Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: GPROFTPD-instrukcja obsługi?  (Przeczytany 8311 razy)

milysms

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« dnia: 2008-03-30, 15:40:51 »
Witam!!!
Jak w temacie, potrzebuje solidnego wyjaśnienia wszystkich opcji dostępnych w tym oprogramowaniu. Najlepiej po polsku, a najbardziej mi zależy na wyjaśnieniu opcji dotyczących uprawnień do folderów czyli: LIST, UPLOAD, APPEND, DOWNLOAD, RENAME, DELETE itd. Część z nich oczywiście jest logiczna, ale czym sie różni APPEND od UPLOAD lub DOWNLOAD.

Jak problem jest prosty to prosze o wybaczenie i podsunięcie mi ciekawej lektury na ten temat, tylko nie chodzi mi o proftpd (to mnie nie interesuje, bo z grubsza znam te pliki konfiguracyjne).

PS Prosze o nie pisanie ze to juz bylo bo nie moge znaleźć informacji na ten temat, a jeżeli bylo to prosze o wskazanie miejsca gdzie??

POZDRAWIAM
MILY

norbert_ramzes

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-03-30, 16:53:01 »
Append = Nadpisać

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-03-30, 17:16:48 »
no nie bardzo - append znaczy "dopisywać" a nie "nadpisywać"

milysms

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-03-30, 17:42:32 »
No wlasnie, tez mam tego typu dylematy. Może ktos ma instrukcje obslugi lub potrafi wyjasnic wszystkie opcje które można tam wybrac??

milysms

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-03-31, 10:01:31 »
Czyżby nikt nie był mi w stanie pomóc??

milysms

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-05, 12:20:42 »
Witam ponownie, spróbuje sprecyzować polecenia, może wtedy ktoś będzie mi w stanie odpowiedzieć. Oczywiście cały czas mówimy o nadawaniu uprawnień:
LIST-??
UPLOAD-użytkownik może umieszczać swoje pliki na serwerze,
APPEND-??
DOWNLOAD-użytkownić może ściągać pliki z serwera,
RENAME-użytkownik może zmieniać nazwy plików znajdujących się na serwerze,
OVERWRITE-użyktownik może nadpisywać pliki umieszczone na serwerze,
DELETE-użytkownik może kasować pliki umieszczone na serwerze,
MAKE DIREKTORY-zakładanie katalogów,
REMOVE DIREKTORY-kasowanie katalogów,
SITE-??
CHMOD-??
CHANGE GROUP-??
SHOW DATES-??
SHOW WORKING DIREKTORY-??
SHOW SIZES-??
STAT-??
CHANGE WORKING DIREKTORY-??
CD UP-??

Będę wdzięczny o podpowiedzi i jak są jakieś błedy proszę o poprawki.

POZDRAWIAM
MILYSMS

darko

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-04-05, 15:57:56 »
Tutaj znajdziesz wszystko.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-04-05, 16:27:39 »
Przecież to uprawnienia do wykonywania najzwyklejszych poleceń FTP lub ustawienia jak ma zachowywać się serwer.

LIST to listowanie katalogu (tak jak polecenie "ls" lub jego nieudana wersja "dir"), APPEnd oznacza dopisanie do istniejącego pliku.
CHMOD to powinno być oczywiste, to samo CHANGE GROUP = konsolowe "chgrp".
SHOW WORKING DIRECTORY = konsolowe `pwd`.
SHOW DATES, SHOW SIZES - chyba większego wyjaśnienia nie wymaga, poza odesłaniem do słownika języka angielskiego :)
Więcej:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_FTP_commands
http://www.nsftools.com/tips/RawFTP.htm

Jeżeli stawiasz serwer FTP, to wypadałoby żebyś znał choć obsługę klienta tego protokołu. I to nie graficznych nakładek, które upośledzają myślenie.

Używanie nakładek administracyjnych na proftpd też nie jest najlepszym pomysłem. Najpierw wypadałoby zrozumieć stawianą usługę i wybrany deamon. Potem można dla wygody użyć konfiguratora, choć gdy już się dany serwer pozna, to wygoda takich nakładek jest wątpliwa.

Jedna uwaga: RENAME polecam włączyć, gdyż wiele graficznych klientów FTP wzuca plik jako PLIK.TXT.part a potem zmienia nazwę na PLIK.TXT. A reszta ustawień zależy od tego, do czego FTP (czy dane konto użytkownika) ma służyć: zwykłe konto może mieć wszystkie prawa, ale możesz chcieć ustawić je specyficznie - np. katalog jedynie do "wrzucania" danych przez wiele osób, bez możliwości listowania, kasowania już wrzuconych plików, itd.


Pozdraiwam.

milysms

  • Gość
GPROFTPD-instrukcja obsługi?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-04-06, 12:57:53 »
Witam!!!
Ucze sie dopiero tego wszystkiego to fakt, ale jednego nie kumam. Po co mam sie bawic pkikiem konfiguracyjnym lub sciagac gotowe konfiguracje jak w nakladce graficznej moge latwiej i szybciej ustawic takie uprawnienia. W ostatniej zakladce jest pokazany jak wyglada taki pkik kongifuracyjny i moge go zmieniac rownież tekstowo jak mi sie cos nie podoba wiec defakto otrzymuje ten sam skutek.

Wczesniej bawilem sie winowsowym gulidftpd i tam mialem mozliwosc tworzenia katalogow wirtualych. W proftpd nie moge znalezc czego takiego, czy jest mozliwosc zakladania takich katalogow??
Chodzi mi o tak strukture:
W katalogu FTP znajduja sie katalogi imienne np: ania, zosia itd. Ale oprocz tego znajduje sie katalog WSPOLNY dla wszystkich. Gdy loguje sie np ania to widzi swoj katalog czyli ania oraz katalog Wspolny. Juz probowalem ustawic skrot do katalogu wspolny ale nie dziala :(

PS Nie jestem biegly w angielskim wiec zbytnio te stronki mi nic nie daly.