Nowe posty

Autor Wątek: Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...  (Przeczytany 5236 razy)

wentyl666

  • Gość
Witam. Mam pewien problem. Nie mogę zainstalowac ani Gentoo ani Slackware. Problem wystepuje gdy przechodze do partycjonowania.

W gentoo: widze ze przy ladowaniu modułow (tekstowy tryb... 2008.0, a takze 2007.1) pisze cos takiego ERROR: cannot start nfsmount as rpc.statd could not start...
wpisuje:

fdisk /dev/hda
i mi nie widzi dysku tzn. i widze:
You will no be able to write the partition table.
Note: sector size is 2048 (not 512)
Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
Building a new DOS disklabel with disk identifier 0x1e457e03.
Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
After stat, of, course, the previous content won't be recoverable.

Warning: invalid flag 0x0000 of partition table 4 will be corrected by w(rite)
wpisuje literke p:
i pisze:
Disk /dev/hda: 63 MB, 63625216 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1 cylinder
Units = cylinders of 16065 * 2048 = 3901120 bytes
Disk identifier: 0x1e457e03
Co to moze byc?? Czemu tylko 63 MB? Płytka z gentoo tyle zajmuje. to tak jakbym mógł zainsatlowac tylko na płycie. Ja mam dysk 80 GB. Windows widzi normalnie, moge zainstalowac winde. Ale co moze byc z linuxem? Na slackware przy uzyciu cfdisk /dev/hda
pisze jakos tak:
you have no permission to write.
Ale nie mozna. Czytałem pliki /etc/fstab nie ma dysku na slackware jest tylko proc a na gentoo tylko 3x tmpfs. Ktos ma pomysł co to moze byc? Jaka jest tego przyczyna i w jaki sposob to rozwiazac. Z gory dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-25, 18:20:19 »
jaki masz kontroler dysku i dysk (SATA, czy PATA) ?

Edit:
/dev/hda jest oznaczeniem urządzenia master na pierwszym kanale IDE.. i całkiem możliwe, że właśnie tam masz podłączony cdrom...

urządzenia sata mają oznaczenia /dev/sdX (X -> a, b, c itd.) a partycje na nich mają oznaczenia (/dev/sdXY ( gdzir Y -> 1, 2, 3, itd.)

wentyl666

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-25, 19:33:19 »
SATA raczej nie mam. Wiec mysle ze PATA. Czyli mam zmienic zworki na...?

chmooreck

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-25, 20:11:31 »
nie... wystarczy, ze zamiast partycjonować plytke (/dev/hda) bedziesz partycjonowac dysk... (hdb primary slave, hdc - secondary master lub hdd - secondary slave)

wentyl666

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-26, 00:31:43 »
Zamieniłem tasiemki HDD/CD przy mo-bo. Dziala. Dzieki za pomoc.

Stevex

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-09-17, 13:42:25 »
Witam
Mam podobny problem. SATA ustawiony w pierwszym porcie na master oraz cd na osobnej tasmie ATA slave.
W dystrybucji Gentoo wywala mi error start nfsmount as rpc.statd could not start...

falkvinge

  • Gość
Problem z instalacja Gentoo,Slackware czy kazdej innego linuxa...
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-08, 20:10:44 »
Sorry że się dopne do tematu ale mam podobny problem,z tym że ja mam dysk na SATA,a nagrywarkę na ATA ,i większość systemów linux nie mogę zainstalować:( wyskakują błędy typu ERROR Unable to mount the Livecd.
Dropping you to a limited shell.
searching for the loop image...[Done]
Scanning for USB devices ..[Done]
Can't find KNOPIX filesystem,sorry.Droping you to a(very limited)shell.Press reset button to quit.

Doszedłem do wniosku że winny jest sterownik IDE Marvel mobaska,i teraz nie wiem czy da się coś z tym zrobić,czy nie pozostaje nic innego jak tylko kupić nagrywarkę na SATA
za odp z góry dzięki