Nowe posty

Autor Wątek: Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??  (Przeczytany 7957 razy)

dudus2000

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« dnia: 2008-05-14, 12:37:02 »
Witam kolegow
Mam prosbe co do doboru Linuxa dla serwera
Serwer IBM 7026 H10 rack 19      RS/6000

Device Name

PowerPC 604e 233 MHz
L2-Cache 1024K
Memory
Slot A=64 MB
Slot B=64 MB
SCSI controller id= 7
CD-ROM id=4
4562 MB Harddisk id=6

SCSI controller id= 7
2255 MB Harddisk id=0

Integrated Ethernet
addr=08005a929c9e
Service Processor
Tablet Port
LPT

Maszyna ma wgranego AIX'a ktorego wgralem przy nieodzownej pomocy pewnego forumowicza ale jestem totalnie z niego zielony i nie potrafie sobie z nim poradzic
i teraz prosba :
czy ktos z Was moze mi pomoc??
serwer ma sluzyc do obslugi strony i poczty oraz kilku programikow
wiem ze na alle.... jest ktos kto sprzedaje "pakiet" linuxa wraz z oprogramowaniem w wersji (obraz) ale nie wiem czy to u mnie akurat zadziala a pozatym to kto ma na wywalenie tyle szmalu :)
serwer znajduje sie w Olkuszu,  jezeli ktos jest z tych okolic to prosze o pomoc na live :)



Pozdrawiam
KD

flak

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-14, 16:49:25 »
Cytat: dudus2000
Witam kolegow
Mam prosbe co do doboru Linuxa dla serwera
Serwer IBM 7026 H10 rack 19      RS/6000

Device Name

PowerPC 604e 233 MHz
L2-Cache 1024K
Memory
Slot A=64 MB
Slot B=64 MB
SCSI controller id= 7
CD-ROM id=4
4562 MB Harddisk id=6

SCSI controller id= 7
2255 MB Harddisk id=0

Integrated Ethernet
addr=08005a929c9e
Service Processor
Tablet Port
LPT

KD
Jeśli ma procesor PowerPC t(http://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_600#PowerPC_620) o powinien na tym działać dowolny Linux obsługujący architektórę PowerPC
tu masz bardzo niekompletną listę: (*BSD to oczywiście nie Linux)
http://distrowatch.com/search.php?category=All&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=powerpc&status=Active


Cytat: dudus2000
Maszyna ma wgranego AIX'a ktorego wgralem przy nieodzownej pomocy pewnego forumowicza ale jestem totalnie z niego zielony i nie potrafie sobie z nim poradzic
i teraz prosba :
czy ktos z Was moze mi pomoc??
serwer ma sluzyc do obslugi strony i poczty oraz kilku programikow
wiem ze na alle.... jest ktos kto sprzedaje "pakiet" linuxa wraz z oprogramowaniem w wersji (obraz) ale nie wiem czy to u mnie akurat zadziala a pozatym to kto ma na wywalenie tyle szmalu :)
serwer znajduje sie w Olkuszu,  jezeli ktos jest z tych okolic to prosze o pomoc na live :)

Pozdrawiam
KD
Kupowanie dystrybucji Linuxa... Takie żeczy się robi by uzyskać komercyjne wsparcie techniczne. Te z allegro zdecydowanie takiego nie mają.

Jako dystrybucje na server PowerPC proponuje Debiana lub CentOS.

dudus2000

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-15, 15:09:48 »
Ale z tego co czytalem Debian jest dla sredniozaawansowanych a ja do takowych nie smiem sie zaliczac
wiec moze cos dla poczatkujacych??
pozdrawiam
KD

ps.
a tutaj jest pdf do niego
http://publib16.boulder.ibm.com/pseries/en_US/infocenter/base/hardware_docs/pdf/a4ae8bas.pdf

jedi1

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-15, 16:47:27 »
dudus2000 mozesz sprobowac fedore badz ubuntu jesli boisz sie debiana (chociaz naprawde nie ma czego), ubuntu co prawda nie posiada juz nowych wersji na powerpc takze musialbys zadowolic sie wersja 6

a dystrybucji nie kupuj na allegro, tylko sciagnij obraz z neta i sam sobie nagraj, ewentualnie ubuntu za darmo mozna plyte dostac na ich stronie, nie wiem tylko czy wysla wersje na powerpc

flak

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-15, 19:10:37 »
Cytat: jedi1
dudus2000 mozesz sprobowac fedore badz ubuntu jesli boisz sie debiana (chociaz naprawde nie ma czego), ubuntu co prawda nie posiada juz nowych wersji na powerpc takze musialbys zadowolic sie wersja 6
a dystrybucji nie kupuj na allegro, tylko sciagnij obraz z neta i sam sobie nagraj, ewentualnie ubuntu za darmo mozna plyte dostac na ich stronie, nie wiem tylko czy wysla wersje na powerpc
CentOS to Red Hat Enterprise Linux bez komercyjnych programów i znaków towarowych Red Hat.
Red Hat Enterprise Linux to wzmocniona i przystosowana to "ciężkich prac serwerowych" Fedora. Choć trzeba przyznać że Fedora ma więcej zwolenników

Ubuntu Desktop jest świetna dla początkujących i nie tylko. Ubuntu Server jest dla zaawansowanych użytkowników, no chyba że zainstalują programy dla domowych użtkowników.

Szczerze mówiąc nauka Linuxa w trakcie obsługi servera produkcyjnego to według mnie kiepski pomysł. No ale jak masz do wyboru AIX (którego nie znasz) z niewielką liczbą forów użytkowników a Linux (którego nie znasz :) ) z dużą liczbą forów użytkowników to może i jest jakiś pomysł.
Tak czy inaczej cokolwiek wybierzesz wpierw przetestój tą dystrybuję na swoim pececie (porty x86 a powerpc będą się róznić w znikomy sposób).

akurczyk

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-17, 22:31:36 »
ja też na początku bełem się instalowac debiana ale jeśli masz pojęcie co to jest partycja i masz neta na kablu enthernet lub 8 płytek cd to go instaluj od razu po instalacji (podobnej do xp) masz środowisko graficzne gnome z aplikacjami takimi jak kalkulator notatnik itp., czyba że odznaczysz Środowisko Graficzen (co polecam przy czystej instalacji na serwerze) to wtedy będziesz miał konsole na pełnym ekranie. Podstawowe komendy powłoki linuxa od dosa rużnią się tylko poleceniem do wyświetlania plików dir jest zamienione na ls a przy cd. musisz dawać odstęp jednej spacji po cd (cd ..). Polecam debiana (na serwer) i ubuntu (na desktop).

dudus2000

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-17, 22:50:09 »
ok
sciagam debiana cd 1 i zobaczymy co i jak :)
mam nadzieje ze dam rade

akurczyk

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-17, 23:31:05 »
pobierz lennego netinstall bo na poczętek z pracą w konsoli możesz sobie nie poradzić a gnome i x jest chyba na 2,3 płycie.

dudus2000

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-17, 23:44:14 »
czyli??
mozesz wrzucic mi bezposredni odnosnik do pliku??

akurczyk

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-18, 10:05:24 »
Najprawdopodobniej to jest ta płytka kturą pobrałeś. To płyta debiana etch netinstall: http://cdimage.debian.org/debian-cd/4.0_r3/powerpc/iso-cd/debian-40r3-powerpc-netinst.iso Aby zainstalować debiana przy pomocy graficznego instalatora po "boot:" przy uruchamianiu z płyty napisz "installgui" i naciśnij enter. Żeby zainstalować środowisko graficzne musisz mieć sieć na zwykłym kablu sieciowym (enthernet) i zaznaczyć Środowisko graficzne przy wyboże pakietów do instalacji. Tak wygląda debian po instalacji: http://gigablogs.files.wordpress.com/2007/08/debianscreenfx8.png.

dudus2000

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-19, 16:37:14 »
Witam ponownie
Koniec - mam dosc
nie daje rady z ta maszyna
jestem za glupi na taka bestie
jezeli ktos chce to odstapie go za mala kase jak za taki sprzecior

pozdrawiam
KD

akurczyk

  • Gość
Jaki LINUX do tego BYDLĘCIA ??
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-05-21, 10:37:18 »
skoro się poddajesz i sprzedajesz tą maszyne to poradził bym zmuwić darmową płytkę z ubuntu  włożyć do cd (na desktopie) i zrestartować kompa po odpaleniu się z płyty będziesz miał prostrzego w obsłudze debiana z ładnym wyglądem.