Nowe posty

Autor Wątek: problem z linuxami, czarny ekran....  (Przeczytany 5846 razy)

dampis

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« dnia: 2008-04-11, 23:49:24 »
Witam wszystkich :)
Mam pewien problem z którym borykam się już pewien czas, a mianowicie próbowałem uruchomić na moim komputerze już kilka dystrybucji, knoppix, madriva, ubuntu i przy każdej jest ten sam problem pojawia sie pierwszy ekran rozruchowy i gdy probuje włączyć czy to live czy instalacje pojawia się czarny ekran i komputer zamiera, napęd przestaje czytać i zostaje tylko reset. Z moich obserwacji wynika że przyczyną może być płyta główna(DFI AD77 KT400), znalazłem kilka wątków gdzie właśnie przewijał się podobny problem z tą płyta, tyle że w żadnym nie padła konkretna odpowiedź, a jak padła to nie działała u mnie, no i tak wykombinowałem że, włączyłem w BIOSie "tryb APIC" i to jest jedyny moment w którym coś się rusza, ale tylko z parametrem nosmp, ale to i tak dużo nie daje - Ubuntu 7.10, włącza instalator, przez jakieś 2min lata pasek postępu napęd coś tam sobie mieli i w końcu sie wiesza, w Knoppixie(jakiś stary 2004 PL) podobnie odpalam z nosmp, zaczyna sie ładować, wykrywa procka , ram itp, pojawia sie pasek postępu,  załaduje sie, wyświetla "Done", ale komp w tym momencie wisi i koniec. Dodam że w sprawach linuxa jestem zielony, płytki sprawne, bo działają na innych kompach. Knoppix z którymś z parametrów, nie pamiętam z którym wyrzucił coś takiego: "ESR value before enabling vector:00000002", probowałem parametrów noapic, nolapic, acpi=off, ale bez żadnych rezultatów, tak jak pisałem coś rusza jedynie przy nosmp, mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto zechce pomóc, jeśli potrzebne są jakieś informacje, komunikaty proszę pisać to podam.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

arctgx

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-12, 15:02:08 »
Czarne ekrany nic nam nie powiedzą. Odpal system bez pasków i ekranów powitalnych, żeby było widać jakie komunikaty daje jądro przed nagłą śmiercią. Na Ubuntu, dla przykładu, uniknąć paska można przez wykasowanie na starcie parametrów quiet splash z linii komend jądra (tam gdzie dajesz noapic itd.).

Komunikaty w rodzaju "ESR value before enabling vector:00000002" warto wklepać do wyszukiwarki. Na temat tego nie znalazłem podpowiedzi (skoro używałeś noapic).

rysban

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-12, 22:35:40 »
Witam .
Wyłącz w Biosie ACPI . To problem błędu w biosie .
Powinno pomóc . Najprawdopodobniej mrugają Ci kontrolki klawiatury . O ile tak jest to wyłączenie ACPI na pewno pomoże .
Pozdrawiam Ryszard

dampis

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-13, 00:09:17 »
Witam ponownie :)
Znalazłem przyczynę moich problemów, a była/jest nią karta DVB-SAT TwinHan, w tej chwili piszę już z Ubuntu :D, wyłaczenie ACPI w BIOSie nic nie dawało, jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to wypiąc kartę SAT, włączyć w BIOSie "APIC Mode" i odpalać system z paramertami "nosmp" i "acpi=off", wyedytowalem Gruba dopisujac mu te parametry i jest ok, myślę że moge w taki sposób pracowac na komputerze? Pozostaje tylko pytanie jak uporać się z tym problemem z kartą...
Zrobiłem zdjęcie ekranu na którym ładowanie systemu zatrzymuje się z włożoną kartą, gdyby ktoś mógł zerknąć i ew. poradzic co można z tym zrobić to byłbym wdźwięczny, równolegle będę szukał rozwiązania sam.

Przepraszam za jakość, ale myśle, że da sie odczytać.
Pozdrawiam.

norbert_ramzes

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-13, 00:27:33 »
Możesz poszukać konfiguracji modułu(ów) dla twojej karty (ostatnia linijka na zdjęciu) oraz ew. spróbować wyłączyć pci_hotplug (/etc/modprobe.d/blacklist).

dampis

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-13, 17:34:59 »
pomogło dopisanie do /etc/modprobe.d/aliases

"alias char-major-81-0 bttv
options bttv card=113 tuner=38 radio=0"

mam jeszcze jeden problem, taki że jak wyłączam komputer to zatrzymuje sie na ekranie koncowym i tak sobie stoi dopóki nie wyłącze go przyciskiem, ale mam nadzieje, że znajde i na to rozwiązanie;]

norbert_ramzes

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-13, 18:13:55 »
Cytat: dampis
mam jeszcze jeden problem, taki że jak wyłączam komputer to zatrzymuje sie na ekranie koncowym i tak sobie stoi dopóki nie wyłącze go przyciskiem, ale mam nadzieje, że znajde i na to rozwiązanie;]
http://newbie.linux.pl/forum/viewtopic.php?id=11050

http://newbie.linux.pl/forum/viewtopic.php?id=11109

dampis

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-16, 15:27:52 »
Dzięki za odpowiedź, ale niestety nie poradziłem sobie z tym wyłączaniem komputera, probowałem tego co podałeś w linkach i rożnych innych, które znalazłem, wyłączanie systemu zatrzymuje się na "System halted", ale powalczę z tym jeszcze :)

arctgx

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-16, 15:51:01 »
Zobacz czy różni się na Twoim sprzęcie i systemie działanie poleceń halt i poweroff. Jeśli wyłączasz nadal ACPI w parametrach jądra, i nie możesz go używać, to spróbuj chociaż wypróbować obsługę APM.

dampis

  • Gość
problem z linuxami, czarny ekran....
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-04-16, 20:28:40 »
No i poradziłem sobie :D , rozwiązania nie rozumie, ale co tam :P po pierwsze wyłączyłem z powrotem w BIOSie APIC Mode, a parametry "nosmp" i "acpi=off", zastąpiłem parametrem "nolapic", system ładuje się bez radnych problemów i co najważniejsze wyłącza się :) Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi :)