Nowe posty

Autor Wątek: Linux a Nvidia na Dell-u  (Przeczytany 10654 razy)

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« dnia: 2008-04-28, 15:19:09 »
Witam

Mam pewien problem, otóż posiadam laptopa Dell Latitude C840 w którym jest karta grafiki Nvidia GeForce4 440 Go (64MB). Próbowałem różnych dystrybucji linuxa i różnych dostępnych sterowników (wolnych i zamkniętych). Na żadnym z nich moja karta nie chodziła tak jak powinna (brak obsługi 3d). Przy zainstalowaniu najnowszych sterowników zawsze dostawałem czarny obraz, przy starszych sterownikach po prawym boku wyskakiwały mi paski pionowe różnokolorowe a lewa cześć monitora była podzielona na dwie części. Tak samo dzieje się pod windowsem i jedyne sterowniki na których chodzi system to sterowniki z strony producenta. Moim pytaniem jest. Czy jest jakaś możliwość aby te działające sterowniki z windowsa można było jakoś "wrzucić" do linuxa abym mógł w pełni z niego korzystać??

A może jest jakieś inne rozwiązanie? niestety na forach nic nie wyczytałem co rozwiązywało by mój problem

Proszę o radę i pozdrawiam

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-28, 16:26:50 »
Cytat: kriss84
Czy jest jakaś możliwość aby te działające sterowniki z windowsa można było jakoś "wrzucić" do linuxa abym mógł w pełni z niego korzystać??
Nie.

Cytat: kriss84
Próbowałem różnych dystrybucji linuxa i różnych dostępnych sterowników (wolnych i zamkniętych).
A jakie to były sterowniki, te zamknięte? nvidia czy nvidia-legacy? Jeśli twoja karta jest tak stara, to prawdopodobnie jest obsługiwana przez sterownik nvidia-legacy. Jeśli karta nie będzie chodzić nawet na nvidia-legacy, to skontaktuj się z nVidią (przez ich stronę internetową - mają tam support), może coś poradzą (support dla Linuksa mają dobry - sam miałem okazję korzystać)

Jeśli chodzi o samą instalację sterowników, to najprościej (jeśli jest się początkującym użytkownikiem) wybrać dystrybucję Linuksa, która ma sterowniki do nVidii w swoich repozytoriach (np. (K)Ubuntu, chyba Mandriva, pewnie też Fedora, SUSE) i po prostu zainstalować je właśnie przez repozytoriów (zero bawienia się w kompilację, wyłączanie X'a i inne takie). Złe zainstalowanie sterowników też może powodować problemy z działaniem.

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-28, 17:38:59 »
Sterowniki jakie próbowałem pochodziły z repozytoriów jak i strony nVidii, niestety efekt zawsze był ten sam.

W suse przy instalacji sterów miałem 3 do wyboru: jeden najnowszy (x11-video-nvidia), drógi starszy (w wersji 1.0-7174) i trzeci "open". Niestety żaden z nich nie działał.

norbert_ramzes

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-28, 18:16:32 »
nvidia-legacy jest do GF2 i starszych, a nvidia do GF3 i nowszych z tego co pamiętam.

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-28, 23:26:01 »
Niestety żadne z nich nie działały z moją kartą :(. wszelkiego rodzaju opisy na forach (ubuntu, kubuntu, suse itd) nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
W pomocy na stronie nVidii jest tylko link odsyłający do strony Dell-a, a tam żadnych info na temat sterowników do linuxa.
Co najdziwniejsze na stronie nVidii w dokumentacji sterowników moja karta jest wymieniona jako obsługiwana. Naprawdę nie wiem już co mam robić :(

norbert_ramzes

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-28, 23:28:07 »
Cytat: kriss84
Naprawdę nie wiem już co mam robić :(
Może zgłosić problem do Nvidii?

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-29, 00:01:53 »
Wychodzi na to że będę musiał tak zrobić. Niestety podchodzę do tego bez optymizmu. Wiadomym jest że duże korporacje nie zawsze mają czas dla "zwykłych śmiertelników".

Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-29, 00:03:00 »
Cytat: norbert_ramzes
nvidia-legacy jest do GF2 i starszych, a nvidia do GF3 i nowszych z tego co pamiętam.
nie do końca tak - niektóre z GF4 to tak na prawdę były GF2 (taki chwyt marketingowy).

@kriss84: upewnij się, że dobrze odczytałeś nazwę procesora graficznego na swojej karcie. Z tego co mi wiadomo, to GeForce Go jest tylko z numerkiem 7 i 8. Może chodzi ci o nForce Go?

BTW. Na stronie nVidii ze sterownikami jest taka informacja:
Cytuj
W razie jakichkolwiek pytań lub problemów zapraszamy do odwiedzenia Forum dyskusyjnego poświęconego Linuxowi.
Jeśli mimo wszystko nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania - napisz maila (po angielsku) na adres linux-bugs@nvidia.com, a postaramy się pomóc.

Pisząc maila na powyższy adres, dołącz plik nvidia-bug-report.log, który generuje narzędzie "nvidia-bug-report.sh".
Problem sam się nie rozwiąże, a przeszukanie forum ani napisanie maila nie boli (a jak się nie umie po angielsku, to trzeba się nauczyć)

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-29, 00:06:24 »
Cytat: kriss84
Wiadomym jest że duże korporacje nie zawsze mają czas dla "zwykłych śmiertelników".
To niby po co robili by support??
Poza tym widać, że nieuważnie czytasz to co się do ciebie pisze - w pierwszej odpowiedzi napisałem, że miałem już okazję korzystać z supportu nVidii i żadnych problemów z tym nie miałem.

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-04-29, 00:26:53 »
Co do supportu to pisałem z własnego doświadczenie, kiedyś już potrzebowałem pomocy ale jej nie otrzymałem.

A pełna nazwa mojej karty to: 64MB NVIDIA GEFORCE4 440 GO (NV17) VIDEO.

Teraz będę się zabierał do napisania e-maila do firmy Dell. Na stronie nVidii, po przeskanowaniu "Automatycznym wykrywaniem sterowników NVIDIA" dostałem oto taką wiadomość:
"Dell nécessite que vous téléchargiez le pilote pour votre GPU depuis leur site.

Więcej informacji znaleźć możesz pod adresem: http://support.dell.com/.

Mobilne procesory graficzne GeForce Go wykorzystują sterowniki, które zostały przystosowane do obsługi klawiszy funkcyjnych, zamykania obudowy oraz wstrzymania/aktywacji, które są powszechnie dostępne w notebookach. Referencyjne sterowniki graficzne dla komputerów desktop, dostępne na stronie pobierania sterowników NVIDIA nie zawierają tych funkcji. Z tego powodu sterowniki NVIDIA ForceWare nie zainstalują się na większości mobilnych procesorów graficznych GeForce i Quadro. Niektóre nowsze notebooki obsługują nasze sterowniki."

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-04-29, 10:48:50 »
hmm... no to w takim razie kiepska sytuacja.
W każdym razie, jeśli masz NV17, to znaczy, że GPU to tak na prawdę GeForce 2, a nie 4 (trochę ulepszony, ale jednak GF2). W takim razie raczej na 100% jeśli już jakiś sterownik nVidii obsługuje tą kartę, to tylko nvidia-legacy (no ale jeśli nVidia twierdzi, że żaden, no to jest problem...)

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-04-29, 17:13:27 »
Teraz czekam na odpowiedź z Dell-a. Ciekaw jestem co mi odpiszą.

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-05-11, 23:24:23 »
Witam ponownie.

Po pewnym okresie doczekałem się odpowiedzi od firmy Dell, a oto ona:
----------------------------------------------------------------------------
Witamy!
Dziękujemy za kontakt z wsparciem technicznym firmy Dell.

Ten model komputera nie jest wspierany pod systemem Linux.

Pozdrawiamy
Dell Technical Support
----------------------------------------------------------------------------

Czyli z tego wynika że nigdy nie będę mógł cieszyć się w pełni z Linuksa :(

micu

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-05-12, 12:43:20 »
Cytat: DELL
Ten model komputera nie jest wspierany pod systemem Linux.

Pozdrawiamy
Dell Technical Support
Tym bym się raczej nie przejmował, po prostu nie pomogą Ci jeśli masz coś innego niż Windows. Wielu producentów tak robi mimo że na ich laptopach Linuks śmiga aż miło.

Czasem pomaga pomajstrowanie w źródłach sterownika (dotyczy oczywiście tylko sterowników otwartych) i dopisanie karty do listy urządzeń obsługiwanych. Poszukaj może na tej stronie czy Twoja karta jest prawidłowo rozpoznawana:

http://www.calel.org/pci-devices/xorg-device-list.html

PCI ID znajdziesz w logach X'ów lub wykonując 'lspci'.

Pozdrawiam
Micu

kriss84

  • Gość
Linux a Nvidia na Dell-u
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-05-19, 10:40:36 »
Jeżeli w tej tabeli mam taki zapis:

NV17 [GeForce4 440 Go]             10de:0174            nv

to znaczy że moja karta jest obslugiwana ale bez akceleracji 3D?