Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Newsy itp: zgłoś spam  (Przeczytany 11631 razy)

arctgx

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« dnia: 2008-05-04, 15:27:52 »
Spójrzmy chociaż na jeden z ostatnich wpisów w blogu:

http://blog.linux.pl/index.php?mode=viewid&post_id=85

Nie pierwszy to spam tego autora: może go zupełnie zbanować?

Przydałaby się użytkownikom możliwość zgłaszania spamu w newsach, blogach i innych miejscach, gdzie nie moderatorzy nie mają możliwości wyrzucania postów. Przy okazji komentarz, który zgłoszono jako spam mógłby mieć gdzieś w ramce informację, że jest już zgłoszony. Pod lub nad listą mógłby być licznik usuniętych spamów, ale to już bajer.

--edit ZipoKing--
Coby nie tworzyć nowego posta: trefny komentarz usunięty; boty od czasu do czasu wkradają się na l.pl (nawet nam propozycje newsow wysylaja ;) ), ale niestety na to nie ma idealnego rozwiazania :(

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-04, 15:58:15 »
Zbanować na pewno, ale poza tym, to można by pomyśleć o tym, żeby np. nie dało się do blogu wprowadzić adresu url (może poza powiedzmy pewną wąską grupą użytkowników, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie ze nie będą spamować). Większość spamerów - a w tym przypadku szczególnie to widać - ładuje spam po to, aby umieścić w nim jakiegoś linka.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

arctgx

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-04, 16:22:07 »
Nie podoba mi się pomysł podziału na tych, którzy mogą dawać linki i pozostałych. Nie proponuję też na razie stworzenia grupy moderatorów poza forum. Gdyby jednak miała taka możliwość powstać, dobrze byłoby, gdyby wszyscy wiedzieli przez jakiś czas, kto i kiedy usunął dany wątek i żeby przez jakiś czas była możliwość podejrzenia treści tego wątku, a także przywrócenia przez adminów. Wszystko po to, aby z kolei moderatorom utrudnić nadużycia. Jednym słowem - dla przejrzystości działania.

Biorę jednak pod uwagę sytuację, kiedy wiadomość już sędziwa i raczej nikt do niej nie zagląda. Wtedy jeśli jako moderator usuwam czyjś komentarz, to mało prawdopodobne że ktoś przyłapie mnie na cenzurze. Dlatego proponowałbym zablokować możliwość usuwania komentarza po jakimś czasie od jego ukazania się - powiedzmy po 5 dniach.

Nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby poddanie linków obróbce typu zamiana kropki w linku na np. podkreślenie. Mogłoby to przeszkodzić autorom innych, cennych linków. A co ze wstawianiem kropek za pomocą encji?

Trivelt

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-04, 17:58:09 »
Spam na tym blogu szerzy się od dawna, a spamują oczywiście boty (jakiś czas temu usuwaliśmy trochę tego, ale przybywa kilka dziennie). IMVHO jednym z lepszych wyjść byłaby zmiana silnika bloga, na jakiś z solidniejszymi filtrami antyspamowymi. Można też po prostu umożliwić komentarze jedynie zarejestrowanym użytkownikom.

norbert_ramzes

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-04, 18:41:25 »
Cytat: Trivelt
Można też po prostu umożliwić komentarze jedynie zarejestrowanym użytkownikom.
To nic nie da bo ktoś ręcznie doda użytkownika a potem bot będzie się logował i dalej to samo.

Trivelt

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-04, 20:57:42 »
Stuprocentowo na pewno nie rozwiąże tego problemu, jednak możliwe że ograniczyłoby go - przecież są to w większości zagraniczne boty, a osobiście wątpię aby spamerzy tak chętnie i masowo się tutaj rejestrowali. Zresztą nawet jeśli, to łatwiej zbanować kilku userów niż codziennie usuwać wiele komentarzy wysyłanych ze zmiennym IP. Podsumowując, to jak dla mnie przejście na inny CMS byłoby najlepsze w tej sytuacji, i pewnie kiedyś w przyszłości i tak to nastąpi. :)

arctgx

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-04, 21:06:18 »
Przyznam, że nie zauważyłem - dziś przynajmniej - możliwości komentowania przez niezarejestrowane osoby. Też jestem za tą furtką - na miejsce obecnej szerokiej bramy - przez którą będą mogli przejść tylko zarejestrowani.

Trivelt

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-04, 21:38:58 »
Na wszystkich podstronach Linux.pl takie restrykcje są aktywne, a na blogu.. cóż nie jestem w sumie nawet pewien czy dostępna jest tam rejestracja i logowanie dla wszystkich (połączone z rejestracją w linux.pl, bądź też tylko dla ekipy) - taka dziwna ta platforma blogowa.. Poczekajmy więc na odpowiedź Administratora. ;)

arctgx

  • Gość
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-05-04, 22:16:57 »
Blog jest rzeczywiście dziwnie skonstruowany: nie mam pojęcia czy i jak zwykły użytkownik linux.pl może powołać do życia własny notatnik.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-05-05, 21:40:41 »
Znam problem z kodem bloga - fakt, to było niezbyt dobre posunięcie z jego przystosowaniem. W "repozytorium" wylęga się już nowy blog :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Newsy itp: zgłoś spam
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-05-05, 21:41:51 »
Cytat: Trivelt
Na wszystkich podstronach Linux.pl takie restrykcje są aktywne, a na blogu.. cóż nie jestem w sumie nawet pewien czy dostępna jest tam rejestracja i logowanie dla wszystkich (połączone z rejestracją w linux.pl, bądź też tylko dla ekipy) - taka dziwna ta platforma blogowa.. Poczekajmy więc na odpowiedź Administratora. ;)
Każdy zarejestrowany na linux.pl może się zalogować na blogu :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl