Nowe posty

Autor Wątek: Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL  (Przeczytany 11033 razy)

arctgx

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« dnia: 2008-04-07, 18:51:14 »
Czyżby była nadal niemożliwa zmiana koloru scrollbarów za pomocą kodu otwieranej strony (a nie żadnych plików chrome niezależnych od strony)? Chciałbym podefiniować je jako bliskie czerni. Jak to zrobić?

Jeden plus dla IE z tego powodu - chyba że czegoś nie wiem...

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-07, 19:44:41 »
no kolorowanie skrolbarów zostało wprowadzone przez IE, i nie wiem czy to jest w ogóle w standardzie CSS (chyba nie).
W każdym razie oprócz IE obsługują to na pewno Opera i Konqueror.

arctgx

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-07, 22:45:28 »
Nie doszukałem się przynajmniej w CSS. A przecież to jest ważny element strony, szczególnie kiedy przewijane są bloki wewnątrz: dookoła czarno i jasny pasek przewijania, który paskudzi mi cały wygląd. Bynajmniej nie myślę dopasowywać koloru strony do paska - zresztą każdy użytkownik może mieć pasek w innym kolorze.

A nie chcę zaprzęgać aplikacji flaszowych dla tego jednego efektu (nawet, gdybym testował je na otwartych wtyczkach).

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-08, 00:33:05 »
No to jeśli nie znalazłeś tego w specyfikacji CSS, to znaczy że nadal jest to tylko "vendor extension".

Jednak nie jest tak źle, żeby trzeba było z flasza korzystać - skrolbar można pokolorować za pomocą JavaScriptu. Widziałem takie coś kiedyś na jednej stronie, jednak nie pamiętam adresu

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-08, 00:46:09 »
Dokładnie, tomek-k. Strona podana wyżej ma scrolle zrobione javascriptem.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

arctgx

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-11, 00:59:14 »
Chciałem milczeć nim kodu nie opanuję, ale na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że nie są to naturalne paski przewijania w przeglądarce, tylko zrobione od zera i szykuje się trochę lektury :) No chyba że miałbym wkleić kod na gotowo, czego chciałbym uniknąć.

Twórcy Firefoksa i standardów CSS mogliby dać tę prostą możliwość zadania koloru w jednej linijce zamiast skazywać na pisanie kodu własnych pasków.

norbert_ramzes

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-11, 01:02:54 »
Rozumiem że chciałbyś żeby te paski były grafiką albo żeby można było ustawiać kolor(y) w nieco rozsądniejszy sposób. Też kiedyś z tym walczyłem i stwierdziłem że raczej nie ma takiej możliwości.

arctgx

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-11, 02:12:58 »
Dla mnie standardem byłaby możliwość w rodzaju

Kod: html [Zaznacz]

#blok > vscrollbar, #blok > hscrollbar
{
        slider-color:    #111;
        bg-color:        #000;
}


(pomijając rozmiary itd... ). Dwie linijki opisu i załatwiony przynajmniej kolor. Mam nadzieję że po wymyślonych nazwach można połapać się, co opisują :P. W każdym razie, pasek przewijania byłby dzieckiem obiektu, który obsługuje. Dobrze, gdyby jego własności można było dziedziczyć w podrzędnych blokach.

norbert_ramzes

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-04-11, 11:26:14 »
Na szczęście w np. textarea i innych da się osobno ustawić kolory pasków.

arctgx

  • Gość
Firefox: kolor paska przewijania z CSS/(X)HTML/XUL
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-04-11, 16:23:04 »
Cytat: norbert_ramzes
Na szczęście w np. textarea i innych da się osobno ustawić kolory pasków.
Jakich "innych" i w jakich przeglądarkach? Obejrzałem sobie przed chwilą stronkę http://www.htmlgoodies.com/legacy/beyond/css/scrollcolor02.html , na której kolory pasków z textarea widać w Operze (czemu zresztą się dziwić?), w FF już nie.