Nowe posty

Autor Wątek: BTC Combo - SCSI czy ATAPI?  (Przeczytany 8702 razy)

ra-v

  • Gość
BTC Combo - SCSI czy ATAPI?
« dnia: 2008-04-29, 09:34:23 »
-------------------------
PC: Compaq Deskpro EN
Płyta głowna: Intel i815
RAM: 512MB 133MHz
CPU: PIII Coppermine 1GHz
CD-RW/DVD-R: BTC BCO1612IM (combo)
OS: Linux Fedora Core 1 (2.6.24.5)
-------------------------

We wszystkich HOWTO i innych pomocach znajduje się informacja, że dla nagrywarek najlepiej włączyć emulację SCSI. Ja na nagrywarce BTC-BCO1612IM (combo) wypalałem CD-ki na emulacji SCSI oraz na sterowniku ATAPI i nie zauważyłem żadnych różnic w jakości nagrywania oraz szybkości i obciążeniu komputera przy nagrywaniu CD-R i CD-RW w trybach RAW96R, TAO i płytach multisesyjnych.

No może różnica jest tylko jedna - na sterowniku ATAPI nie można nagrywać płyt
w trybie DAO, ale mój napęd i tak tego trybu nie obsługuje:)

Czy jest sens w tym przypadku używać emulacji SCSI?

micu

  • Gość
BTC Combo - SCSI czy ATAPI?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-29, 12:31:02 »
Cześć,

Dla kerneli 2.6 generalnie (a dla 2.6.18 i wyższych w szczególności) nie jest już potrzebna emulacja IDE-SCSI, więc jeśli nagrywarka wypala bez problemu, nie włączaj emulacji.

Źrodło: http://gentoo-wiki.com/SCSI_Burning (Introduction)

Pozdrawiam
Micu

ra-v

  • Gość
BTC Combo - SCSI czy ATAPI?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-30, 08:20:55 »
No i sprawa wydaje się jasna - chyba że ktoś twierdzi inaczej:)

Offline badpixel

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
BTC Combo - SCSI czy ATAPI?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-02, 03:28:01 »
Pamietam jak 10 lat temu wchodzil dopiero co natywny interfejs ATAPI w jakims 2.4, ale wiekszosc programow byla przystosowana do scsi i slabo sobie z tym radzila, wiec emulacja byla polecana. Obecnie ten podsystem ATAPI(razem z podsystemem IDE) jest porzucany na rzez libata, i znow sa problemy. Ja na szczescie nie mam nowego kompa, i wiem ze nawet w 2.6.24 byly problemy z czytaniem niektorych plyt DVD przez libata, zgrywaniem cd-audio(niestety wiekszosc coftu opiera sie o przestarzala cdparanoie), a co najgorsze wypalaniem plytek.
micu: glupoty gadasz, 2.6.18 to w miare swieze jajko, w ktorym bodajze nastapila migracja z natywnego sterownika ATAPI/IDE na libata, a to do czego dales linka to chodzilo o jajka 2.4, gdzie natepowala migracja z emulacji scsi na podsystem ATAPI.

micu

  • Gość
BTC Combo - SCSI czy ATAPI?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-02, 13:31:25 »
Cytat: evil_core
Pamietam jak 10 lat temu wchodzil dopiero co natywny interfejs ATAPI w jakims 2.4, ale wiekszosc programow byla przystosowana do scsi i slabo sobie z tym radzila, wiec emulacja byla polecana. Obecnie ten podsystem ATAPI(razem z podsystemem IDE) jest porzucany na rzez libata, i znow sa problemy. Ja na szczescie nie mam nowego kompa, i wiem ze nawet w 2.6.24 byly problemy z czytaniem niektorych plyt DVD przez libata, zgrywaniem cd-audio(niestety wiekszosc coftu opiera sie o przestarzala cdparanoie), a co najgorsze wypalaniem plytek.
micu: glupoty gadasz, 2.6.18 to w miare swieze jajko, w ktorym bodajze nastapila migracja z natywnego sterownika ATAPI/IDE na libata, a to do czego dales linka to chodzilo o jajka 2.4, gdzie natepowala migracja z emulacji scsi na podsystem ATAPI.
A ja pamiętam, jak w wersji kernela 2.2 ... itd itp. Tylko co to ma do tematu ? Aha, i jeszcze w kwestii kerneli sprzed 10 lat...
http://edge-op.org/files/kernel-timeline

Zalecam uważniejsze czytanie, z podanego linka zaznaczyłem fragment 'Introduction'. ra-v'a interesowało czy tzw. emulacja jest potrzebna, czy nie i dostał odpowiedź.

Mogłbym odpowiedzieć w podobnym stylu, ale po co. Jeśli chodzi o pomysł nagrywania w "natywnym ATAPI" bez SCSI, to polecam np. to - facet od cdrecord chyba wie co pisze, nieprawdaż:

http://cdrecord.berlios.de/private/man/README/README.ATAPI

Micu