Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: a co dla mnie?  (Przeczytany 5716 razy)

bochrap

  • Gość
a co dla mnie?
« dnia: 2008-05-13, 18:32:08 »
Moja konfiguracja to:
Celeron 2.0 GHz
Grafika: Radeon x700pro 128 MB na agp (na płycie 32mb s3 por ddr zintegrowane)
1280 MB RAM
HDD: 2x40 GB
Internet: radiowy (nic więcej nie umiem o nim powiedzieć, ew. to, że przez jakąś kartę msi go odbieram)
Płyta główna: ASRock M266A

Nadmienię jeszcze, że: na windowsie miałem problemy z konfiguracją (niedziałające usb) więc szukam czegoś na co można znaleźć sporo sterowników, jest dość łatwe w użyciu. Na jednym dysku najchętniej bym to miał z windowsem więc chciały bym co by się nie gryzły za mocno. No i co by się czasem dało dość łatwo odpalić mindowsowe aplikacje (np. gry) z których od czasu do czasu korzystam.
Poza tym komputer służy gł. za maszynkę multimedialną: filmy, muzyka, internet, jakiś komunikator i tego typu rzeczy więc chuyba wymagający nie jestem...no, może tylko jeśli idzie o te gry ;p
Podsumowując szukam czegoś łatwego lekkiego, przyjemnego stabilnego :]

zonk386

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-13, 18:42:26 »
polecam ci Ubuntu na początek. ale co do gier to zależy jakich, bo nietre gry nie pójdą (nawet na Wine lub Cedeze(patrz cedega))

TheUsh

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-13, 18:46:10 »
Polecam Ubuntu ;)
Co do sterowników to wszędzie są praktycznie te same więc tu żadnej różnicy nie ma pomiędzy dystrybucjami.
Co do gryzienia się pomiędzy Linuksem a Windowsem, to tu problemów nie ma, bo Windows i tak nie widzi partycji Linuksowych.
Gry windowsowe -  z tym największy problem, bo jak wiadomo Linux to nie Windows, ale będziesz mógł wypróbować Wine, może coś zadziała.

bochrap

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-13, 18:48:43 »
Właściwie to przede wszystkim na counter strike'u mi zależy z gier. Bez reszty chyba przezyje a poza tym będzie ten windows jeszcze. Ile tak na partycję dla ubuntu? i czy na coś zwracać uwagę, czy tylko najnowszego po prostu szukać? Aha...no i najlepiej coś w pełni spolszczonego.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
a co dla mnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-13, 19:06:31 »
Counter działa na Cededze, i kiedyś działał na Wine. Czy teraz czegoś nie zepsuli - nie wiem, bo dawno nie grałem :) Zawsze możesz sprawdzić na http://appdb.winehq.org/.

Na partycję przydało by się z 10GB. 2-3 pewnie zajmie instalacja, ale na jakieś swoje pliki i pliki tymczasowe przyda się więcej miejsca. Plus 2x ilość RAMu na partycję SWAP. W twoim przypadku może być mniej.

Polecam Debiana, lub ewentualnie bazujące na nim Ubuntu. Ubuntu jest nieco prostsze i teoretycznie ma lepsze wsparcie społeczności dla początkujących. Debian to właściwie to samo, tylko bez zbędnych pierdół, które gdy wiesz jak tego systemu używać tylko denerwują. Ale jak nie wiesz, to mogą pomóc :)

bochrap

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-13, 19:58:25 »
Trochę to skomplikowanie brzmi...a ja jestem zielony. dysk jeden mogę podzielić na pół z windą po 20 GB. Na drugim (40 GB) trzymam multimedia właściwie. A co to ten swap i po co to i szczym to się je? Ramu jak mówiłem mam 1280 MB. Ja będę się tym musiał zająć czy to się samo robi? Szczerze mówiąc trochę mnie to przeraża więc zawczasu chcę się dowiedzieć wcześniej...
A co do  tego wine też nie bardzo wiem czego tam szukać szczerze mówiac i na jakiej zasadzie to działa. Ni chcę walić nowych tematów zbytnio więc tu sstaram się wizję lokalną zrobić w miarę najdokładniejszą...

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
a co dla mnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-13, 23:01:56 »
Dysk możesz podzielić z poziomu instalatora Linuksa. W takim Ubuntu jest chyba nawet całkowicie graficzne narzędzie.

Możesz zmniejszyć partycję windows z 40GB do 20GB, a na wolnej przestrzenii zrobić partycję dla Linuksa np. 18GB oraz partycję swap 2GB.

Partycja dla Linuksa musi mieć punkt montowania ustawiony na "/" - czyli po prostu główny system plików.

A swap to dodatkowa partycja - coś jak plik wymiany w windows, tyle, że wymaga osobnej partycji. System wykrywa ją i używa automatycznie.



Ściągnij Ubuntu i spróbuj zainstalować - poprzesuwaj partycje w instalatorze, a jak nie będziesz pewien, to anuluj i napisz tutaj z czym masz problem :)



Kilka informacji: dyski widziane są jako hd_ lub sd_ (w zależności czy to PATA czy SATA). Pierwszy podpięty dysk to a, kolejny b, itd. Czyli np: hda, hdb, sda, ...
Partycie to kolejne numery, czyli zapewne w tej chwili windows jest na hda1, a drugi dysk to hdb. Jeżeli ma jedną partycję, to jest to hdb1.
Więc hda1 musisz zmniejszyć i utworzyć hda2 na Linuksa, oraz hda3 na swapa.

Prawda, że proste? :P W istocie jest to proste, ale trzeba się przyzwyczaić. I tak lepsze to niż nic nie mówiące C: czy D: z windows.

TheUsh

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-14, 01:00:04 »
@ultr:
Po co aż tyle swapa? ;) W życiu system przy takiej ilości ramu nawet przy dziesiątkach uruchomionych programów nie wykorzysta więcej niż kilkaset megabajtów miejsca na swapie. Dla przykładu na moim komputerze z 512mb ramu nawet przy włączonym filmie DVD, drugim filmie z dysku, muzyce w Amaroku, włączonym menedżerze plików, komunikatorze, Firefoksie, Thunderbirdzie i Compizie SWAP nawet nie jest ruszony, więc bezsensem jest marnowanie tak dużej przestrzeni dysku.

@bochrap:
SWAP to miejsce do którego komputer zrzuca pliki z pamięci, gdy mu jej zabraknie. W Windowsie występuje to pod postacią "pliku wymiany".

TheUsh

  • Gość
a co dla mnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-14, 01:06:04 »
Cytat: bochrap
A co do  tego wine też nie bardzo wiem czego tam szukać szczerze mówiac i na jakiej zasadzie to działa. Ni chcę walić nowych tematów zbytnio więc tu sstaram się wizję lokalną zrobić w miarę najdokładniejszą...
Cytat: Wikipedia
Wine – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (Linux, Solaris, FreeBSD).
Po prostu instalujesz i dzięki temu możesz uruchomić większość programów exe . Wskazówki odnośnie problemów i sposobów na ich rozwiązanie znajdziesz na stronie appdb.winehq.org