Nowe posty

Autor Wątek: dystrybucja pod kątem przejrzystości i dostępności jej kodu źródłowego  (Przeczytany 1789 razy)

goscccccccccccc

  • Gość
Hej!

Z tego co się orientuję, to dystrybucje na ogół nieco modyfikują kod źródłowy programów do swoich dystrybucji. Zastanawia mnie czy w takim razie są dystrybucje lepsze pod kątem przejrzystości i dostępności kodu źródłowego? Lepsze do nauki programowania na nich??

Jak się dowiedzieć jakie języki programowania zostały użyte do danej dystrybucji? Kiedyś np. słyszałem i czytałem w książce o Linuxie, że bardzo wiele w tym OSie jest napisane w Perlu, a jak teraz poznaje świat Linuxa, to na razie wszystko się wydaje napisane w c/c++ i trochę w Pythonie (Gentoo). Jak to jest?

Dzięki
Nienasyceniec ;-)

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Dostępność kodu źródłowego masz taką samą w każdej dystrybucji - nawet komercyjnej. Taki wymóg licencji GNU/GPL. Odnośnie do przejrzystości to nie bardzo wiem jak to rozumieć :)

Z kolei języki programowania masz użyte różne w zależności od danego programu - nie ma jakiegoś ogólnego sposobu na napisanie dystrybucji - jądro masz napisane w C, gajima w pythonie, sporo skrytów jest napisanych w bashu czy perlu, część programów masz z mono itp.

Proponowałbym na razie nie łamać sobie głowy śledzeniem co w czym napisane, a jak chcesz się uczyć programowania to możesz to zrobić na każdej dystrybucji w takim samym stopniu :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl