Nowe posty

Autor Wątek: źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?  (Przeczytany 2945 razy)

dudeness

  • Gość
źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?
« dnia: 2008-04-07, 20:58:14 »
chce pomoc koledze i te posty pisalem na innych forach, ale nie uzyskalem konkretnej pomocy. i tak wiem, tu sie bardziej poleca odinstalowanie windy niz linuxa :P wklejam i bylbym wdzieczny za pomoc. ewentualne dodatkowe pytania zadawajcie smialo albo jak ktos chce naprawde pomoc to polecam sie na gadu 9463712...


Cytuj
"dziwna sprawa. pytanie od kumpla, ja bym takiego czegos nie zrobil pewnie  a ze troche sie interesowalem linuchem to mnie spytal, ale to skomplikowne. w kazdym razie sobie napytal biedy. chcial zainstalowac linuksa na probe, ubuntu nowe i tam jest tak, ze podczas instalacji wybierasz partycje albo przydzielasz miejsce z instniejacej, np gdzie masz xp, prawda? wiec tak chcial zrobic, niby wyznaczyl iles miejsca i klops. nie wiem co poczynil,, ale gdy przy starcie powinien sie pojawic grub z wyborem systemu linuks / xp to mu sie pojawia tylko linuks, tak jakby go zainstalowal na xp zamiast tylko na tej czesci partycji. czy to mozliwe? mowilem mu, ze moze zle tam wybral opcje i jakos mu przydzielilo caly dysk. wiadomo, pingwin zajmie z 5gb a dysk ma chyba 100, ale i tak nie mozna uruchomic windy. co biedak ma zrobic?  pytam was, bo mysle ze ktos sie zna i pomoze, a nie za bardzo wiem jakbym mogl tego szukac w necie. wiecie o co chodzi, zeby najlepiej pozbys sie linucha bez straty danych z xp. mowilem, zeby z puscil z plyty xp, ale podobno sie nie chce bootowac. wiec lezy. a wiadomo komp mu potrzebny pilnie i co zrobic? tak to jest jak sie nie wiem co robi  ale moze sie to innym przyda, taka wiedza, na przyszlosc...w kazdym razie jak wiecie to pomozcie!!!

otoz sytuacja wyglada tak: standardowo to powinno wygladac tak z tego co wiem, ze uruchamiasz komputerek, po chwili pokazuje sie bootloader (w tym przypadku GRUB) i powinien byc wybor typu "ubuntu, ubuntu recovery mode, memtest i windows xp" prawda? ja tak mialem gdy instalowalem go na starym kompie. A on ma tak: wlacza kompa, mija pare sekund i pojawia sie cos w stylu "stage 1 grub loading press esc to menu itp" potem jest odliczanie i doslownie po 3 sek uruchamia sie linux. jesli wtedy kliknie esc to rzeczywiscie jest menu gruba, ale brak na nim windowsa. podobno widac ta cala partycje po uruchomieniu systemu, tzn ze jest ta partycja 100GB i partycja systemowa linuxa chyba z 5GB. nie wiadomo co dalej. najbardziej chcialby usunac linuxa i gruba, zeby sie nie pojawial. jesli poszly dane z windowsa to trudno, zainstaluje nowy, ale najpierw przydaloby sie, zeby sie uruchomil albo chociaz plytka sie zbootowala. tez nie wiadomo czemu sie nie bootuje wiec nie ma dostepu do konsoli odzyskiwania. np zbootowanie jakiegos programu typu GParted nic nie da? Czy dalo by sie jakos zarzadzic tymi partycjami? Probowal tego, bootuje sie, ale nie mogl sie rozeznac w tym. tak to ogolnie wyglada. nie wiem co pokazuje fdisk, bo tez nie mogl go zczaic  ale w kazdym razie po wejsciu w komputer jest partycja 100gb nie wiem jak nazwana i file system czy tym podobnie. moze inna plyta z xp zbootowalaby sie? czego to wina?"
jest to w miare zrozumiale? tak jakby linuxa przypadkowo zainbstalowal na partycji xp i jej nie podzielil, teraz cche odzyskac windowsa albo chociaz moc go zainstalowac. a nic sie nie da zrobic. jestem troche noobem w temacie az tak skomplikowanym, malo mialem do czynienia z ubuntu i raczej bez takich problemow. z gory dzieki mili panstwo!!!

----------------------
EDIT:
Kolego, streszczaj się. To nie jest forum literackie, tylko informatyczne, czyli minimum znaków - max. faktów. Jak potrzebujesz napisać, lub wkleić większa ilość tekstu, korzystaj ze znaczników BBCode.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-07, 23:29:18 »
Ściągnij bootowalnego Knoppixa, albo płytka od Ubuntu też jest chyba startowa, więc może być i ona.
Zabootuj z niej komputer.
Sprawdź jakie są partycje (w Knoppixie wyświetlą się na pulpicie jako ikony, gotowe do przeglądania, w Ubuntu - nie wiem).
Wejdź w każdą i sprawdź jakie to są partycje i co na nich jest - nie trudno po katalogach poznać gdzie jest Linux, gdzie windows a gdzie same dane.

Jeżeli windowsa nie ma, to znaczy, że kolega go usunął.

Jeżeli jest, to prawdopodobnie nie wykryło go, i nie ma po prostu wpisów w bootloaderze GRUB. Jeżeli to będzie ta opcja, to trzeba dodać, co specjalnie trudne nie jest :P Ale szczegóły później, jak okaże się, że to to.


Pozdrawiam.

dudeness

  • Gość
źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-08, 15:58:21 »
Streszczac to ja sie moge, ale inaczej nie da sie tego wytlumaczyc niz obrazowo, przynajmniej z taka wiedza jaka posiadam. Jak was to boli to sorry. Wiec odnosnie posta powyzej to dane najwyrazniej musialy sie usunac  z partycji windowsa, ale to jeszcze pol biedy z tego co wiem! Udalo mu sie zdobyc inna plyte z systemem i ten o dziwo sie bootuje, ale...! gdy uruchamia instalacje pojawia sie info jakoby nie wykryto zadnych zainstalowanych dyskow, sprawdz poprawnosc itd! Co on zrobil?! Czy da sie w ogole to jakos rozwiazac samemu czy trzeba w ogole zaniesc kompa w jakies lepsze rece? Szalenstwo...

EDIT: Byc moze to brak sterownikow do SATA, bo to wlasnie taki dysk. czytalem w necie, ze podczas bootwania systemu trzeba nacisnac F6 i je wgrac z dyskietki. Problemy sa takie jak wiadomo, ze nie ma sterownikow, nie ma napedu dyskietek no i nie moze w ogole wejsc do windowsa. To najmniejszy problem, ja mu moze moglbym zrobic taka dyskietke, ale nie wiem jak sie za to zabrac. Potrzebny jest model plyty glownej? Raczej go nie pamieta i nie wchodzac do windy go nie sprawdzi. Bledne kolo

chmooreck

  • Gość
źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-08, 17:20:12 »
jak już uruchomi jakiegoś live'a, to
# lspci
mu powie jaki ma kontroler SATA....

rysban

  • Gość
źle zainstalowany linux? czy winda zniknela?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-08, 22:21:51 »
Witam .
Jeżeli nie chodzi o dane Windowsa i usuniecie Linuksa to nic prostszego jak zabotować komputer z płyty z Windowsem  - płytką czytaną przez napęd optyczny . Jeżeli płytka jest czytana przez napęd optyczny to nie powinno być problemu . Jedynie może być problem  z rozpoznaniem dysku sata na niektórych płytach głównych . Rozwiązaniem jest stworzenie dyskietki floppy  ze sterownikiem sata od tej płyty głównej . Trzeba stworzyć na innym komputerze i po uruchomieniu z płyty Windowsa na dolnym pasku - białym pojawia się napis  - aby zainstalować inne sterowniki wciśnij klawisz F6 - system wejdzie na dyskietkę floppy i pozwoli uruchomić sterownik tak by zobaczył system dysk sata . Uważne śledzenie dolnego paska pomoże w dalszej instalacji po wyrażeniu zgody na umowę licencyjną klawiszem F8  można usunąć wszystkie partycje i na nowo założyć a po sformatowaniu pełnym zainstalować Windowsa . Jeżeli użytkownik nie chce uczyć się obsługi Linuksa to trzeba mu pomóc . przyjdzie czas jak bedzie chciał się uczyć myśleć.

Pozdrawiam Ryszard