Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Karta TV Leadtek 2000 XP RM  (Przeczytany 7303 razy)

młody pingwin

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« dnia: 2005-08-31, 16:28:11 »
witam
jestem dość sporawym jeszcze laikiem jeśli chodzi o linuxa.
Mam zainstalowaną fedora core 4, a mój problem polega na tym że potrzebuje dostęp do partycji windows.
z tego co zauważyłem to fedora zresztom tak jak red hat nie obsługuje ntfs i trzeba wgrać jakis moduł do obsługi ntfs.
jak mówiłem jestem doś poćzątkującym więc jeśli ktoś chciałby się zlitowac.
a chodzi mi oto rzeby ktoś mnie pokierował krok po kroku co trzeba zrobić i jak zaczynając od pobrania i doinstalowania odpowiedniego modułu do zamontowania partycji wina.
pozdrawiam



bizonek

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-31, 18:01:21 »
Mysle ze Fedora jest wystarczajaco rozwinieta i powinna posiadac napewno odczyt juz wbity w jadro, no ale mozesz sprawdzic moze masz a nie wiesz
# cat /proc/filesystems | grep \\"ntfs*\\"
# lsmod | grep \\"ntfs*\\"
Jak masz to klania sie plik /etc/fstab i dopiska
/dev/hda1        /mnt/win_c       ntfs        rw,user               1   0
Nie jestem do tego pewnien :| sorki, ale cos takiego pisze z reki teraz :|. Jezeli nie masz nigdzie to jeszcze mozesz sprawdzic czy nie masz w jadrze jako modul
# find /lib/modules/ -name \\"ntfs*\\"
ja mam taki rezultat
/lib/modules/2.6.10/kernel/fs/ntfs
a wiec wpisujesz z raczki root\\'ka
# modprobe ntfs
Nie iwem czy zapewni ci to odczyt i zapis ale napewno odczyt (przynajmniej powinno :P )
Jezeli nie masz uuuu to masz najwieksza przyjemnosc prekompilacji jadra systemu,
# cd /usr/src/linux
# make menuconfig
Puzniej zaleznie od zrodla jajka jakiego masz, w jajku 2.6 jest odrazu na poczatku
File systems ---->  DOS/FAT/NT Filesystems ---->
a puzniej zaznacz sobie NTFS jako modul lub odrazu w jajeczko

Powodzenia

-------
\\"Jeżeli znasz Slackware\\'a, znasz Linuxa... jeżeli znasz Red Hata, to znasz tylko Red Hata.\\"

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-31, 20:05:17 »
jakbyscie forbbiden things przeczytali, to byscie wiedzieli, ze jadro fedory skompilowane jest bez obslugi ntfs w takim samym celu, w jakim sie nie umieszcza w fedorze programow do odtwarzania multimediow.

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-31, 20:09:08 »
\\"Jeżeli znasz Slackware\\'a, znasz Linuxa... jeżeli znasz Red Hata, to znasz tylko Red Hata.\\"

tak, bo slackware to inny linux ]:-> tak samo jakby powiedziec ze znasz nt to znasz windowsa a znasz xp to znasz xp - LUDZIE SKONCZCIE Z TYMI DURNYMI POWIEDZONKAMI bo to moze i przystoi ale jakims newbie a nie tym \\"co sie na rzeczy znaja\\"!

gure

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-31, 20:21:09 »
2005-08-31 20:09:08 amdfanatyk napisał:

> \\"Jeżeli znasz Slackware\\'a, znasz Linuxa... jeżeli znasz Red Hata, to znasz tylko Red

genialne haslo (chodze na slck-current) *^_^*

lynczu

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-31, 22:00:42 »
2005-08-31 18:01:21 bizonek napisał:

 > Jezeli nie masz uuuu to masz najwieksza przyjemnosc
 > prekompilacji jadra systemu,
 
\\"Prekompilacja\\" to ostatecznosc, mozesz skorzystac z Captive\\'a - sam korzystam i mozna powiedziec, ze jestem zadowolony :-)

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-01, 10:05:51 »
2005-08-31 20:21:09 gure napisał:

> 2005-08-31 20:09:08 amdfanatyk napisał:
 >
 > > \\"Jeżeli znasz Slackware\\'a, znasz Linuxa... jeżeli znasz Red Hata, to znasz tylko Red
 >
 > genialne haslo (chodze na slck-current) *^_^*
 >

i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza, ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-01, 10:07:58 »
2005-08-31 22:00:42 lynczu napisał:

> 2005-08-31 18:01:21 bizonek napisał:
 >
 >  > Jezeli nie masz uuuu to masz najwieksza przyjemnosc
 >  > prekompilacji jadra systemu,
 >  
 > \\"Prekompilacja\\" to ostatecznosc, mozesz skorzystac z Captive\\'a - sam korzystam i
 > mozna powiedziec, ze jestem zadowolony :-)

nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11 bylo 12 lat) zeby go uzywac :]

lynczu

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-01, 15:32:53 »
2005-09-01 10:07:58 amdfanatyk napisał:

 > nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny
 > jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11
 > bylo 12 lat) zeby go uzywac :]
&
 > i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza,  
 > ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.

Wysunales teze, wysun i argumenty - z czego wywnioskowales to swoje blyskotliwe spostrzezenie?

Obsluga partycji za pomoca LINUX-ntfs jest nie do konca pewna, co da sie odczuc szeregiem tego objawow: w najlepszym wypadku od niepoprawnego zapisu do utraty danych. Sam doswiadczylem tego, gdy nadal mojemu dyskowi flage ukrytego ntfs, innym razem stracilem zawartosc aktualnie zapisywanego katalogu podczas hardresetu. Inaczej sprawa ma sie z Captive\\'em, do tej pory nie odczulem zadnych rewelacji. Jest to lepsze rozwiazanie i w dodatku nie potrzeba zadnej kompilacji.

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-01, 19:08:57 »
2005-09-01 15:32:53 lynczu napisał:

> 2005-09-01 10:07:58 amdfanatyk napisał:
 >
 >  > nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny
 >  > jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11
 >  > bylo 12 lat) zeby go uzywac :]
 > &
 >  > i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza,  
 >  > ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.
 >
 > Wysunales teze, wysun i argumenty - z czego wywnioskowales to swoje blyskotliwe spostrzezenie?

argumenty? phe znam uzytkownikow slackware, ktorzy nie potrafia napisac prostego skryptu bash\\'a.

 >
 > Obsluga partycji za pomoca LINUX-ntfs jest nie do konca pewna, co da sie odczuc szeregiem tego
 > objawow: w najlepszym wypadku od niepoprawnego zapisu do utraty danych. Sam doswiadczylem tego,
 > gdy nadal mojemu dyskowi flage ukrytego ntfs, innym razem stracilem zawartosc aktualnie
 > zapisywanego katalogu podczas hardresetu. Inaczej sprawa ma sie z Captive\\'em, do tej pory nie
 > odczulem zadnych rewelacji. Jest to lepsze rozwiazanie i w dodatku nie potrzeba zadnej
 > kompilacji.

zaden system plikow z journalingiem nie nadaje sie do takich zabaw wiec najlepsze rozwiazanie problemu to nie posiadanie ntfs - po co komus, kto uzywa linux\\'a ntfs?

lynczu

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-01, 23:11:30 »
2005-09-01 19:08:57 amdfanatyk napisał:

> 2005-09-01 15:32:53 lynczu napisał:
 >
 > > 2005-09-01 10:07:58 amdfanatyk napisał:
 >  >
 >  >  > nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny
 >  >  > jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11
 >  >  > bylo 12 lat) zeby go uzywac :]
 >  > &
 >  >  > i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza,  
 >  >  > ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.
 >  >
 >  > Wysunales teze, wysun i argumenty - z czego wywnioskowales to swoje blyskotliwe
 > spostrzezenie?
 >
 > argumenty? phe znam uzytkownikow slackware, ktorzy nie potrafia napisac prostego skryptu
 > bash\\'a.
 
wiem, ze to glupia i jalowa dyskusja, ale nie moge powstrzymac sie od komentarza (wybaczcie). jak niemoznosc twoich znajomych do napsiania skryptu basha\\'a ma sie do umiejetnosci linux\\'a gure\\'a? albo jak dyskusja nad zaleznosciami systemu operacyjnego od umiejetnosci jego poslugiwania sie ma zwiazek z glownym problemem tego tematu? wybaczcie mi, jesli sie czepiam, ale to na pewno nie zacheca newbiech (dla ktorych notabene jest to forum) do jakiegokolwiek udzielania sie w wypowiedziach. koniec ot ;-) problem bodazje zostal rozwiazany, wybor nalezy do zalozyciela topicu, wszak ntfs jest tak samo dla linuxa, jak i ext2 dla windowsa :-)

gieros

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-01, 23:33:27 »
2005-08-31 22:00:42 lynczu napisał:

> 2005-08-31 18:01:21 bizonek napisał:
 >
 >  > Jezeli nie masz uuuu to masz najwieksza przyjemnosc
 >  > prekompilacji jadra systemu,
 >  
 > \\"Prekompilacja\\" to ostatecznosc, mozesz skorzystac z Captive\\'a - sam korzystam i
 > mozna powiedziec, ze jestem zadowolony :-)

Żeby captive odpalić trzeba mieć w jądrze wkompilowaną obslugę ntfs.... w dodatku lufs trzeba posiadać i etc. ale od czego sa skróty, wystarczy że zainstalujesz jedną paczkę chyba kernel-ntfs np. yumem, a jak nie to jest na 100% na fedora.redhat.com...

amdfanatyk

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-02, 00:55:27 »
2005-09-01 23:11:30 lynczu napisał:

> 2005-09-01 19:08:57 amdfanatyk napisał:
 >
 > > 2005-09-01 15:32:53 lynczu napisał:
 >  >
 >  > > 2005-09-01 10:07:58 amdfanatyk napisał:
 >  >  >
 >  >  >  > nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny
 >  >  >  > jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11
 >  >  >  > bylo 12 lat) zeby go uzywac :]
 >  >  > &
 >  >  >  > i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza,  
 >  >  >  > ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.
 >  >  >
 >  >  > Wysunales teze, wysun i argumenty - z czego wywnioskowales to swoje blyskotliwe
 >  > spostrzezenie?
 >  >
 >  > argumenty? phe znam uzytkownikow slackware, ktorzy nie potrafia napisac prostego skryptu
 >  > bash\\'a.
 >  
 > wiem, ze to glupia i jalowa dyskusja, ale nie moge powstrzymac sie od komentarza (wybaczcie).
 > jak niemoznosc twoich znajomych do napsiania skryptu basha\\'a ma sie do umiejetnosci linux\\'a
 > gure\\'a? albo jak dyskusja nad zaleznosciami systemu operacyjnego od umiejetnosci jego
 > poslugiwania sie ma zwiazek z glownym problemem tego tematu? wybaczcie mi, jesli sie czepiam,
 > ale to na pewno nie zacheca newbiech (dla ktorych notabene jest to forum) do jakiegokolwiek
 > udzielania sie w wypowiedziach. koniec ot ;-) problem bodazje zostal rozwiazany, wybor nalezy
 > do zalozyciela topicu, wszak ntfs jest tak samo dla linuxa, jak i ext2 dla windowsa :-)

ma taki sam zwiazek jak motto zawarte w jednym z postow; jakbys potrafil ruszyc szara masa zgromadzana pomiedzy uszami to bys zrozumial, ze chodzi o to, ze czesc uzytkownikow slackware to takie same lamy jak innych (uwazanych za bardziej przystepne) dystrybucji; czasy, gdy slackware mogl sprawiac komus klopoty minely bezpowrotnie (fama, ze userzy slackware to guru niestety zostala) a to, ze dystrybucja ma textowy instalator i nie zawiera okienkowych narzedzi do konfiguracji systemu nie oznacza, ze jest ona bardziej linux\\'owa bo nie liczy sie jakie distro jest uzywane tylko jak sie je uzywa.

majortom

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-09-11, 11:45:25 »
2005-09-02 00:55:27 amdfanatyk napisał:

> 2005-09-01 23:11:30 lynczu napisał:
 >
 > > 2005-09-01 19:08:57 amdfanatyk napisał:
 >  >
 >  > > 2005-09-01 15:32:53 lynczu napisał:
 >  >  >
 >  >  > > 2005-09-01 10:07:58 amdfanatyk napisał:
 >  >  >  >
 >  >  >  >  > nie wiem co sie tak kompilacji boicie, kernel dystrybucyjny
 >  >  >  >  > jest i tak zbyt dziurawy (na 2.6.11
 >  >  >  >  > bylo 12 lat) zeby go uzywac :]
 >  >  >  > &
 >  >  >  >  > i czym sie chwalisz? to, ze uzywasz slackware nie oznacza,  
 >  >  >  >  > ze posiadasz jakakolwiek znajomosc linux\\'a.
 >  >  >  >
 >  >  >  > Wysunales teze, wysun i argumenty - z czego wywnioskowales to swoje
 > blyskotliwe
 >  >  > spostrzezenie?
 >  >  >
 >  >  > argumenty? phe znam uzytkownikow slackware, ktorzy nie potrafia napisac prostego
 > skryptu
 >  >  > bash\\'a.
 >  >  
 >  > wiem, ze to glupia i jalowa dyskusja, ale nie moge powstrzymac sie od komentarza
 > (wybaczcie).
 >  > jak niemoznosc twoich znajomych do napsiania skryptu basha\\'a ma sie do umiejetnosci
 > linux\\'a
 >  > gure\\'a? albo jak dyskusja nad zaleznosciami systemu operacyjnego od umiejetnosci jego
 >  > poslugiwania sie ma zwiazek z glownym problemem tego tematu? wybaczcie mi, jesli sie
 > czepiam,
 >  > ale to na pewno nie zacheca newbiech (dla ktorych notabene jest to forum) do
 > jakiegokolwiek
 >  > udzielania sie w wypowiedziach. koniec ot ;-) problem bodazje zostal rozwiazany, wybor
 > nalezy
 >  > do zalozyciela topicu, wszak ntfs jest tak samo dla linuxa, jak i ext2 dla windowsa :-)
 >
 > ma taki sam zwiazek jak motto zawarte w jednym z postow; jakbys potrafil ruszyc szara masa
 > zgromadzana pomiedzy uszami to bys zrozumial, ze chodzi o to, ze czesc uzytkownikow slackware
 > to takie same lamy jak innych (uwazanych za bardziej przystepne) dystrybucji; czasy, gdy
 > slackware mogl sprawiac komus klopoty minely bezpowrotnie (fama, ze userzy slackware to guru
 > niestety zostala) a to, ze dystrybucja ma textowy instalator i nie zawiera okienkowych narzedzi
 > do konfiguracji systemu nie oznacza, ze jest ona bardziej linux\\'owa bo nie liczy sie jakie
 > distro jest uzywane tylko jak sie je uzywa.

majortom

  • Gość
Karta TV Leadtek 2000 XP RM
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-09-11, 22:45:59 »
2005-08-31 16:28:11 młody pingwin napisał:

> witam
 > jestem dość sporawym jeszcze laikiem jeśli chodzi o linuxa.
 > Mam zainstalowaną fedora core 4, a mój problem polega na tym że potrzebuje dostęp do partycji
 > windows.
 >  ****************************************
 >  Jeśli kojarzysz angielski to zajrzyj na http://linux-ntfs.sourceforge.net/rpm/instructions.html
Jest tam wszystko od A-do-Z powiedziane jak zainstalować moduł ntfs bez kompilacji jądra. Polecam, sam z tego skorzystałem, pomimo, że linuksa mam parę dni. A te mądre dysputy na naszym forum to jakieś leszcze uprawiają.