Nowe posty

Autor Wątek: su w debian  (Przeczytany 4835 razy)

sk8boa

  • Gość
su w debian
« dnia: 2008-05-14, 10:39:48 »
Jestem początkującym użytkownikiem linuksa :)
Mam do wyedytowania plik zwierający konfigurację rsnapshot. Jak zalogować się jako root w taki sposób, żeby nie wpisywać tego w konsoli, ale gdzieś indziej w systemie, żebym przy bieżącej sesji nie musiał ciągle wpisywać hasła w różnych miejscach?
Generalnie: otwieram plik /etc/rsnapshot.conf modyfikuję go, ale nie mam uprawnień do modyfikacji. Więc klikam właściwości pliku, chcę zmienić prawa dostępu, zmieniam je, ale po kliknięciu "ok" wyświetla się komunikat "brak dostępu do /etc/rsnapshot.conf,"

:)
Pozdr

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
su w debian
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-14, 10:54:39 »
konsola -> su -> hasło roota -> robisz co potrzebujesz -> exit
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

sk8boa

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-14, 11:06:50 »
właśnie pisałem.... jak być rootem nie używając do tego konsoli?....

Precyzując chodzi o to, że nie znam komend których używa się w konsoli do edytowania plików, i w ogóle poruszania się po systemie...

Przy okazji - proszę o link do opisu takich komend (przyda się ich nauka ;) )

jedi1

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-14, 11:33:47 »
spis komend http://www.ss64.com/bash/

do edytowania plików używasz jakiegos edytora tekstu np. vim, nano, emacs, mcedit (najlatwiejszy chyba nano, ale tez najmniej mozliwosci)

a zeby sie na roota zalogowac w X'ach to musisz to zrobic z konsoli poleceniem startx, poniewaz managery logowania typu kdm, gdm blokuja taka mozliwosc z powodu bezpieczenstwa (moze sie da to zmienic, nie wiem)

ale generalnie do roota uzywaj konsoli

arctgx

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-14, 14:10:47 »
Do używania niektórych programów jako root nie ma sensu zapuszczać całego Xorg jako root. Podobno nie jest to zbyt bezpieczne, ale sam tego nie wytłumaczę.

Jeśli koniecznie nie chcesz używać konsoli do wykonywania prostych operacji, możesz przecież odpalić tylko jakiś menedżer plików jako root, np. Konquerora z KDE (nie trzeba mieć całego KDE dla używania Konquerora).

W Debianie, jeśli masz tylko jednego zwykłego użytkownika, to być może ma on już na starcie pozwolone wykonywanie poleceń przez sudo. Zobacz jak działa sudo konqueror (lub dowolny program jeśli nie masz tego akurat). Jeśli nie działa lub wymagane jest hasło, możesz otworzyć plik /etc/sudoers i wpisać tam linię
nazwa_użytkownika  ALL=NOPASSWD: ALL
Wygoda spora, ale z bezpieczeństwem może bywać różnie.

Ale zachęcam do stopniowego zapoznawania się z możliwościami i prostotą pracy w konsoli.

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-14, 15:12:01 »
Cytat: arctgx
Podobno nie jest to zbyt bezpieczne
Podobno?
Działanie bez przerwy z uprawnieniami administratora spowodowało że Windows jest taki jaki jest, czyli łatwo się zaraża wirusami, łatwo się do niego włamać i łatwo się wysypuje.

Pracowanie na roocie w Unikise to także nie jest dobry pomysł. Sam kiedyś jak jeszcze poznawałem ten system (dokładnie - Mandrake Linux) to dałem rootowi puste hasło, żeby nie musieć go wpisywać jak trzeba zrobić coś z uprawnieniami administracyjnymi. System wytrzymał dwa tygodnie, potem nie chciał się podnieść. Nie wiem co zepsułem przez to, że nie miałem założonego hasła roota, ale system trzeba było instalować ponownie.

Nie radzę usuwać hasła roota a już tym bardziej pracować na tym koncie na co dzień (tym bardziej w Xie).

Jak kogoś męczy ciągłe wpisywanie hasła podczas edycji plików systemowych, to tak jak napisał arctgx - można uruchomić przeglądarkę plików z uprawnieniami root'a, zrobić co trzeba i wyłączyć - hasło wpisuje się tylko raz.

polecam poczytać o sudo albo graficznych odpowiednikach - sudo zapamiętuje hasło root'a na kilkanaście minut po jego wpisaniu, więc jak wykonujesz kilka czynności administracyjnych to wpisujesz hasło tylko raz i przez kilkanaście minut możesz uruchamiać programy przez sudo bez wpisywania hasła.

sk8boa

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-14, 16:35:51 »
no dobra, wpisuję w kosoli sudo Konqueror, i wyświetla mi się coś takiego

marcin@debian:~$ sudo Konqueror

We trust you have received the usual lecture from the local System
Administrator. It usually boils down to these three things:

    #1) Respect the privacy of others.
    #2) Think before you type.
    #3) With great power comes great responsibility.

Password:
marcin is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
marcin@debian:~$ sudo Konqueror
marcin is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
marcin@debian:~$

dlaczego mnie nie ma w tym pliku? i o co w ogóle tu chodzi?


Pozatym pliku /etc/sudoers nie moge otworzyć... wyświetla się:

Wystąpił błąd podczas wczytywania system:/media/hdb1/etc/sudoers:
Nie można czytać /etc/sudoers.

arctgx

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-14, 17:15:10 »
Plik /etc/sudoers można edytować vimem, ale uruchamiając go poleceniem visudo. Robisz w nim wpis tak jak podałem wyżej.

Piszę "podobno" o bezpieczeństwie, bo po prostu nie potrafię przytoczyć nic konkretnego i zdaję się na powtarzane wielokrotnie ostrzeżenia i to, że jest jakiś powód domyślnej blokady Xorg dla roota.

sk8boa

  • Gość
su w debian
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-14, 20:24:10 »
ok, gotowe :D
trochę sobie głowę połamałem, ale jest ok :P