21:51:07 »
Cytat: goscccccccccccc
Dzięki za odpowiedzi.

Jakby ktoś dorzucił skąd najlepiej uczyć się linuxa to byłbym już wniebowzięty.
W sumie nie musisz daleko szukać:
http://newbie.linux.pl/?id=article
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-30, 10:18:41 »
Cytat: ultr
@tomek-k

Mówisz o kdm/gdm i podobnych?
no właśnie o tym mówię. zrozumiałem po prostu, że chodzi właśnie o coś takiego

arctgx

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-30, 12:40:30 »
Jeśli używasz lekkiego XDM, to wyboru menedżerów okien dokonujesz wpisem w ~/.Xsession. Można tu równie dobrze opalić jeden lub kilka programów bez menedżera okien lub przed jego załadowaniem. Wytłumaczenie, dlaczego w odpowiednich miejscach jest exec i puszczanie programu w tło, pozostawiam tym, którzy zrobili to lub są w stanie zrobić to wystarczająco jasno.

W swoim skrypcie odkomentowuję zależnie od potrzeb jeden z menedżerów okien:

Kod: sh [Zaznacz]

~ $ cat ~/.Xsession
#ivman &
xmodmap -e 'keycode 222 = XF86PowerDown'
xmodmap -e 'keycode 223 = XF86Sleep'
xmodmap -e 'keycode 227 = XF86WakeUp'
#xbindkeys
xsetroot -solid black
export RXVT_SOCKET="/tmp/.urxvt-""${USER}"
urxvtd -f -q -o
exec icewm-session
#exec gnome-session
#gkrellm -w & exec fluxbox -log ~/.fluxbox/log
#xrdb -merge ~/.Xresources
#exec urxvtc -name BgWhiteURxvt
#exec compiz
#exec twm
#exec fvwm1
#exec wmaker

Według man Xsession skrypt ten jest równeż odpalany przy startx.

goscccccccccccc

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-15, 23:50:23 »
Dzięki za odpowiedzi i za pomoc. Dzięki za linki, jednak to co tam znalazłem zawiera dość podstawowe informacje. A ja chciałbym się znacznie bardziej zagłębić. Np. czy ustawianie flag w gentoo przy instalacji to tak naprawdę grzebanie w pliku Makefile? Hm.. a może po prostu powinienem bardziej skutecznie walczyć ze slackwarem i zabrać się za gentoo i czytać manuale?

goscccccccccccc

  • Gość
linux - nienasycenie ;-)
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-16, 02:28:24 »
Albo np. jak to jest zrobione w Knoppixie, że od początku i wszędzie wszelkie komunikaty są w kolorach, co znacznie poprawia przejrzystość? Albo co takiego jest w Knoppixie, że tam kde mi działa, a w Debianie mi pada? Jak wrzucić odpowiedzialną za to część w Knoppixie do dystrybucji? Która to część? Hm.. chyba po prostu będę musiał siedzieć nad LFS i przyłożyć się do programowania, ale będę wdzięczny za wszelkie sugestie.