Nowe posty

Autor Wątek: Czyszczenie  (Przeczytany 11589 razy)

michaelus.w

  • Gość
Czyszczenie
« dnia: 2008-04-23, 23:43:09 »
Jak sie sprawy mają z czyszczeniem rejestru, cooków oraz z defragmentacją dysku?
Czy to w ogóle jest konieczne pod linuksem?

Brix

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-23, 23:54:02 »
Tak zwany "rejestr" to masz tylko w Windows, więc w przypadku Linuksa takie pytanie w ogóle nie ma sensu. Co do ciasteczek, to już jak chcesz, możesz nawet skonfigurować daną przeglądarkę, by czyściła ciastka każdorazowo przy wyjściu. Defragmentacja w Linuksie zwykle nie jest potrzebna :)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Czyszczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-23, 23:56:05 »
Rejestru na szczęście nie ma :)
Jego rolę pełni katalog /etc (konfiguracja globalna) oraz katalogi rozpoczynające się kropką (traktowane jako ukryte) w katalogach domowych użytkowników (konfiguracja lokalna dla danego usera).

Cookies? Zależnie od przeglądarki. Firefox ma opcję do czyszczenia tego w menu. Dane siedzą w /home/___/.mozilla gdybyś bardzo chciał grzebać. Opera i inne przeglądarki podobnie.

Defragmentacja. Nie jest konieczna, gdyż systemy plików (ext3, reiserfs i inne) są tu projektowane tak, aby utrudniać fragmentację plików. Chyba da się to zrobić, ale o ile nie masz bardzo zapchanego dysku (95%+) i dane na nim nie są bardzo stare (i często zmieniane oczywiście), to nie będziesz tego potrzebował.

chmooreck

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-23, 23:57:52 »
co to jest rejestr ?
ciasteczka są sprawą używanej przeglądarki...
defragmentować można co najwyżej system plików ;-) System dba o to, żeby było ok - przynajmniej na linuksowych systemach plików (standardowo sprawdzanie integralności systemu plików co X montowań partycji)

arctgx

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-23, 23:57:56 »
Nie mam pojęcia o istnieniu "rejestru" w Linuksie (wejdź do /etc) albo "cooków" ;) A systemy plików bywają różne, ale nie chcę się na ich temat wypowiadać: w każdym razie defragmentacją się nie przejmuj.

Jedynymi znanymi mi plikami, których rozmiary rozrastają się bez większego ograniczenia, są niektóre dzienniki w /var/log. Ze zrozumiałych chyba względów system nie czyści ich domyślnie sam - a ich lektura bywa cenna w niektórych sytuacjach. O /tmp wspomniałem w innym Twoim wątku.

Ed. Jeszcze Ci coś dopiszę: zamiast jednej kobyły rejestru masz w /etc tekstowe konfigi odpowiednich programów. Hierarchia ustawień programów z grubsza wyglądać może tak: wpierw wkompilowane wartości w binarce, potem niekiedy domyślne gdzieś w /usr/share/nazwa_programu, potem (czasem kopie poprzednio wspomnianych) w /etc. Jeśli użytkownik ma prawo odpalać program, często ma możliwość nadpisania konfiguracji z /etc/ wartościami z własnego w domowym. No i na końcu w linii poleceń możesz wymusić czasem parametry dla zignorowania wartości odczytanych z plików. To tylko pewien zwyczaj, nie żelazna reguła.

norbert_ramzes

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-24, 00:19:15 »
Cytat: chmooreck
co to jest rejestr ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rejestr_procesora

:]

michaelus.w

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-24, 16:27:48 »
a jak wyczyścić tmp? czy mam po prostu usunąć zawartość katalogu tmp czy jest jakiś bardziej wysublimowany sposób?

darko

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-24, 17:28:03 »
Cytat: michaelus.w
a jak wyczyścić tmp? czy mam po prostu usunąć zawartość katalogu tmp czy jest jakiś bardziej wysublimowany sposób?
Recznie, ale nie wszystko i tylko to co do czego jestes pewien.

norbert_ramzes

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-24, 20:00:15 »
rm `find /tmp -atime 7`

Ewentualnie -ctime

man find

mkorek

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-09-24, 00:55:07 »
czy   /tmp/  nie jest czyszczony po każdorazowym uruchomieniu systemu?

arctgx

  • Gość
Czyszczenie
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-09-24, 01:19:14 »
To zależy od ustawień systemu.
W Debianie ustawiam to w pliku /etc/default/rcS:
# Time files in /tmp are kept in days.
TMPTIME=0
0 oznacza że za każdym uruchomieniem.