Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Montowanie DVD  (Przeczytany 5636 razy)

kempes84

  • Gość
Montowanie DVD
« dnia: 2008-04-03, 10:40:23 »
Wezmiecie mnie za totalnego lamera, ale coz :P

Wsadzilem dzisiaj jedna plytke dvd do napedu i bez problemu zgralem sobie wszystkie fodery na dysk. Wkladam 2 plytke i juz nie chce mi jej zamontowac.
Przeszukalem sobie troche google i znalazlem dobre forum, na ktorym jest to mniej wiecej wyjasnione, ale mi to nie dziala :(
http://tinyurl.com/2scwqr
http://tinyurl.com/2l79e7

Czy to ja jestem jakis dziwny, czy sobie dziwny system wybralem na poczatek?

Albo mi pisze, ze nie ma takiego polecenia, albo ze
Cytuj
mount: you must specify the filesystem type
- no i nie wiem jakie cos musze wpisac, a wpisuje to:
Cytuj
mount /dev/hda /media/driver
Juz sie ubieram i lece do tego empiku po ksiazki do linuxa, bo chyba mnie cos strzeli :[

norbert_ramzes

  • Gość
Montowanie DVD
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-03, 11:07:50 »
man mount

a zwłaszcza opcja -t którą musisz podać jak podajesz katalog montowania omijasz (fstab).

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Montowanie DVD
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-03, 11:16:52 »
skladnia polecienia mount:

mount urzadzenie katalog_montowania

musisz wiedziec jak nazywa sie twoje urzadzenie cd/dvd. Obstawiam ze /dev/cdrom lub /dev/dvd. /dev/hdX sluzy do montowania dyskow twardych i naprawde na niewielki odsetek napędów (zalezy od kontrolera).

wpisz mount /dev/cdrom /media/driver (jesli /media/dirwer jest twoja sciezka gdzie montujesz plyty)
lub mount /dev/dev /media/driver

Jesli wyskakuje taki komunikat jak napisales, mozliwe ze linux nie rozpoznaje systemu plikow jaki jest naplycie. (Moze byc jakos niestandardowo tworzona, np. wiele sesji nagrywanych w roznych programach)

wtedy dodajesz jeszcze opcje -t i system plikow, np:

mount /dev/cdrom /media/driver -t iso9660

iso9660 jest standardowym systemem plikow dla plyt cd/dvd.

wiecej o systemach plikow znajdziesz w podreczniku systemowym (w kosoli wpisz: man mount).

A moze po prostu ta plyta jest zniszczona do tego stopnia,ze sa trudnosci z jej odczytaniem?

--- Edit ---

Chyba sie spoznilem ;)

kempes84

  • Gość
Montowanie DVD
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-03, 11:47:12 »
Cytat: mateo86
wpisz mount /dev/cdrom /media/driver (jesli /media/dirwer jest twoja sciezka gdzie montujesz plyty) lub mount /dev/dev /media/driver
to niestety nie dziala :( , pokazuje mi takie cos:
Cytuj
mount: mount point /media/driver does not exist
Cytat: mateo86
Jesli wyskakuje taki komunikat jak napisales, mozliwe ze linux nie rozpoznaje systemu plikow jaki jest naplycie. (Moze byc jakos niestandardowo tworzona, np. wiele sesji nagrywanych w roznych programach)

wtedy dodajesz jeszcze opcje -t i system plikow, np:

mount /dev/cdrom /media/driver -t iso9660

iso9660 jest standardowym systemem plikow dla plyt cd/dvd.
taki sam komunikat sie pokazuje

Cytat: mateo86
wiecej o systemach plikow znajdziesz w podreczniku systemowym (w kosoli wpisz: man mount).
tam jest duzo informacji, niby znam angielski, ale sie polapac w tym wszystkim nie moge :/

Cytat: mateo86
A moze po prostu ta plyta jest zniszczona do tego stopnia,ze sa trudnosci z jej odczytaniem?
nie jest zniszczona, bo ja niedawno nagrywalem i sprawdzalem na innym kompie (z winda)

Cytat: mateo86
Chyba sie spoznilem ;)
ale lepiej wytlumaczyles.



Mam jeszcze takiego pomysla, bo mi sie cos przypomnialo, ze moze najpierw ja musze odmontowac ta plyte? tylko ze mi umount nie za bardzo wychodzi, bo pewnie nie wiem jak.

Aha i sciezke mam /media

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Montowanie DVD
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-04-03, 12:09:56 »
Tak, musisz odmontowac (jesli sam to sie nie robi) jesli korzystasz z kde, to sprawa prosta, bo klikasz ppm na ikonke napedu i z menu wybierasz polecenie odmontuj (ale skoro plyty sie wysunela, a zakladam ze tak, to zostala odmontowana)

jesli masz cos zamontowane i nie wiesz gdzie, wpisz samo polecenie 'mount'. Wyswietli liste zamontowanych urzadzen.

zeby odmontowac musisz wpisac 'umount urzazenie' lub 'umount sciezka_montowania'

(np. umount /dev/cdrom; umount /dev/dvd; umount /media/dvd; itp.)


Cytuj
mount: mount point /media/driver does not exist
Nie ma takiego katalogu. Zmien /media/driver na swoj katalog.

Jesli nie masz najpierw stworz katalog (przykladowo niech bedzie /media/dvd)
w konosli wpisz: 'mkdir /media/dvd'


teraz sprobuj zamontowac 'mount /dev/cdrom /media/dvd' lub 'mount /dev/dvd /media/dvd'

kempes84

  • Gość
Montowanie DVD
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-04-03, 16:38:28 »
Dzieki za pomoc, udalo sie po ponownym rozruchu systemu, a pozniej juz odmontowywalem normalnie i dziala bardzo dobrze. Dzieki wielkie!!