Nowe posty

Autor Wątek: mepis zmiana uprwnień  (Przeczytany 9375 razy)

piotrox

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« dnia: 2008-03-02, 21:56:51 »
w mepisie zrobiłem z poziomu roota automatyczne montowanie partycji Po tej operacji z poziomu zwyklego użytkownika nie mam prawa do zapisu na partycjach NTFS i Fat32 Są to partycje windosowskie
Wzedlem z poziomu roota do systemu i w menadżerze ustawiłem żebym mógł zapisywac Zadzialalo to na wszystkich partycjach ntfs Jak wejde jako zwykly użytkownik to już mogę zapisywać Jest tylko maly problem , dwie partycje mam z fatem32 i tutaj w żaden sposób nie mogę zmienić uprawnień to co wybiore i zmienie z poziomu roota to nie jest zapamiętywane przez system Co jest grane?

norbert_ramzes

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-02, 22:06:08 »
man fstab

man chown

man chmod

Artykuły

FAQ

piotrox

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-02, 22:15:12 »
Cytat: norbert_ramzes
man fstab

man chown

man chmod

Artykuły

FAQ
no dzieki tylko zapomniałem dodać że ja jestem początkującym użytkownikiem Przejrzalem w konsoli te komendy co napisales ale dla mnie to ciemna magia
Dlaczego ntfs zrobiłem bez problemu a z fatem nic nie wychodzi

norbert_ramzes

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-02, 22:21:32 »
Wklej wynik poleceń:

mount

ls -l /cos/katalog_z_zamontowaną_partycją_fat/../ | grep katalog_z_zamontowaną_partycją_fat

PS:

man man (dosłownie).

piotrox

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-02, 22:28:52 »
Partycje to ja wszystki montowane automatycznie
Nie moge tylko zmienic uprawnień co do partycji fat
Nawet jako root

norbert_ramzes

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-03-02, 23:02:20 »

piotrox

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-03-02, 23:13:20 »
Cytat: norbert_ramzes
Lektura nr 1: http://rtfm.killfile.pl/

Lektura nr 2: http://newbie.linux.pl/forum/viewtopic.php?pid=79614#p79614
dziekuje za odpowiedzi wyczerpujące przechodze do linuksa Minta a właściwie wracam do niego przynajmniej nie mam zadnych klopotów a i forum jest bardziej przyjazne i forumpowicze nie tak przemądrzali tylko wytłumaczą krok po kroku A nawiasem mówiąc jeżeli będziesz udzielał takich odpowiedzi to z pewnością ilość osób korzystających z linuksa będzi malała z dnia na dzień a większość powróci do windowsa bo nie ma z nim żadnych problemów A jak jesterś taki mądry to klep sobie w konsole te wszystkie zasrane komendy żeby system skonfigurować i trzymaj sobie to w jak największej tajemnnicy. Jedynie co mi pozostaje to współczuć ci jak ty się musisz męczyć z tym linuksem po instalacji aby doprowadzić go do stanu używalnoći. Ale może to cie rajcuje?

norbert_ramzes

  • Gość
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-03-03, 06:40:20 »
Cytat: piotrox
...
Chciałem Ci pomóc ale nie będę Cię błagał żebyś wpisał te dwie komendy.
Masz jakiś uraz do mount/ls? Twoja sprawa.

Cytat: piotrox
Jedynie co mi pozostaje to współczuć ci jak ty się musisz męczyć z tym linuksem po instalacji aby doprowadzić go do stanu używalnoći. Ale może to cie rajcuje?
Po pierwsze obrażasz mnie i innych.

Po drugie mam zupełnie odmienne zdanie co do win i lin.

Cytat: piotrox
męczyć z tym linuksem
Weź poczytaj co to Linux a co to Dystrybucja Linuksa zanim będziesz wypisywać takie głupoty.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
mepis zmiana uprwnień
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-03-03, 12:38:34 »
@piotrox


> tylko wytłumaczą krok po kroku

Forum nie do końca służy do tłumaczenia krok po kroku, bo tutaj ludziom nikt za to nie płaci. Dlatego kiedy osoba pytająca nie chce nic znaleźć samemu, skierowanie do manuala czy google jest jak najbardziej na miejscu.

Szczególnie, że w tym przypadku manual zawiera dobry opis twojego problemu. Jest cały akapit o typie fat i jego parametrach. Co innego, gdybyś nie rozumiał znaczenia tych parametrów, wtedy oczywiście ktoś na pewno by pomógł. Ale ty nawet nie raczyłeś ich odnaleźć.

Napisz dokładnie co chcesz uzyskać, co w tym celu już zrobiłeś, co nie działa.

Zresztą wszystko co tu piszę jest w http://rtfm.killfile.pl/, dlatego też nie dziw się, że tam cię odsyłano :)


> jeżeli będziesz udzielał takich odpowiedzi to z pewnością ilość osób korzystających
> z linuksa będzi malała z dnia na dzień

Z pewnością liczba ta nie będzie maleć, może co najwyżej nie rosnąć, choć nie wiem czy norbert_ramzes ma aż taką władzę :)


> klep sobie w konsole te wszystkie zasrane komendy żeby system skonfigurować

Można i tak, konsola jest bardzo wygodna. Choć początkującym polecam jakieś konfiguratory graficzne.


> i trzymaj sobie to w jak największej tajemnnicy.

Nikt nie chce trzymać tu swojej wiedzy w tajemnicy. Ale wykaż choć odrobinę dobrej woli i poświęć chwilę na rozwiązanie _swojego_ problemu, a nie żądaj od innych by go za ciebie rozwiązali. Choćby miało by to być przeczytanie manuala i stwierdzenie "nie rozumiem".
Ale czekanie na gotową odpowiedź, a po poradzie (tak, to była porada, i to całkiem dobra) abyś przeczytał manual, pyszczenie na użytkowników forum jest co najmniej nie na miejscu.

Zrozum, że nie czytając tego manuala i nie zadając w związku z tym konkretnych pytań, żądasz od forumowiczów napisania ci wykładu o tym, jak montuje się fat. Gdybyś przeczytał manual, zadałbyś konkretne pytania i otrzymał szybko konkretne odpowiedzi.

Zresztą po co znowu przepisuję innymi słowami http://rtfm.killfile.pl/.


> windowsa bo nie ma z nim żadnych problemów

Myślę, że większość forumowiczów ma Linuksa właśnie dlatego, że windows im nie działał, albo działał nie tak jak chcieli, lub też działał kiedy chciał :)

Porównaj swój "problem" z FATem pod Linuksem do chęci odczytania danych z partycji ext3 pod windowsem. To dopiero jest problem. A ile zbędnego softu emulującego i na około dodającego obsługę ext3 do systemu. Jeszcze kilka takich hacków zainstalowanych na bezproblemowym windowsie i system zaczyna się walić.
A twój "problem" z FATem wynika tylko z niechęci do odnalezienia i zrozumienia (z pomocą forumowiczów, jeśli będziesz tego potrzebował) kilku parametrów.


Pozdrawiam.