Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: mc , vim edycja kilku plików  (Przeczytany 10377 razy)

coolin

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« dnia: 2008-04-26, 22:24:19 »
Czy w edytorze mc albo w vimie da się naraz edytować kilka plików i przełaczać się między nimi za pomocą np. Ctrl + Tab?

norbert_ramzes

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-26, 22:40:02 »
Możesz pracować na kilku konsolach. A jeśli korzystasz z ssh (putty) to możesz również zalogować się z kilku terminali (z jednego albo kilku kompów).

coolin

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-26, 22:55:46 »
Ok, używam putty, więc uruchomiłem putty osobno jeszcze raz. Dobre rozwiązanie, jeśli nie patrzeć na to że zaśmieca się dolny pasek na pulpicie i trzeba kilka razy uruchamiać i logować się do putty.
Hm... fajna zabawa dla pasjonatów basha ale dla szybkiej i wygodnej pracy nad projektami w firmie to chyba się nie nadaję.
Tak w ogóle jestem programistą php. Chcę przejść na linuxa. Jakie oprogramowanie polecacie dla takiej pracy? Czy pracę w konsoli w ogole brać pod uwagę?

Brix

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-26, 22:56:28 »
Cytat: norbert_ramzes
Możesz pracować na kilku konsolach.
Czyli nie można? To szkoda, bo ciągle jakoś nie mogę się natknąć na edytor tekstu o podobnych możliwościach i niesamowitej wprost łatwości obsługi co nieodżałowany z amigaos "CED" :)

arctgx

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-26, 23:00:35 »
W Vimie można zrobić to na rożne sposoby, choćby tak jak opisałem kiedyś w tym tekście.

Jeśli nie odpowiada Ci może podzielona konsola, możesz najzwyczajniej odpalić Vima z kilkoma plikami jako parametrami i przełączać się poleceniami :n, :N. polecenie :args wyświetla wszystkie otwarte pliki. Jeśli pokombinujesz, możesz przemapować sobie Ctrl-Tab do przełączania się między plikami. Chyba gdzieś widziałem nawet taką poradę.

Możesz się też przełączyć z jednego trybu do drugiego.

Dokumentację czytać :)

PS. Vim ma (jak widzisz w artykule) podświetlanie składni i można robić nim automatyczne wcięcia. Siła Vima tkwi w ustawieniach, ale czasem do odkrycia niektórych z nich trzeba trochę pogrzebać w bogatej dokumentacji (a przy okazji odkryć sporo innych ciekawych rzeczy). Funkcjonalność Vima powiększają skrypty. Zajrzyj na stronę http://www.vim.org/ .

norbert_ramzes

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-26, 23:19:02 »
Cytat: coolin
Tak w ogóle jestem programistą php.
Ja używam krusadera - łączę się przez sftp (ala shfs), wykorzystuję jego wbudowanego edytora i czasami geany (np. żeby zwiększyć wcięcia w 100 wierszach naraz). W razie potrzeby loguję się normalnie przez ssh używając gnome-terminal z ładną tapetką :] przy czym kopiowanie za pomocą klawiatury i myszki działa idealnie nie to co w xterm czy putty. W bardzo nielicznych przypadkach korzystam z nano i vim'a.

Nawet nie wyobrażam sobie pracy na windowsie. Nawet jakby więcej płacili...

arctgx

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-26, 23:41:44 »
Cytat: norbert_ramzes
żeby zwiększyć wcięcia w 100 wierszach naraz
...wystarczy w Vimie włączyć tryb wizualny (liniowy zazwyczaj (Shift-V), chyba że tylko blok chcemy, to Ctrl-V), określić zakres i wcisnąć klawisz >. Warunek: muszą to być kolejne linie.

coolin

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-26, 23:46:15 »
Dziękuję za bogate odpowiedzi! :) Spróbuje przejrzeć na spokojnie każde z przedstawionych wyżej rozwiązań i napisze później o swoim może nie do końca subjektywnym wrażeniu, bo od lat jestem zakorzeniony w systemie windows. Na razie widzę sporo zalet VIMa, np. latwość w poruszaniu się w skryptach za pomocą klawiszy j k h l, fajne rozwiązanie bo zawsze mnie męczyło używanie strzałek, po za tym czarne tło mniej razi w oczy ;)

arctgx

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-26, 23:50:05 »
Wybór tła zależy już od Ciebie - to chyba tylko w terminalu ustawisz (różne terminale, różne sposoby). Domyślne kolory podświetlania składni zostały zrobione z myślą o czarnym tle, ale sam ze względu na oczy działam na białym, choć nie przepadam za nim.

norbert_ramzes

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-04-27, 00:13:37 »
Wbudowany edytor krusadera (internal editor w konfiguracji) pozwala na przełączanie między zakładkami za pomocą alt+strzałka.

Tak przy okazji...

Robiąc właśnie css'a potrzebowałem selektora atrybutów - atrybutów a nie atrybutu. Kiedyś to robiłem ale nie pamiętam jak. Konkretnie chodzi o background-color dla m.in. type="text" file i czegoś tam jeszcze i to wszystko w jednym {}

arctgx

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-04-27, 00:50:15 »
A czemu przecinkiem nie oddzielisz elementów, których style chcesz wspólnie określić w klamrowych nawiasach?

norbert_ramzes

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-04-27, 00:55:32 »
Kod: css [Zaznacz]
input[type=text], input[type=file] { background-color: #fcfcfc; }


Chodziło mi raczej o coś takiego:

Kod: css [Zaznacz]
input[type=text, file] { background-color: #fcfcfc; }


Troszeczkę lepsze...

EDIT: dobrze powiedziane: http://perfectionorvanity.com/2006/10/10/rece-precz-od-stylowania-formularzy/

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-04-27, 10:05:24 »
Co do edycji wielu plików i w ogóle pracy na kilku terminalach jednocześnie:

Jest polecenie `screen`, w którym możemy mieć wiele sesji na raz, co więcej możemy w dowolnej chwili odłączyć się od screena, a nasza praca pozostanie.

Polecenia wydaje się poprzez wciśnięcie Ctrl+A i kolejnego klawisza polecenia:

Ctrl+A D - odłączenie od screena (ponowne podłączenie odbywa się poprzez polecenie `screen -r`)
Ctrl+A C - utworzenie nowej sesji powłoki (create)
Ctrl+A N - przełączenie na następną sesję (cyklicznie, gdy dojdzie do końca)
Ctrl+A 0 1 2 3 ... - przełączanie między sesjami (0 to pierwsza sesja)

I wiele innych.

Screen-a można też zestylować tworząc np. pasek statusu w najniżeszj linii z czymś na kształt paska zadań, gdzie będą wyświetlone aktualnie otwarte sesje z oznaczeniem, która jest aktywna, etc.


EDIT:

Dokleję jeszcze mój config do screena (~/.screenrc):
hardstatus alwayslastline
hardstatus string "   %w"

shelltitle ""

startup_message off
msgwait 0

# Bind F1, F2, F3, ...
bindkey -k k1 prev
bindkey -k k2 next
bindkey -k k3 screen
bindkey -k k4 kill
bindkey -k k5 detach

gomath

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-04-28, 21:29:26 »
Cytat: coolin
Tak w ogóle jestem programistą php. Chcę przejść na linuxa. Jakie oprogramowanie polecacie dla takiej pracy?
Polecam edytor Eclipse z wtyczką do PHP PDT (możesz pobrać ze strony PDT paczkę "All In One", razem z Eclipsem). Główna zaleta tego rozwiązania to podpowiadanie składni i walidacja. Jeśli chcesz pracować z Eclipse nadal uruchamiając skrypty z zewnętrznego serwera możesz podmontować jego system plików zarówno pod Linuksem i jak i Windowsem (np przez sambę).

Możesz też rozważyć Krusadera + edytor Kate. Dawno temu widziałem początki wtyczki PHP dla Kdevelop, więc możesz poszukać czegoś na ten temat.

Cytat: coolin
Czy pracę w konsoli w ogole brać pod uwagę?
Tak. Edytory konsolowe są z reguły szybsze. Ja na przykład długo nie mogłem oduczyć się używania midnight commandera ;) Jednak po przejściu na Eclipse + PDT, nie wyobrażam sobie pracy bez tej kombinacji :D

arctgx

  • Gość
mc , vim edycja kilku plików
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-04-28, 22:52:35 »
To teraz jeszcze mógłby się odezwać fan Emacsa :) Ja niestety nie miałem nawet pojęcia jak z niego wyjść (kiedy z ciekawości otworzyłem) i zamiast zaglądać do manuala, po prostu poczęstowałem go killem :P