Nowe posty

Autor Wątek: dysk zapisany Windowsem pod Linuksem  (Przeczytany 3580 razy)

yinting

  • Gość
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« dnia: 2008-04-16, 23:08:01 »
Witam,
dostałem dysk zapisany Windowsem, ale jest uszkodzony i Windows go nie czyta. Za to Linuks go widzi. Taki dysk dostałem od pracodawcy z poleceniem, aby go przejrzeć i sprawdzić, jaki Windows, jakie programy są zainstalowane i czy są legalne. Ponieważ to początek mojej pierwszej pracy to nie miałem przekonania aby odmówić i podjąłem się tego zadania choć informatykiem nie jestem (firma jest mała, więc padło na mnie...). Linuksa dzisiaj pierwszy raz w życiu widziałem i zastosowałem Slax 6.0.5 z płyty LiveCD, wszystko pięknie, system całkiem udany, widzi dysk, katalogi, widać że jest Windows (tylko jaki?), MS Office (podobne pytanie),...tylko jak wykonać to zadanie?
Proszę o porady, bo nie mam pojęcia jak to zrobić z poziomu Linuksa...wszak w królestwie wolnego oprogramowania nie ma takich potrzeb, żeby sprawdzać czy programy są legalne...

chmooreck

  • Gość
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-16, 23:22:35 »
spisz listę zainstalowanych programów (zapewne będą w czymś w rodzaju \\Program files) i zapytaj się pracodawcy na co z tego ma licencje...

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-16, 23:42:14 »
Jesli na partycji gdzie jest system znajduje sie katalog "Documents and Settings" to jest to system z serii NT (NT/2000/XP/2003/VISTA). Jesli nie to windows 9x/me.

Jesli rodzina 9x to w katalogu windowsa rozpoznasz po plikach bmp i jpg chociazby - winme mial tapete z logo windows me, windows 98 z logo windows 98 a win 95 wcale takiej nie mial

Jesli to rodzina NT, to do xp podobnie - kazdy system ma swoj pakiet tapet.
Jesli to vista to ma jeszcze katalog USERS. (w glownym katalogu dysku)

Tak mozna najprosciej i najszybciej rozpoznac system, chyba ze ktos pousuwal tapety.

Ew. poszukaj w katalogu windows pliku eula.txt - tam powinno byc napisane co to jest.


Co to programow - jak napisane wyzej.

yinting

  • Gość
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-17, 00:01:45 »
Dzięki za odpowiedzi.
Postaram się zastosować do wskazówek.
Co do sprawdzenia legalności oprogramowania, to zastanawiam się, czy jest to możliwe mając dostęp plików i katalogów z poziomu Linuksa, czy bardziej zasadne jest stwierdzenie, że programy można znaleźć właśnie w katalogu Program Files, ale określenie ich legalności już nie jest możliwe?
Z tego co wiem, nie jest to dysk pracodawcy, a zdobyty skądś tam, kupiony? Stąd pojawiło się to żądanie określenia zawartości dysku.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-17, 07:56:51 »
Wedlug tego co napisales to raczej nie da sie sprawdzic legalnosci oprogramowania na tym dysku. Chyba ze kontakt z poprzednim wlascicielem, zreszta twoj pracodawca kupil dysk, nie oprogramowanie na nim sie znajdujace - wiec dla niego zaden soft z tego dysku nie bedzie legalny (oprocz freeware i open source oczywiscie)

chmooreck

  • Gość
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-17, 07:59:34 »
poza tym po zakupie dysku nie powinien się interesować co na nim jest, tylko go przeformatować... z drugiej strony osoba sprzedająca powinna skutecznie usunąć z niego dane

akurczyk

  • Gość
dysk zapisany Windowsem pod Linuksem
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-17, 14:51:36 »
Ja na twoim miejscu uruchomiłbym kompa z windowsem xp, wszedłbym do Mój komputer kliknoł bym na ikonę partycji prawym przyciskiem wybrał bym Formatuj.., i klikną bym OK.